Report zo súťaže 2016 IFBB Majstrovstvá sveta vo fitness

Subjektívny pohľad na 2016 Svetový šampionát vo fitness, kde Slovensko získalo 3x zlato, 4x striebro a 3. miesto v Pohári národov.

Uplynulý víkend sa konali Majstrovstvá sveta žien v poľskom Bialystoku a Slovensko nasadilo na najdôležitejšiu súťaž sezóny veľmi silný temm pretekárok. Očakávania boli veľké a konečné výsledky ukázali, že neboli prehnané. Dievčatá nastupovali na pódium v skvelej forme a dokázali, že kvalita našich pretekárok je na veľmi vysokej úrovni.

Už sobota priniesla prvé cenné kovy – Lucia Košecká vyhrala zlato vo svojej kategórii bodyfitness nad168cm a Elena Masaryková sa stala vicemajsterkou sveta obsadením druhého miesta v kategórii bodyfitnessdo 163 cm.
Masarykova a Kosecka na 2016 Majstrovstva sveta vo fitness
Stanislave Tichej sa až tak nedarilo, skončila pred finále na desiatom mieste. V budúcnosti máme od nej napriek tomu veľké očakávania. Stanka má skvelú genetiku, je to dobrý športovec, musí ale nastupovať na pódium ostrejšia.
V nedeľu doobedu Eva Bániková triumfovala v kategórii fitness nad 163 cm a Dominika Multáňová (členka tímu BioTech USA) si odniesla striebornú medailu vo fitness do 163 cm. Dievčatám gratulujem a zároveň ďakujem za skvelé výsledky, ktoré neskôr dodávali odvahu nám bikinárkam.
Banikova a Multanova na 2016 Majstrovstvach sveta vo fitness
V obedňajších hodinách už nastupovali na pódium nízke bikini. Súťažila som aj ja a keďže nemôžem hodnotiť túto súťaž ako nestranný divák, ohodnotím ju subjektívne a to predovšetkým pohľadom zo zákulisia. Nebudem písať omáčky, poďme sa spolu pozrieť, ako to vyzeralo v nedeľu pri porovnávaní tých najlepších bikinárok z celého sveta.

Kategória bikinifitness do 160cm

Tri želiezka v ohni – SabinaPleváková, Michaela Kanuščáková a Jana Kleinová. Nikto z nás nevedel povedať, ktorej sa zadarí viac. Už semifinálové porovnávania ale ukázali, že naša stálica Sabina bude bojovať o prvé miesto. Sabina napriek tomu, že sa na sezónu začala pripravovať podstatne neskôr ako ostatné pretekárky (do poslednej chvíle nebola rozhodnutá, či si dá pauzu, alebo na pódiá túto sezónu nastúpi) dosiahla skvelú formu, nenašla som na nej chybičku. Víťazke kategórie Virág Kiss výrazne dopomohli k prvému miestu úspech dosiahnuté v začiatku tejto súťažnej sezóny (1. miesto Arnold Classic Amateur Europe, 1. miesto EVL´S Prague Amateur Showdown, 1. miesto IFBB Diamond Cup Liverpool a absolútne víťazstvo na tejto súťaži, 1. miesto ELITE World Cup). Rozhodcovia ju mali "napozeranú" a to je niečo, čo nikdy netreba podceňovať. Napriek tomu Sabinina elegancia a profesionalita v pódiovom prejave (a dojem dokonalosti, ktorý vytvára) je niečo, čo vo mne vyvoláva otázku – nemali by sme pri tak dôležitých pretekoch, ako sú Majstrovstvá sveta, hodnotiť to, čo práve vidíme na pódiu a nie to, čo sme videli pred mesiacom?
Každopádne nemôžeme nič vyčítať tým rozhodcom, ktorí uprednostnili atraktívnu Maďarku. Virág je krásna pretekárka, ktorá dokáže na pódiu upútať svojským štýlom a výsledok je dôkazom, že aj upútala. Sabina si tak z Bialystoku odniesla striebornú medailu.
Miška Kanuščáková sa prebojovala do finále a skončila na šiestom mieste, Janka Kleinová ostala takmer tesne stáť pred bránami finále. Obe pretekárky majú vysoký potenciál a v budúcnosti prinesú na Slovensko zopár cenných kovov. Pri počte pretekárok 33 v celej kategórii môžeme, myslím si, aj v ich prípade hovoriť o veľmi dobrom výsledku.

2016 IFBB Majstrovstvá sveta vo fitness, Bialystok - Bikinifitness do 160cm

Kategória bikinifitness do 163cm

Jediná kategória, v ktorej sme zastúpenie nemali, takže iba v krátkosti. Vyhrala Španielka Cristobalina PajaresTorres nasledovaná Maďarkou Karinou Gavrikovou (po finále mali rovnaký počet bodov), bronz si odniesla ďalšia Maďarka - Alexandra Kocsis.

2016 IFBB Majstrovstvá sveta vo fitness, Bialystok - Bikinifitness do 163cm

Kategória bikinifitness do 166cm

Táto kategória priniesla obrovský úspech pre Timeu Trajteľovú, ktorá po prvýkrát súťažila na IFBB Svetovom šampionáte medzi ženami a odniesla si z Poľska hneď pri premiére striebro. Timea bola krásna, výborne pripravená a keď uvážime, že je stále juniorka (rovnako ako Sabina!) jej úspech má o to vyššiu cenu. Timeu čakajú ešte IFBB Majstrovstvá sveta junioriek a predpokladám, že výsledok určite nebude horší ako tento. Gratulujem! Len tak ďalej.
Zlato získala takisto krásna Ksenia Romanova z Ruska, ktorú som si všimla už na Majstrovstvách Európy, kde bola podhodnotená. Jej prvé miesto je 100% zaslúžené. Tretia priečka patrila Nemke Marie Steffen.

2016 IFBB Majstrovstvá sveta vo fitness, Bialystok - Bikinifitness do 166cm

Kategória bikinifitness do 169cm

Slovenské zastúpenie v tejto kategórii tvorili Veronika Guľášová a Martina Sedlárová. Veronika mala za sebou dlhú sezónu, ktorá ju unavila a to sa odrazilo na jej forme. Súťažila na EVL´S Prague Amateur Showdown (odkiaľ si odniesla bronz), 2016 SAKFST Tatranskom Pohári (kde vyhrala svoju kategóriu) a na 2016 Mozolani Fitness Cup, kde obsadila druhú priečku za Olíviou Pohánkovou. Na IFBB Svetovom šampionáte podľa rozhodcov nemala na postup do TOP10 obsadila napokon 13. priečku - momentálne ju čaká súťažná pauza a oddych, aby sa neskôr mohla na pódiách ukázať v plnej sile. Martina Sedlárová zaplatila nováčikovskú daň a neprešla elimináciou tzn. skončila pred bránami TOP15.
Výsledky Veronika a aj Martiny z Bialystoku nie sú rozhodujúce, obe majú potenciál na to, aby sa trvalo presadzovali aj na medzinárodnej scéne. Som si istá, že o nich ešte budeme počuť.
Prvé miesto v tejto kategórii patrilo Ruske Yulii Romanovej, prekvapivo na druhom mieste skončila Absolútna majsterka Európy 2016 Oksana Brygidyr, bronzovú medailu si odniesla Ruska Maria Zinkina.

2016 IFBB Majstrovstvá sveta vo fitness, Bialystok - Bikinifitness do 169cm

Kategória bikinifitness do 172 cm

Slovensko nasadilo do 172-ky dve pretekárky - Sandru Horňákovú a mňa (opäť chcem poďakovať SAKFST za možnosť nastúpiť na pódium IFBB Svetového šampionátu aj napriek tomu, že som sa pre zdravotné problémy nemohla zúčastniť nominačného preteku v Žiline - nominovali ma na základe formy, ktorú som prezentovala na súťaži ELITE World Cup v Liverpool-e).
Sandra sa prebojovala do semifinále, kde napokon získala 15. miesto. Mohla skončiť vyššie vo výsledkových listinách? Určite áno, je to krásna, proporčne takkmer dokonalá súťažiace, ale na svetový šampionát nastúpila (podľa môjho názoru) na kategóriu bikinifitness zbytočne priveľmi prepracovaná a "vysušená. Môže za to z časti jej genetika, do budúcna bude musieť hľadať spôsob, ako vo finálnej fáze udržať "zatiahnutosť" hornej časti tela, s mene zvýraznenou štruktúrou svalov.
Súboj o prvé miesto sa (dá sa povedať už tradične) odohral medzi mnou a skvelou pretekárkou z Ruska Ekaterinou Laptevou - netajím, na každej súťaži mám práve pred ňou najväčší rešpekt. Ekaterina a ja sme veľmi podobné typy a rozhodovanie medzi mnou a ňou je pre rozhodcov neľahká úloha. V semifinále som za ňou (napriek štandardnej forme) zaostávala o dva body, no vo finálovom kole som ju napokon porazila o jeden bod. Dodám, že semifinále určí iba to, kto postúpi do finále - tam sa súťažiť začína od nuly a finálový výsledok je ovplyvnený individuálnou prezentáciou a porovnávaním s ostatnými súperkami. Vo finále som sa cítila dobre a uvoľnene vďaka podpore, ktorú som mala v zákulisí (ďalší dôkaz, že za víťazstvom jedného človeka stojí vždy viac ľudí!) a to sa pravdepodobne odrazilo na mojej prezentácii - tá nebola strnulá, a myslím, že rozhodcovia zaregistrovali práve tú uvoľnenosť a som naozaj rada, že v Poľsku sa neopakovala situácia z 2015 IFBB Svetového šampionátu v Budapešti (tam som po semifinále bola na jasnom 1. mieste, vo finále som klesla na miesto 4.)
Z Bialystoku som si odniesla napokon zlato (musím popisovať radosť, akú som mala a stále mám z tohto víťazstva?), Lapteva striebro (tá pred rokom získala 6. miesto)a na tretej priečke skončila Ukrajinka Maria Kvasnikova (pred rokom získala 3. miesto).

2016 IFBB Majstrovstvá sveta vo fitness, Bialystok - Bikinifitness do 172cm

Kategória bikinifitness nad 172cm

A je tu kategória Olívie Pohánkovej! Tej Olívie, o ktorej sme boli všetci presvedčení, že na 2016 IFBB Svetovom šampionáte získa zlato! Tej Olívie, ktorá na súťažné pódium v Bialystoku nastúpila v životnej forme (nevšimla som si žiadne prehnané osvalenie, ktoré nedávno niekto na sociálnych sieťach spomínal).
Pohánková (podobne ako Pleváková) bola v semifinále aj finále Svetového šampionátu bez jednej, jedinej chybičky. Proporčnosť, forma, celková úprava - všetko bolo TOP! S Olíviou sme sa striedali pri nastupovaní kategórií na súťažné pódium, rozhodovali nás rovnaké rozhodcovské zbory a v zákulisí sme spolu strávili dosť času. Keď som sa jej opýtala, či má v kategórii nejakú výraznejšiu konkurenciu, ukázala na pre mňa neznámu pretekárku z Ruska. V tej chvíli som ju nebrala vážne a považovala som to len za nejaký prejav stresu (pred súťažou máte často pocit, že sú všetci lepší od vás). No a potom vyhlásili výsledky ...
Úprimne, chcela by som si zachovať profesionalitu, naozaj ... ani neviem čo mám napísať. Pohľad do výsledkových listín hovorí jasne - víťazkou kategórie sa stala na medzinárodnej scéne neznáma Natalia Odintsova z Ruska, ktorá vo finále získala rovnaký počet bodov ako Olívia (Natáliu na prvé miesto "posunulo" viac lepších hodnotení - sama som zvedavá na hodnotenie tejto kategórie od Igora Kopčeka, jeho report hľadajte na EastLabs.SK).
Nebudem tvrdiť že Odintsova nebola dobrá, ani že nemala naozaj pekný útly pás. Ale pozerám sa na fotky, porovnávam ju s Pohánkovou a nerozumiem rozhodnutiu rozhodcov. Víťazka sa hodí viac do kategórie fitness model, nebola dostatočne pripravená, za Olíviou zaostávala v každom postoji. Ešte som nevidela videozáznam z finále, takže neviem zhodnotiť, aká bola jej prezentácia a I-walk - fotografie môžu skresľovať, netajím, som ovplyvnená tým, že Olívia je z rovnakého repre teamu ako ja. Každopádne som presvedčená, že pokiaľ by Olívia vyhrala, stala by sa aj absolútnou víťazkou celého šampionátu!
Bohužiaľ tento šport (bikinifitness) nemá jasne stanovené kritériá hodnotenia a výsledok závisí od subjektívneho názoru jedenástich rozhodcov - z 11 hodnotení sa do konečného bodovania vyberie podľa kľúča stanoveného hlavným rozhodcom po rozhodcovskom mítingu 9, z nich sa ešte eliminujú dva najlepšie a dve najhoršie umiestnenia súťažiacej tzn. o konečnom výsledku rozhodne 5 priemerných známok/umiestnení, ktoré súťažiaca získa. A teda ... často je to aj o šťastí. Je mi to nesmierne ľúto, Olívia v nedeľu večer šťastie nemala a odniesla si po tretí krát za sebou z IFBB Svetového šampionátu striebro. Tretiu priečku obsadila Ukrajinka Kateryna Alieinikova.

2016 IFBB Majstrovstvá sveta vo fitness, Bialystok - Bikinifitness nad 172cm

Absolútnou víťazkou súťaže sa stala Nathalia Odintsova, ktorá ma v poslednom porovnávaní na pódiu kategórie bikinifitness porazila o 2 body (Nathalia získala 11, ja 13 bodov), 3. priečku získala s počtom 15 bodov Virag Kiss.

2016 IFBB Majstrovstvá sveta vo fitness, Bialystok - Bikinifitness absolútna víťazka


2016 IFBB Majstrovstvá sveta vo fitness, Bialystok - oceňovanie víťazovReklama

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!