REPORT Elite PRO Masters World Championships & Elite PRO Show Kladno

V Kladne sme mali možnosť vidieť tie najlepšie bikinifitnessky v masters kategórii a tiež skvelú súťaž žien. Kto v Kladne krátko pred Vianocami uspel?

Posledná súťaž sezóny v organizácii IFBB International a tiež roka 2020 sa konala v Kladne krátko pred Vianocami. Napriek tomu, že mnoho pretekárov už určite myslelo na vianočné dobroty, v príprave nepoľavili a na súťaži sa ukázali kvalitní amatérski, ale aj Elite PRO súťažiaci. Súťaž Fitness Mania Classic Kladno má medzi pretekármi skvelú povesť a sme radi, že ani v tomto zvláštnom roku sa nič nezmenilo. Realizačný tím na čele s Jurijom SCHERBAKOVOM sa tentokrát postaral nielen o kvalitnú súťaž pre amatérov, ale aj o Majstrovstvá sveta Elite PRO Masters a tiež o Elite PRO Show v kategórii bikinifitnessiek. Kto na súťaži najviac zaujal?

Masters Elite PRO World Championships

Táto súťaž určite veľmi zaujímala Slovákov, ktorí mohli v bikinifitness kategórii držať prsty hneď dvom našim reprezentantkám. Minuloročná vicemajsterka sveta Radka SZOMBATHOVÁ mierila do Kladna po tie najvyššie priečky a chuť si po predošlých súťažiach chcela napraviť aj Lucia KOŠECKÁ – tá v máji rezignovala na post SAFKST štátnej trénerky a ohlásila svoj comeback na súťažné pódiá. Na pódiu majstrovstiev sveta sa však prezentovalo spolu 6 masters bikinifitnessiek.

Na šiestom mieste sa umiestnila Lucia DI PANCRAZIO. Rovnaké umiestnenie si odniesla aj z minuloročného šampionátu. Vtedy však dokázala poraziť 2 pretekárky, tentokrát bola posledná, čo zabolí určite o čosi viac. Zaujala určite netradičným vzhľadom, no oproti ostatným pretekárkam predviedla formu s vyšším percentom tuku a najmä v zadnej póze za zvyškom štartového poľa zaostávala.

Príležitosť súťažiť po víťazstve v masters kategórii na Fitness Manii Classic využila aj Olga PEETERS z Belgicka. Olga musí zapracovať na proporčnosti postavy, keďže jej najväčším hendicapom je širší pás. Chýbal mi na nej však aj široký a úprimný úsmev. Ak zapracuje na nedostatkoch, nevidím problém v tom, aby aj naďalej súťažila medzi profesionálnymi masters pretekárkami.

Štvrtá skončila Lucia KOŠECKÁ, slovenská reprezentantka, na ktorej vystúpenie sa tešili mnohí, vrátane nás v redakcii. Lucia predviedla lepšiu formu ako v Prahe, alebo v Santa Susanna. Znova zopakujem, že sa mi na nej plnšie a guľaté svaly páčia. Problémom však mohla byť prezentácia a neistota, ktorú si Lucia pravdepodobne priniesla ešte z Arnold Classic Europe. Môže sa zdať, že ide o maličkosť, no v Luciinom prejave bola neistota veľkým problémom. Pramenili z nej aj drobné chyby v pózingu a základných postojoch, na ktoré v Kladne Luciu upozorňoval aj hlavný rozhodca Armando Marquéz. Špičky zbytočne široko od seba, chýbajúci náklon na jednu stranu a po upozorneniach rozhodcu o niečo menej istý pohyb na pódiu. Je mi veľmi ľúto, že Lucia (napriek nepopierateľnej snahe) sa nedokázala predviesť rozhodcom tak, aby ju ocenili lepším miestom. Sama sa však na sociálnej sieti vyjadrila, že s umiestnením je spokojná a my jej gratulujeme k celej sezóne 2020. Jej návrat do kolotoča súťaží po pôrode a popri starostlivosti o malé dieťa, je obdivuhodný.

Tretie miesto si domov odviezla Radka SZOMBATHOVÁ, ďalšia Slovenka, ktorá patrila medzi adeptky na víťazstvo. Na bronzovej priečke skončila s rovnakým počtom bodov ako druhá Jana Teder a dovolím si tvrdiť – ak by v rozhodocvskom zbore sedel rozhodca zo Slovenska, druhé miesto z roku 2019 by Szombathová bez problémov obhájila. V Radkinom prípade sa o neistote nedá ani hovoriť napriek tomu, že s prípravou na súťaže začala podstatne neskôr ako jej kolegyne. V Kladne predviedla peknú formu a osobne som ju videla (aj bez rozhodcu zo Slovenska) o priečku vyššie. Sama som zvedavá, či bude Radka pokračovať v súťažení a pokúsi sa dosiahnuť na titul Majsterky sveta v masters Elite PRO divízii.

Striebornú medailu získala Jana TEDER z Estónska. Jana v minulom roku zvíťazila na Majstrovstvách sveta masters v Tarragone a získala aj titul absolútnej šampiónky. V tomto roku sa definitívne rozhodla pre súťaženie v Elite PRO divízii a ... rozhodcom sa očividne páči! Do TOP10 sa dostala aj na Majstrovstvách sveta Elite PRO žien v Santa Susanne, aj preto sme tušili, že práve ona bude veľkou konkurentkou našich dievčat. V Kladne predviedla Jana tradične subtílnejšiu a jemnejšiu formu, prezentáciou a neskrývanou ženskosťou však rozhodcov oslovila viac, ako naše dievčatá.

Zlato putovalo do Maďarska zásluhou Kariny GAVRIKOVEJ, ktorá už v tomto roku na jednej Elite PRO súťaži vyhrala. Veľmi ma potešilo, že Karina zvolila uvoľnenejší I-walk ako ten „rozlietaný“ zo Santa Susanny. Pre mnohých bola určite veľkou favoritkou na víťazstvo a so svojou povestnou dobrou pripravenosťou porazila všetky súperky. Gratulujeme!

Elite PRO show plná prekvapení

Niektoré masters súťažiace využili príležitosť štartovať aj v ženskej Elite PRO kategórii a ukázali sa aj na Elite PRO Show bikinifitnessiek. V Kladne sme napokon na pódiu videli 11 súťažiacich, z ktorých sa len 6 prebojovalo do finále. Hneď niekoľko bikinifitnessiek z nich súťažilo aj týždeň predtým na 2020 Majstrovstvách sveta Elite PRO, aj preto sme videli naozaj kvalitnú súťaž.

Do TOP6 nepostúpila posledná zo súťaže masters pretekáriek Lucia DI PANCRAZIO – skončila na 11. mieste. Predposledná, 10. priečka sa ušla Francúzke menom Ophelie GAVA, ktorá oproti ostatným pretekárkam zaostávala aj vizážou. Overall víťazka z amatérskej časti súťaže Fitness Mania Classic IV Renata SOUČKOVÁ, ktorú sme si začali všímať už počas roka 2019, očividne ladila formu práve na súťaž amatérskych bikinifitnessiek. A so svojim výsledkom (získala zlato v juniorskej kategórii, kde testne, ale predsa, porazila aj našu Majsterku sveta žien z kategórii do 170cm Anetu TICHÚ) určite môže byť spokojná. Nielen, že si z amatérskej súťaže odniesla tri zlaté medaily (okrem zlata z juniorského bikinifitness to bolo aj zlato z kategórii žien a absolútne prvenstvo), ale získala aj možnosť súťažiť v Elite PRO, kde získala skalp dvoch skúsenejších bikinifitnessiek. 9. miesto je reálnym vyjdrením jej aktuálnych možností. Typovo mi Renáta pripomína víťazku Brigittu Bekefi. Keď však chce Renáta súťažiť úspešne v Elite PRO a porovnávať sa s najlepšími profesionálnymi bikinifitnesskami Európy a sveta, musí razantnejšie zapracovať na prezentácii a aj na proporčnosti -  v porovnaní s dievčatami, ktoré ju prekonali v Elite PRO show Kladno bol viditeľný jej zbytočne veľký objem kvadricepsov.

Na ôsmom a siedmom mieste sa znova zopakoval súboj z masters Elite PRO časti súťaže. Slovenka Radka SZOMABATHOVÁ aj tu našla svoju najväčšiu konkurentku, ktorou je Estónka Jana TEDER. V tomto prípade boli rozhodcovia výrazne viac presvedčení o dominancii Jany Teder. Čo môže Radke pomôcť Janu prekonať? Navrhujem prirodzený prejav a jemnosť, ktorú ukazuje spomínaná Jana.

Posledné miesto v TOP6 patrilo bronzovej medailistke z Majstrovstiev sveta Elite PRO 2020 Linne Bejarano REAL. Linna u rozhodcov v Kladne nebodovala a získala rovnaké umiestnenie, aké som od nej očakávala na Majstrovstvách sveta v Santa Susanne.

Piate miesto obsadila Karina GAVRIKOVA. Je určite dobrým znamením, že aj masters pretekárka vie bodovať medzi ženami.

Najväčšie prekvapenie súťaže

Nasledovalo české trio. Eliška DOMBKOVÁ brala štvrté miesto a po dvoch rokoch nesúťaženia sú jej výsledky počas prvej súťažnej sezóne veľmi priaznivým signálom. V Kladne ukázala znova veľmi dobrú formu, oproti súperkám však mierne strácala v zadných postojoch. V čelnom a bočných postojoch sa však vyrovnala ktorejkoľvek súťažiacej na TOP3 pozícii.

Tretie miesto získala Veronika ZEMANOVÁ. Po mimoriadne dobrom piatom mieste na Svetovom šampionáte Elite PRO mierila Veronika určite vysoko. V Kladne opäť predviedla podobnú formu, s akou uspela na Majstrovstvách sveta Elite PRO. Rozhodcov však neoslovila tak, ako v mimoriadne ťažkej konkurencii v Santa Susanna a naše predpoklady (v jej prípade som čakala boj o prvú priečku) sa nenaplnili.

Najväčšie prekvapenie tejto súťaže? Pre mňa to bola Lenka MYSLIVCOVÁ a spôsob, akým získala (zaslúžené) 2. miesto. Úprimne? Na takéto Lenkine vystúpenie som čakala už poriadne dlho. Počas súťaže v Kladne som už u nej nevidela žiadne pokrčené kolená, ani zbytočné chyby v základných postojoch. Lenke vystreté kolená pri pózingu pristanú omnoho viac. Všimla som si, že spoločne s víťazkou obe TOP2 súťažiace pózovali tak trochu vyrotované – rozhodcovský zbor to však toleroval. Okrem zmien v pózingu ponúkla Myslivcová rozhodcom podstatne atraktívnejvší vzhľad a takmer najlepšiu formu, akú sme mohli na súťaži v Kladne sledovať. Oproti víťazke Bekefi však mala o čosi menej výraznú kresbu svalov na kvadricepsoch, ale v zadnom postoji sa mi Lenka páčila o čosi viac.

Víťazstvo získala Brigitta BEKEFI. Napriek tomu, že na Elite PRO Majstrovstvách sveta sa nedostala ani do TOP10, v Česku v tomto roku už raz prvenstvo získala. Tentokrát získala víťazstvo v ešte väčšej konkurencii a s dokonalým skóre – všetky konkurentky prekonala ženskosťou, formou, prezentáciou. Gratulujeme!

Posledná Elite PRO Show roka 2020 je za nami a my veríme, že ich v ďalšom roku uvidíme omnoho viac. Nezabudnite sledovať náš Instagram, kde budeme pravidelne pridávať videá a fotografie zo všetkých súťaží, ktoré sme spoločne mohli počas roka sledovať. Nezabudnite odoberať aj náš YouTube kanál.Reklama

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!