IFBB definitívne rozhodlo: Súťaže budú bez Rusov!

Sledujeme aj vývoj na súťažnej scéne súvisiacej s geopolitickou situáciou. Padlo už aj oficiálne rozhodnutie IFBB.

Jarná súťažná sezóna 2022 je už za dverami, no všetko komplikuje geopolitická situácia v Európe. Už v predošlom článku sme opísali, prečo je aktuálne nereálne uvažovať nad súťažením na 2022 Siberian Power Show Krasnoyarsk, hovorili sme tiež o tom, ako vníma túto situáciu vedenie IFBB a aj Ruská federácia bodybuildingu. Už vtedy sme avizovali, že aj napriek tomu, že súťažiaci z Ruska už na 2021 Majstrovstvách sveta súťažili pod IFBB Flag (ako následok dopingových škandálov z minulosti a odhalení, s ktorými prišiel Dr. Grigorij RODČENKO), je možné očakávať sankcie. 8. marca 2022 vydalo IFBB zásadné stanovisko, ktoré očakávania potvrdilo. Čo spomínané stanovisko obsahovalo?

„Vzhľadom na dramatickú situáciu, ktorá zasahuje a izoluje Ukrajinu, podľa dôrazných odporúčaní Medzinárodného olympijského výboru (MOV), ako aj v záujme zachovania integrity aktivít IFBB a bezpečnosti všetkých účastníkov, Exekutíva IFBB rozhodla, že ruskí a bieloruskí športovci a funkcionári sa nebudú môcť zúčastniť medzinárodných súťaží IFBB. Toto uznesenie sa má prehodnotiť na základe toho, ako sa situácia vyvíja, a na základe nových odporúčaní MOV a medzinárodných športových autorít. Dúfame, že táto tragédia sa okamžite skončí, bez spôsobenia ďalšej bolesti a ľudských strát.“

Zo stanoviska IFBB jasne vyplýva, že ruských a bieloruských športovcov na súťažiach neuvidíme, avšak zákaz súťaženia sa podľa dostupných informácií netýka Elite PRO súťažiacich z Ruska a Bieloruska. IFBB sa zároveň zapojila do zbierky pre športovcov a funkcionárov, ktorí žijú a pôsobia na Ukrajine. Priamo cez web IFBB môžete prispieť ľuďom, ktorí sú ponorení do smutnej a zložitej situácie, ktorou je Ukrajina zasiahnutá.

„Akýkoľvek dar, bez ohľadu na to, aký je malý, bude hlboko ocenený a naši ukrajinskí športovci a funkcionári ho veľmi potrebujú. IFBB oceňuje vašu štedrosť, ktorá je v týchto náročných časoch taká zmysluplná a prispieva k mieru prostredníctvom športu,“ napísalo samotné IFBB.

Na túto situáciu reagovala aj FBBR – Federácia bodybuildingu Ruska. Aké bolo ich vyjadrenie na Instagrame? Aj ich stanovisko uvádzame v plnom znení.

„Vážení športovci a funkcionári Ruskej federácie kulturistiky (FBBR)! Žiaľ, v súčasnosti je šport súčasťou veľkej politiky a nedá sa to ignorovať. Počas posledných dvoch týždňov bolo vedenie FBBR v úzkom kontakte s vedením IFBB s cieľom nájsť to najsprávnejšie riešenie z hľadiska účinkovania nášho tímu na medzinárodných súťažiach IFBB.

Vedenie IFBB má záujem o prítomnosť našej federácie v rodine IFBB, rovnako ako je v našom záujme to, aby naši športovci súťažili a vyhrávali na najlepších medzinárodných súťažiach. Pochopili sme, že možnosť odchodu nášho tímu na Majstrovstvá Európy 2022 je prakticky nerealizovateľná, o čom sme diskutovali aj s vedením IFBB.

V dôsledku toho to všetko viedlo k tomu, že v súčasnosti sa náš tím s najväčšou pravdepodobnosťou nebude môcť zúčastniť medzinárodných turnajov IFBB z nasledujúcich dôvodov:

  • zložitá medzinárodná situácia;
  • nemožnosť získať vízum do Európy;
  • zložitá situácia s leteckou dopravou cez tretie krajiny;

IFBB dnes zverejnila oficiálne stanovisko vo forme dokumentu, ktorý okrem iného vyžaduje Ministerstvo športu Ruskej federácie od každej Všeruskej športovej federácie (na určenie pozícií medzinárodných federácií).

Je dôležité ujasniť si nasledovné:

Toto rozhodnutie IFBB sa nevzťahuje na ruských športovcov ELITE PRO, ktorí budú môcť naďalej súťažiť na medzinárodných turnajoch.

Toto rozhodnutie IFBB sa nevzťahuje na medzinárodný turnaj SIBERIAN POWER SHOW, ktorý sa bude konať 1.-3. apríla.“

Konečný verdikt? Elite PRO športovci (nateraz) áno, amatéri nie. Budeme zvedaví na to, ako budú teda v konečnom dôsledku vyzerať IFBB súťaže, keďže veľkú časť súťažiacich tvorili ukrajinskí a ruskí športovci. Situáciu budeme aj naďalej sledovať.Reklama

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!