Poznáme novú kráľovnú: Aké boli 2020 Elite PRO World Championships?

2020 Elite PRO World Championships sú za nami. Ako vyzerala súťaž bikinifitnessiek a kto z 19 krásnych žien napokon uspel? Prečítajte si v reporte. 

2020 Elite PRO World Championships boli v tomto pandemickom roku súčasťou prestížnej súťaže Arnold Classic Europe. Napriek ťažkým časom sme na pódiu napokon videli devätnásť profesionálnych bikinifitnessiek z organizácie Elite PRO, vrátane aktuálne najlepšej bikinifitnessky IFBB amatérskej scény, Wiktorie NNAKA. Aké formy dievčatá ukázali?

Na pódiu z pôvodne ohlásenej zostavy chýbali Andra Tseiko a Paula Mocior. Napriek tomu, že sa voči IFBB Elite PRO spustila vlna kritiky, stále si myslím, že pre niektorých mohla byť táto súťaž zaujímavejšou ako Bikini Olympia. Hlavne kvôli súťažiacim z Európy, iným postojom a nie tak nízkemu percentu tuku vo finálnej forme. Ako môžeme usúdiť z tohtoročnej finálovej päťky, Elite PRO chce na pódiu pravdepodobne vidieť dievčatá, ktoré si napriek dobrej pripravenosti zachovajú ženskosť a budú prezentovať plnšie, guľaté svaly. To všetko samozrejme s dôrazom na symetriu, vyladenie pózingu aj prezentácie.

Kto chcel v tomto roku sledovať Elite PRO Majstrovstvá sveta, alebo samotný Arnold Classic Europe si musel pripraviť istú sumu peňazí. Dôvod? Za všetky živé prenosy zo Santa Susanny sa platilo. Myslím si, že ľudia si na novú webstránku budú musieť zvyknúť a aj keď Arnold Classic Europe (podľa údajov zo samotného prenosu) sledovalo len málo ľudí, v budúcnosti môže ísť o veľmi elegantné a lacné riešenie. Sami organizátori určite vedia, na čom musia zapracovať – livestream by mal byť minimálne v takej kvalite, ako tie prenosy, ktoré sme mohli sledovať na youtube a nemal by sa zasekávať.

Súťaž bez finále? 

Určite nebudem sama, ak poviem, že nesúhlasím so štýlom, akým kategória Elite PRO Bikinifitness nastupovala na súťažné pódium. Najprv sme totiž videli elimináciu. V nej dievčatá nemali možnosť predviesť ani krátky, úvodný I-walk tak, ako je to napríklad zvykom na bikinifitness súťažiach v Rusku. Ak by sa na pódiu vystriedalo 19 bikinifitnessiek a každá by mala k dispozícii 20 sekúnd, súťaž by sa „natiahla“ približne o zanedbateľných 6 minút. Okrem toho, že by si divák (aj každý rozhodca) mohol poriadne pozrieť favoritky súťaže, fotografi (vrátane člena EastLabs Photo – IFBB Press Teamu Igora KOPČEKA, ktorý opäť pôsobil v dejisku súťaže) by mali k dispozícii fotografie pri štandardom, rovnakom osvetlení, so znakom súťaže za chrbtom každej bikinifitnessky. Nestalo sa tak a rozhodcovia mali o to ťažšiu úlohu.

Následne sme videli semifinále, kde iba TOP10 súťažiacich predviedlo svoj I-walk, po ňom nasledovalo klasické porovnávanie. Finále v tejto kategórii sme z (pre mňa) nepochopiteľných dôvodov nevideli. To, kto sa dostal do TOP5 bolo jasné až pri vyhlasovaní výsledkov. Lepšie a divácky zaujímavejšie by jednoznačne súťaž vyzerala, keby sme si mohli pozrieť aspoň krátky I-walk všetkých dievčat v eliminácii. Následne by sa v semifinále I-walkom dievčatá neprezentovali a možnosť predviesť klasický minútu trvajúci I-walk by dostali dievčatá, ktoré sa dostali do finále. Vynechávať príležitosť znova sa ukázať rozhodcom pre päť najlepších súťažiacich podľa mňa nie je šťastným riešením.

Slovenky a Češka skončili už v eliminácii

Napriek tomu, že dievčatá (bohužiaľ) v eliminácii nedostali príležitosť prezentovať sa I-walkom, vystúpenia každej jednej z nich sme si na pódiu podrobne všímali. Hneď na úvod by som chcela podotknúť, že som si všímla jednu zásadnú chybu. Pózing. Dievčatá, ktoré ju robili by o nej mali vedieť, pretože niektoré postoje by pravdepodobne „neprešli“ ani na amatérskom pódiu. Niekedy nie je na škodu porovnať sa s víťazkami z amatérskych súťaží a vziať si príklad z ich pózingu. Pokrčené kolená v prednej póze, takmer sadanie si na stoličku v zadnej, predkláňanie, zakláňanie, nezvládnuté drobnosti. Aj to sa našlo na pódiu medzi profesionálnymi bikinifitnesskami a nezvládnutý pózing jednoznačne patrí medzi chyby, ktoré dievčatá oberajú o lepšie umiestnenie.

Práve v eliminácii skončili nielen obe Slovenky (Lucia KOŠECKÁRadka SZOMBATHOVÁ) z Asociácie Elite PRO, jedna z trojice Češiek (Lenka MYSLIVCOVÁ), ale aj mnoho iných favoritiek.

Lucia Košecká aj Radka Szombathová sú bikinifitnesskami, ktoré vekovo patria medzi masters pretekárky, a preto očakávam, že zahviezdia už najbližší víkend v Kladne na Masters Elite PRO svetovom šampionáte. Verím, že zvedú boj o medaily. Na 2020 Elite PRO Majstrovstvách sveta mohli ukázať dosiahnutý progres, rozhodcovia si ich „napozerali“, trénerovi Alexandrovi HLOBIKOVI ukázali, čo potrebujú na svojej forme ešte doladiť. Verila som však v to, že aspoň jedna zo slovenského dua sa do 10-členného semifinále prebojuje. Bohužiaľ, nestalo sa tak. A to aj napriek tomu, že im ťažko niečo vyčítať vo forme, alebo v prezentácii. Lucia ani Radka nerobili zbytočné chyby v základných postojoch, čo je známkou toho, že so súťažným pódiom sa už nemusia zoznamovať. Veľmi sa mi páčil progres, ktorý dosiahla Lucia KOŠECKÁ od Diamond Cupu v Prahe. Lucii guľaté a plné svaly jednoducho pristanú. Radkina forma bola podobne dobrá ako na minuloročnej súťaži 2020 Elite PRO World Masters Championships. Zmenila však look, ktorý bude, dúfam, u rozhodcov v Kladne bodovať.

Okrem nich sa z eliminácie nedostala do ďalšieho kola ani minuloročná semifinalistka Majstrovstiev sveta Elite PRO Lenka Myslivcová. Lenka predviedla zmenený look, ktorý jej svedčal určite viac ako ten minuloročný. Prečo skončila pred bránami semifinále? To vie iba 8 členný rozhodcovský zbor, v ktorom jeden rozhodca bol tzv. alternatívny.

Anna SOROKINA, Brigita BEKEFI Reet REIMETS. To sú mená skúsených pretekáriek v Elite PRO, pre ktoré znamenala koniec taktiež už eliminácia. Z tohto tria som najlepší výsledok očakávala od Anny SOROKINY, o ktorej nám písali aj mnohí sledovatelia na našom instagrame. Jej finálny look však u rozhodcov nezabodoval, čo je veľká škoda.  

Semifinále aj so Schwarzeneggerom

V semifinále sme napokon videli tie dievčatá, ktoré rozhodcov v Santa Susanne zaujali najviac a aktuálne podľa nich sú desiatimi najlepšími na svete. Úsmevným momentom určite bolo, keď sa počas pózovania semifinalistiek prezidentovi IFBB International Rafaelovi SANTONJOVI podarilo telefonicky spojiť s Arnoldom Schwarzeneggerom. Aj keď v tej chvíli dievčatá naozaj nevedeli čo robiť a možno bolo vhodné hovor naplánovať dopredu, jednoznačne išlo o veľmi milý krok. Aj keď Arnold Schwarzenegger na súťaži nemohol byť prítomný, našiel si čas, aby pozdravil všetkých športovcov, ktorí sa ani v korona časoch nevzdali a prišli predviesť svoju celoročnú prácu. Kto sa teda nedostal do pomyselného finále?

Na desiatom mieste skončila Jana TEDER. Vekom taktiež masters pretekárka, ktorá sa pravdepodobne pripravuje na boj o medaily v Kladne. Elite PRO Majstrovstvá sveta boli pre ňu prvou Elite PRO súťažou a umiestnenie v TOP10 pre ňu určite je veľkým úspechom.

Na deviatom mieste skončila Karina GAVRIKOVA súťažiaca vo farbách Maďarska. Karina má v roku 2020 na konte jedno víťazstvo z Prahy. V Santa Susanne predviedla zmenený I-walk, ktorý u mňa však veľmi nezabodoval a omnoho viac sa mi páčil ten menej „rozlietaný“ z Prahy.

Na ôsmom mieste skončila Češka Eliška DOMBKOVÁ. Elite PRO Majstrovstvá sveta boli pre Elišku len druhou profesionálnou súťažou a preto je pre ňu toto umiestnenie určite veľmi cenné. Navyše, Dombková znova súťaži po dvojročnej pauze. Mne osobne sa Eliška páčila najmä v bočnom postoji.

Na siedmom mieste skončila Ekaterina RYKOVA, pre mňa najväčšie prekvapenie súťaže. Jej poslednou súťažou v roku 2019 boli Majstrovstvá sveta v Bratislave, kde sa jej nepodarilo dostať ani len cez elimináciu. Ekaterina je krásna žena, no už dlho spoločne s Barborou Labudovou upozorňujeme na to, že jej zadná póza zďaleka nie je porovnateľná s ostatnými pretekárkami. Ekaterina pre mňa nebola favoritkou na takéto vysoké umiestnenie. Napriek tomu môže byť pre ostatných príkladom. Určite o svojej slabine vie a preto by ste v jej I-walku márne hľadali čo len jednu zadnú pózu.

Na šiestom mieste pri pohľade do výsledkových listín vidíme Kristinu NARBUTAITYTÉ. V minulom roku sa jej nepodarilo dostať cez elimináciu a preto je jej výsledok zlepšením, no myslím si, že mierila vyššie.

Jedna kráľovná je nová, jedna je bez koruny

Ako som napísala už vyššie, finálne porovnávanie sme napokon nevideli. To, kto patrí medzi päticu najlepších bikinifitnessiek sme sa dozvedeli až pri vyhlasovaní výsledkov. Práve vtedy určite mnohí držali prsty nekorunovanej kráľovnej bikinifitness – Yane KUZNETSOVEJ. Tá má na konte desiatky víťazstiev v Elite PRO, no titul svetovej šampiónky profesionálov ešte nezískala. Pripomeniem, že Yana súťažila pred rozdelením federácií v IFBB PRO, nominovala sa na Olympiu a získala desiate miesto za aktuálnou víťazkou Bikini Olympie Elisou Pecini. Yana bola najväčšou favoritkou a ako som spomínala v preview, očakávala som boj práve medzi ňou a Oksanou BRYGIDYR. Karty však zamiešala Wiktoria NNAKA, ktorá prijala pozvanie IFBB a využila možnosť porovnať sa s najlepšími. Vďaka svojej aktuálnej forme som však tipovala, že bude siahať na tie najvyššie umiestnenia aj medzi profesionálkami. Ako vyzeralo konečné poradie?

Na piatom mieste skončila Češka Veronika ZEMANOVÁ, ktorá predviedla výrazný X-shape. Som rada, že sa Veronika vrátila k „červenému“ looku, ktorý sa nám v redakcii páči omnoho viac. V minulom roku skončila dviata a preto je pre ňu umiestnenie v TOP5 určite omnoho viac, ako len šek.

Ani teraz sa nedočkala! Yana KUZNETSOVA získala štvrté miesto. Yana zmenila look, ukázala sa v tyrkysových plavkách, ktoré jej mimoriadne svedčali, predviedla skvelý look, elegantný I-walk, dobrý pózing a bola adekvátne pripravená. Bezprostredne po tom, ako sme priniesli prostredníctvom instagramu informáciu o Yaninom umiestnení sa v komentároch strhla lavína kritiky. Nás trápili skôr obavy, či tento výsledok (už druhý rok po sebe skončila Yana dokonca mimo TOP3) pretekárku nedemotivuje natoľko, že prestane so súťažením. To už však Kuznetsova napísala v poste na sociálnej sieti. Nič také sa nechystá. Súťažiť bude aj naďalej.

Bronz sa ušiel Linne Bejarano REAL. Kuznetsovu porazila o závratných deväť bodov. Čím? Ťažko povedať. Pre Linnu to bola prvá súťaž v Elite PRO a aj keď sme v redakcii očakávali, že jedna zo Španielok sa do TOP5 určite pozrie, pre Linnu je to určite fantastický úspech, ktorý možno ani sama nečakala. Gratulujeme!

Striebro putovalo do Poľska zásluhou Wiktorie NNAKA, ktorá sa v tomto roku stala historicky najúspešnejšou bikinifitnesskou. V jednom roku dokázala získať všetky zlaté medaily z najprestížnejších IFBB súťaží, keď postupne zvíťazila na Európskom šampionáte (vo svojej kategórii a pridala aj OVERALL v juniorskej aj ženskej kategórii), stala sa majsterkou Poľska, dominovala na svetovom šampionáte juniorov, kde získala absolútne víťazstvo. Uspela aj na Majstrovstvách sveta žien 2020, odkiaľ si znova priniesla overall víťazstvo a stala sa šampiónkou Arnold Classic v juniorskej a absolútnou šampiónkou v ženskej kategórii. Wiktoria musí byť (spoločne s dvojicou trénerov Nadolski/Kepa) s výsledkami nadmieru spokojná a my jej k skvelému výsledku gratulujeme. Ani medzi skúsenými pretekárkami na Elite PRO pódiu sa nestratila a doslova žiarila.

Víťazkou a novou kráľovnou sa stala Oksana BRYGIDYR. Sama som v preview spomínala, že neviem, na čiu stranu by som sa v prípade finálneho súboja Yany a Oksany priklonila. V minulom roku sa Brygidyr umiestnila na druhom mieste za dvojnásobnou šampiónkou Melinou Keltaniemi a pri absencii Fínky bola jednou z najväčších favoritiek. Oksana však na pódiu predviedla skvelú formu, vyhovujúci X-shape, plné a guľaté svaly, príjemný celkový look a vyšperkovaný pózing. Z jej víťazstva majú radosť mnohí dlhoroční sledovatelia tejto divízie a aj z našej redakcie posielame novej kráľovnej profesionálneho bikinifitness gratuláciu. Zvíťazila naozaj zaslúžene!

Čo dodať na záver?

Zlato putuje zásluhou Oksany BRYGIDYR na Ukrajinu a my sme radi, že sme videli kvalitnú súťaž. Diskusiu dokázala vzbudiť aj napriek tomu, že z minuloročnej TOP5 súťažili len 2 pretekárky (obom sa podarilo zlepšiť svoje umiestnenie z minulého roka o jednu priečku). Poradí sa Yane Kuznetsovej získať titul svetovej šampiónky profesionálov? A čo prinesie novopripravovaná súťaž Mr.&Mrs. Universe, o ktorej sa na moment objavila informácia na oficiálnej stránke IFBB Elite PRO? Uvidíme už v roku 2021.

Nezabudnite sledovať náš YouTube Instagram, kde vám postupne prinesieme fotografie a videá toho najlepšieho zo Santa Susanny, kde sa okrem profesionálnych majstrovstiev konal aj 2020 Arnold Classic Europe!Reklama

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!