Radka SZOMBATHOVÁ - ako sa správne nalíčiť na súťaž?

Radka SZOMBATHOVÁ, odborníčka na súťažný make-up, vám v článku vysvetlí, ako sa čo najlepšie nalíčiť na súťažné pódium a čomu sa rozhodne vyhnúť. Čítajte! 

Radka SZOMBATHOVÁ je aktívna bikinifitnesska, no zároveň sa špecializuje na súťažný make-up a ako majiteľka kozmetického a vizážistického štúdia sa snaží pomáhať súťažiacim vo fitness priniesť na pódium stále lepší „look“, ktorý dokáže najmä bikinifitnesskám výrazne pomôcť. Práve o líčení sme sa s Radkou rozprávali a prinášame vám článok, v ktorom sa dozviete základy priamo od odborníčky.

Radka SZOMBATHOVÁ – začnime od podlahy

Prečo je vlastne medzi bikinifitnesskami toľko skloňované slovo „líčenie“? Odpoveď sme spolu s Radkou našli celkom poľahky. V bikini kategórii je dnes tak obrovská konkurencia, že sa dávno nehodnotí len forma. „Hodnotí sa celkový vzhľad, takže si myslím, že vizáži treba venovať väčšiu pozornosť ako kedysi,“ objasňuje Radka.
Líčenie na pódium jednoznačne nie je také ako to „bežné“, ktoré zvolíme do práce. V čom sa jednotlivé líčenia odlišujú? „Takmer každá jedna žena sa viac či menej denne líči do práce. Podľa mňa by malo byť denné líčenie jemné, nenápadné a malo by iba zvýrazniť krásu ženy. Môže obsahovať ľahký make-up, ktorý pleť zjednotí, púder make-up zafixuje, tvár môže byť jemne vytieňovaná, môže obsahovať jemné očné tiene, tenkú linku a samozrejme špirálu a rúž. Naopak, večerné líčenie by malo byť výrazné – make-up viac krycí, kontúry by mali byť nalíčené výraznejšie, tiene tmavšie, linky hrubšie a rúž výraznejší. Pódiové líčenie musí byť tiež výrazné, ale malo by byť pekné zblízka aj z diaľky a aj na fotke, čo nie je jednoduché dosiahnuť, chce to isté zručnosti a skúsenosti,“ vysvetľuje odborníčka.
Aj keď rozhodcovia často nevedia, čo presne im na pretekárke prekáža, vidia, že má napríklad zvláštne oči (čo často pramení zo zlého líčenia očí a príliš dlhých umelých mihalníc), alebo, že je unavená (čo je často zlé tieňovanie tváre, vďaka ktorému môže pretekárka pôsobiť „strhane“).
„Slovenské dievčatá sú krásne, väčšinou vedia, že na pódiu musia byť výrazne nalíčené, je len škoda, že im to niekedy nevyjde a v konečnom dôsledku im to viac uškodí ako pomôže,“ hodnotí slovenskú bikini scénu Radka.

Radka SZOMBATHOVÁ – ako zvoliť odtieň make-upu?

Odtieň make-upu pretekárky je často riešenou vecou, keďže pretekárky pred nástupom na súťažné pódium prejdú nástrekom pokožky, ktorá tak nadobudne tmavší odtieň. Spravidla platí – hlava nesmie byť ako žiarovka. No platí to aj naopak, tvár nesmie byť ani príliš tmavá. „Je to častá chyba, ktorú pozorujem, make-up by mal byť v čo najprirodzenejšej farbe,“ hovorí Radka. Jedným dychom odborníčka odporúča aj make-up s vyššou krycou schopnosťou. „Ja osobne pri líčení používam dva tri odtiene make-upu a korektory. Tvár tieňujem už od prvej vrstvy, vďaka čomu lepšie ukáže záverečné tieňovanie bronzerom a rozjasňovačom,“ prezrádza Radka. Základom je tiež vyberať make-upy, ktoré majú odtiene viac dohneda, než napríklad do oranžova.
„Ak sa líčime pred nástrekom, použijeme make-up cca o 2 odtiene tmavší, na kontúry tváre ešte tmavší, zapúdrujeme tiež trochu tmavším púdrom a po nástreku doladíme bronzérom. Snažíme sa tiež prepojiť tvár s krkom, no v žiadnom prípade nezatmavujte celú tvár!“ varuje Radka

Radka SZOMBATHOVÁ – trendy a odporúčania

To, ako bude pretekárka nalíčená často závisí od farby plaviek a celkového „looku“, ktorý chce docieliť. Sama odborníčka na súťažný make-up si však nemyslí, že by išlo o „trendy“, ktorých sa treba držať. „Najlepším trendom je bezchybný make-up, ktorý dokonale korešponduje s celkovou vizážou pretekárky,“ hodnotí Szombathová.
Líčením však podľa jej názoru určite netreba upútavať, no stavila by napríklad na výrazný rúž, keďže svetlá farby pohltia a tak sa netreba báť. A čo oči? „Tie má každá pretekárka iné a preto potrebuje každá iné líčenie. Dajú sa rôznymi technikami zväčšiť, zmenšiť, predĺžiť, opticky priblížiť alebo vzdialiť. Je to veľmi individuálne. No pri pódiovom líčení jednoznačne odporúčam správne nanesené očné tiene a linky, ktoré oči pekne zvýraznia,“ vysvetľuje Radka.
V poslednej dobe sme sa mohli stretnúť s mnohými doplnkami líčenia, akými sú napríklad trblietky, na ktoré existujú rôzne názory. Aký je teda názor odborníčky Radky Szombathovej? „Trblietky sú určite fajn a na pódium patria, no v týchto prípadoch je najdôležitejšie to, aby sa pretekárka páčila sama sebe. Ak sa nebude páčiť sebe, ako o tom presvedčí rozhodcov?“ kladie rečnícku otázku Radka.
Rozobrali sme si tiež bielenie zubov, keďže sa bikinifitnessky na pódiu musia veľa usmievať, mnoho pretekárok si myslí, že bez bielenia sa na pódiu jednoducho ukázať nemôžu. „Určite to nie je na škodu, no neviem, či je to vyslovene nevyhnutné. Je to individuálna voľba pretekárky, no osobne si myslím, že profesionálky by sa o seba mali starať celoročne a ak to potrebujú, takého procedúry by mali byť súčasťou ich života,“ hovorí Radka.

Radka SZOMBATHOVÁ – faux pas a záver

Čo teda podľa odborníčky patrí medzi jednoznačné „faux pas“ a čomu by sa mali vyhýbať VŠETKY pretekárky? „Okrem už spomínaného líčenia tváre, ktorá je príliš svetlá alebo tmavá si často všimnem aj mihalnice, ktoré majú pretekárky často príliš dlhé, alebo zle nalepené a tak sa niekedy stane, že vrhajú pod oči tieň, ktorý pôsobí ako kruhy z únavy. No a neprirodzené, umelé zväčšené pery už tiež veľmi trendy nie sú,“ dodáva s úsmevom Radka.
Dá sa teda dokonalý make-up na súťažné pódium zvládnuť aj doma v kúpeľni? Jednoznačne áno! Aj Radka Szombathová to odporúča každej pretekárke, ktorá má ambície súťažiť na medzinárodnej scéne. „Tie najlepšie z bikinifitnessiek to musia zvládať samy, keďže cestujú po svete a reprezentujú Slovensko na rôznych medzinárodných súťažiach. Je teda nemysliteľné, aby so sebou brali vizážistku. Na domácich súťažiach sa ešte dajú využiť služby profesionálov, ale jednoznačne by to mala vedieť každá pretekárka,“ uzatvára Radka.
Ona sama sa touto problematikou bude zaoberať na 2018 DG Nutrition Patriot Bikinifitness Campe vo Vranove nad Topľou a svoje poznatky by ďalej chcela šíriť aj prostredníctvom individuálnych líčiacich seminárov, individuálneho poradenstva, kurzov a tréningov líčenia, takže ak niektorá z vás ešte váha a chcela by sa naučiť zvládať vizáž na súťaže sama, určite neváhajte a kontaktujte Radku SZOMBATHOVÚ!



Reklama

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!