Sabina PLEVÁKOVÁ - hviezda amatérskej bikinifitness scény

Článok z dielne Sone KOLCUNOVEJ o hviezde slovenskej a svetovej IFBB bikinifitness scény Sabine PLEVÁKOVEJ

Sabina Pleváková je na slovenskej bikinifitness scéne dnes už pojmom, ktorý určite neobišiel žiadneho fanúšika fitness scény na Slovensku. Začiatkom roku 2017 sa rozhodla požiadať o PRO kartu a tak o nej dnes už môžeme hovoriť ako o IFBB PRO slovenskej bikinifitnesske, ktorej ambície sú mimoriadne vysoké. Právom!

Svoju prvú súťaž absolvovala v Beckove na Majstrovtsvách Slovenska juniorov ešte v roku 2012. Od tohto dátumu sa predstavila na štyridsiatich piatich ďalších súťažiach (áno, čítate správne, naozaj ich bolo spolu 45 a zbierala na nich nielen cenné skúsenosti, ale zvyčajne aj cenné kovy) a do svojej cestovnej mapy súťaží si už pripísala destinácie ako Columbus (USA), Liverpool (Anglicko), Lahti (Fínsko), Ulanbátar (Monglosko), Petrohrad (Rusko), Kijev (Ukrajina), Španielsko či najnovšie Dominikánsku republiku.

Počas rokov sa dostala mnohokrát blízko k PRO karte a už o ňu mohla žiadať vďaka splneným podmienkam platným pre medzinárodnú IFBB scénu v roku 2013, no reálne o ňu požiadala až po splnení podmienok SAKFST v tomto roku. Čo však predchádzalo úspechom Sabiny Plevákovej, ako sa dostala k súťaženiu v bikinifitness a ako vníma svoje súťaže? To všetko bolo predmetom nášho interview, kde som Sabinu potrápila viacerými otázkami. Čo všetko o Plevákovej teda (ne)vieme?

Sabina PLEVÁKOVÁ – ako sa vlastne dostala k fitness ?

Na začiatok je potrebné uviesť pár faktov. Sabina má momentálne dvadsaťštyri rokov, býva v Záriečí neďaleko Púchova, trénuje sama, no svoju prípravu konzultuje s priateľom. Aký príbeh teda stál za Sabininou úspešne Sabina PLEVAKOVArozbehnutou kariérou?

„Na základnej škole som niekoľko rokov plávala, no keďže som si musela následne vybrať medzi viacerými krúžkami, šport som opustila a venovala som sa len hudbe,“ opisuje svoju predchádzajúcu pohybovú prípravu Sabina, ktorá neskôr absolvovala aj konzervatórium.

Kontakt s činkami teda prišiel až neskôr a to v 18tich rokoch, keď začala pravidelne cvičiť v domácej posilňovni svojho priateľa. „Dovtedy bola pre mňa posilňovňa len kardio zóna. Cvičiť s činkami som začala až s cieľom postaviť sa na súťažné pódiá,“ spomína s úsmevom Sabina. „Bol to vlastne úplne spontánny nápad. Často sa pre niečo rozhodnem, nechám všetko čo robím a vyberiem sa neznámou cestou. Myslím si, že v živote máme veľmi veľa možností, ale času ešte menej ako veľmi málo,“ vysvetľuje Sabina dôvod, prečo sa do mnohých vecí vrhne „po hlave“.

Podobne to u nej bolo aj so súťažením. „Proste som si povedala, že to skúsim. Možno najviac ma vyprovokovalo to, že keď som o tom hovorila známym, nikto mi neveril, že by som sa na niečo také dala. Asi aj to bolo impulzom naozaj to uskutočniť,“ prezrádza Sabina Pleváková, ktorej teda už v mladom veku učarovalo bikinifitness, v ktorom chcela súťažiť.

Táto kategória bola na rozdiel od ostatných veľmi ženská, no ak by som si mohla vybrať už skôr, určite by som robila od detstva fitness,“ priznáva Sabina, aj keď vtedy ešte nemala žiadne tušenie o tom, že niečo také ako detské fitness existuje. Samozrejme, na kategóriu fitness je potrebná omnoho zložitejšia pohybová príprava a tak sa Sabina, ako sama priznáva, nemohla do tejto kategórie zaradiť. „No podľa mňa je to najkrajšia a najzáslužnejšia kategória v tomto športovom odvetví,“ hovorí Sabina. Tá svojou prípravou už od začiatku dokazovala svojmu okoliu, že to zvládne. „Všetci si mysleli, že je to len môj výmysel a nevydržím v diéte, keďže som nikdy nevyhľadávala len zdravú stravu. O pohybovú časť sa nebáli. V súčasnosti ma samozrejme plne podporujú,“ hovorí Sabina.

Sabina PLEVÁKOVÁ – aké je moje súťaženie?

Sabina nastupovala na svoju prvú súťaž so strachom, rovnako ako väčšina dievčat. Brala to zodpovedne a v príprave nič nezanedbala. „Všetko som do bodky dodržiavala a už mi chýbalo len postaviť sa na pódium,“ opisuje Sabina pocity pred svojou prvou súťažou, medzi ktorými nevynechala ani radosť z toho, že sa stretne s dievčatami, ktoré sledovala na internete. Postupne Pleváková absolvovala mnohé súťaže, pričom sa jej podarilo dostať sa už od svojej druhej sezóny ajna stupne víťazov. Medzi takmer päťdesiatimi súťažami však má aj svoje obľúbené, na ktoré spomína najradšej.

„Moje prvé IFBB Majstrovstvá sveta juniorov v Budapešti 2012 si určite navždy zapamätám. Skončila som vtedy bronzová,“ spomína na rok 2012 Sabina, ktorá vtedy štartovala za „B“ reprezentáciu, pričom sa to, že bude štartovať dozvedela až po obvyklej nominačnej súťaži v Dubnici nad Váhom. V roku 2012 sa navyše Majstrovstvá sveta junioriek v bikinifitness konali v open kategórii, v ktorej súťažilo viac ako 30 pretekárok z celého sveta.

Ďalším momentom, ktorý spomenula Pleváková v rozhovore boli 2013 IFBB Majstrovstvá sveta v Kyjeve na Ukrajine, na ktorých si vybojovala zlato, no predchádzalo tomu viacero zážitkov o ktoré sa Sabina podelila. „Dievčatá ma zabudli na hoteli, pretože si mysleli, že som odišla už s prvou skupinou skôr. Našťastie som nespanikárila a nasadla sama na autobus do haly. Tam som dobehla ako posledná z bikín, pán Hečko ma natrel farbou a ledva zaschnutá a so strapatými vlasmi som bežala na pódium, “ vracia sa v spomienkach Sabina a spomína tiež na report šéfredaktora EastLabs.SK Igora Kopčeka, ktorý sa o jej úprave vlasov tiež zmienil.

Ďalej Sabina Pleváková spomína na 2015 Arnold Classic Amateur USA, na ktorý sa odhodlala ísť až po niekoľkých odsúťažených sezónách. Od "Arnolda" v Americkom Columbuse ju však väčšina odhovárala pre „pretláčanie“ domácich pretekárok, no Sabine sa napokon podarilo ovládnuť aj túto súťaž. „Skvelým momentom bolo aj to, keď som bola po štvrtýkrát na ME a napriek tomu všetkému, čo som dala do prípravy som neverila, že sa mi podarí znova obhájiť 1. miesto z juniorskej kategórie a vyhrať aj titul juniorskej absolútnej víťazky. Podarilo sa! K tomu som pridala tretie víťazstvo zo žien, čo bolo o to lepšie, že pri tom mohla byť aj moja mamina a môj priateľ,“ spomína Pleváková na veľký úspech v jej kariére.Napriek výrazným úspechom, ktoré Sabina dosiahla na jeseň 2016, ich nekladie na popredné priečky vo svojich spomienkach a svojich rebríčkoch úspechov.

Na jeseň 2016 totiž ešte nevedela, či vôbec na súťažné pódiá nastúpi. „Na MS v Bialystoku som pôvodne vôbec štartovať nemala a prípravu som začala veľmi neskoro, no napriek tomu som spokojná s tým, čo som v Poľsku na MS žien predviedla,“ hodnotí Sabina svoju predposlednú súťaž roku 2016. Tou poslednou bol Svetový šampionát juniorov v Dominikánskej republike, kde sa jej podarilo vyhrať kategóriu a  získala aj titul absolútnej víťazku. „Sú úspechy, ktoré pre mňa znamenali viac a to aj vzhľadom na formu, s ktorou som nebola až tak spokojná,“ komentuje toto svoje vystúpenie Sabina.

Sabina PLEVÁKOVÁ – cesta k IFBB PRO karte nebola vôbec ľahká!

Pleváková sa počas rokov stala jednou z najskloňovanejších bikinifitnessiek sveta na amatérskej scéne a sama som sa pri rozhovoroch s mladými dievčatami stretla s pojmom „vytrvalosť Sabiny Plevákovej“ - čím označovali vlastnosť, ktorou táto pretekárka vyniká. „Vydržať ma motivovalo množstvo výsledkov, ktoré boli do mája 2014 dostačujúce na zisk PRO karty aj na Slovensku, nehovoriac o tom, že by boli dostačujúce kdekoľvek v zahraničí. Vpred ma hnalo vedomie že na to mám právo a vždy som sa opierala o množstvo výsledkov,“ vyjadrila sa k tejto téme Sabina a „vypichla“ svoje víťazstvo na Arnold Classic Amateur USA 2015, aj 3. miesto na rovnakej súťaži z roku 2016, čo len potvrdzovalo Sabinino smerovanie.

Rok 2016 bol však rok, kedy sa Pleváková definitívne rozhodla, že do prípravy dá maximum a ak sa jej nepodarí získať IFBB PRO kartu, definitíven v bikinifitness prestane súťažiť. „Diamond Cup v Žiline bol už iba bodkou a priznám, že to bolo pre mňa najväčšie súťažné sklamanie, pretože som už prestala veriť, že niekde tú nešťastnú „absolutku“ vyhrám,“ vracia sa do jari roku 2016 Sabina. V novom roku sa však predstaví po dlhom čakaní v PRO divízii, s čím určite prichádza nová výzva.

Ako vyzerá Sabinina príprava na pódiá tentoraz? „Očakávala som najmä novú motiváciu, ale občas mám pocit, že som „dušu“ nechala v jari 2016 a stále hľadám stratenú vášeň v príprave,“ hovorí Sabina, vyslovujúc tiež nádej, že sa po tomto oddychu opäť nakopne a ako vždy spraví klasickú formu najlepšie ako vie.
Avšak Sabina nechystá robiť v príprave žiadne zmeny. Chce zostať rovnaká, no chce zlepšiť brucho a neustále skvalitňovať zadok, čo označuje ako alfu a omegu PRO scény. No neplánuje naberať hmotu, ani meniť vizáž a jedinou zmenou bude len jednoduché zdobenie bikín a štýl pózovania. „Určite by som chcela štartovať na prestížnych amerických súťažiach. Nebojím sa zlého výsledku ani ťažkej konkurencie. Nemyslím si, že to tam idem vyhrať, to vôbec nie. Len rada absolvujem súťaže, ktoré sú náročné. Tak som si istá, že neflákam prípravu,“ vyjadrila sa na margo plánovaných súťaží Sabina.

Kategória bikinifitness – aká je podľa Sabiny PLEVÁKOVEJ?

Stále ma prekvapuje drzosť, s ktorou niektoré dievčatá k súťaženiu pristupujú, hlavne veľa nováčikov. Nevravím, že je to tak u všetkých, no vystupovanie niektorých je také, akoby už vyhrali všetky súťaže na svete a pritom ešte nezačali ani súťažiť,“ opisuje problém dnešných začínajúcich bikináriek Sabina a púšťa sa aj do odkazu a rád pre dievčatá, ktoré začínajú so súťažením.

Ako chybu spomína časté menenie trénerov, najmä po nedosiahnutí popredných priečok na súťažiach. „Keď si vyberáte trénerku, určite sa riaďte podľa jej skúseností a dosiahnutých súťažných foriem pretekárov, ktoré pripravovala. Úprimne si povedzte, či ich forma na súťažnom pódiu sa vám pozdávala, aj to, ako chcete vyzerať,“ zdôrazňuje Sabina, pretože práve to je podľa nej smer, akým vás tá-ktorá trénerka povedie. Pleváková tiež vyzdvihla samostatné učenie sa, spájanie si informácií, čo je pre tento obor tiež veľmi dôležité. „Ak chcete byť naozaj úspešný, musíte sa naučiť byť sebestačná a poradiť si, aj keď pri vás práve nestojí vaša trénerka,“ hovorí Sabina.

Ďalším bodom je pre ňu sledovanie úspešných dievčat, od ktorých sa môžete vždy naučiť niečo nové – či už sú to prvky prezentácie, alebo štýl prípravy, výber cviky, techník, v neposlednom rade vyzdvihuje Sabina aj myšlienku seminárov, pózovacích hodín, či kempov s úspešnými bikinárkami.„Na pódiu je dnes množstvo dievčat a tak záleží na každom detaile. Ak budete vy spokojná s tým ako vyzeráte už v zákulisí, odzrkadlí sa to aj na pódiu,“ vysvetľuje Sabina.

A nezabudne zdôrazniť, že je potrebné zvoliť si správnu farbu plaviek a vhodný makeup, ktorý je najlepšie si doma pred súťažou vyskúšať, pretože je výraznejší ako ten bežný, ktorý nosia dievčatá každý deň. Pozor si treba dávať aj na správnu úpravu vlasov. „Pózing sa dá naučiť a istotu na pódiu získate vysúťažením sa,“ uzatvára tému potrebných prvkov pre bikinifitness Sabina Pleváková.

Sabina PLEVÁKOVÁ – aká je príprava do kategórie bikinifitness?

Zvládnuť diétu a predsúťažné obdobie čo najlepšie je jedným z predpokladov na úspešné súťaženie. Čo povedala o príprave v našom rozhovore Sabina? „Je vhodné začať čo najskôr, no nie úplne diétnym režimom. Skôr spočiatku naozaj dbať iba na pestrú a zdravú stravu. Čím skôr začnete, tým jednoduchšie to bude,“ komentuje Sabina, vyzdvihujúc postupné ukrajovanie z kalorického príjmu namiesto nárazového. „Najlepšia príprava, akú som kedy zažila bola so zaraďovaní refeed dayov a vyhýbaním sa „cheatom“, pretože tie ma vedia často vyhodiť z rytmu,“ hovorí Pleváková.

V rozhovore sme sa venovali aj jej tréningu póz, ktorý je v príprave rovnako dôležitý. Aj keď Sabina súťaží už dlhé roky a jej pózovanie sa stalo čímsi automatickým, je si vedomá nutných zmien. „Čo sa týka PRO scény, budem to musieť pozmeniť. Budem musieť nájsť niečo medzi mojou a PRO prezentáciou, v čom sa budem cítiť dobre a prirodzene,“ prezradila v rozhovore Sabina.

A čo téma voľby tých správnych doplnok v príprave? Sabina sa s nami podelila o jej režim užívania doplnkov stravy. Všetky doplnky, ktoré užíva sú od značky Extrifit, s ktorou Sabina spolupracuje od roku 2014.
„To, že vás chce niekto sponzorovať neznamená aj to, že má kvalitné doplnky a preto si musíte rozmyslieť, či spolupráca stojí za to. U mňa sa používanie produktov značky Extrifit mení počas prípravy. Mimo sezónu využívam „ľahšie“ suplementy ako proteín CFM 80, obľúbila som si tiež AMINO FREE peptides, aminokyseliny, ktoré popíjam počas tréningu. V diéte využívam určite spaľovače ako synephrine, L - carnitin v kombinácii s coffeinom - tie samozrejme neužívam celoročne, aby opäť zabrali, keď treba. Taktiež si dávam pozor na čistejšiu formu proteínu a tak využívam CFM 90, posledné mesiace proteín HYDRO a kvalitné BCAA 1800mg . Určite sú tam aj rôzne predtréningovky a iné doplnky, ale toto je základ, ktorý mi nesmie chýbať,“ opísala svoju suplementáciu v príprave a mimo nej Sabina.

Ako volí look na pódium Sabina PLEVÁKOVÁ?

„Mne osobne nesadol ruský štýl bikín. Jednoducho nesedí na každú postavu,“ opisuje Sabina jej skúsenosť s rozmáhajúcim sa trendom plaviek, ktoré majú vysoko krojené nohavičky. Sama vraví, že ho skúsila len raz, no keď na fotkách videla, že to nie je ono, viackrát takýto strih neskúsila.
„Od roku 2014 spolupracujem so značkou The Bikini Box. S Vivien, ktorá plavky šije, sa veľmi dobre skomunikuje a aj keď sme sa pri výbere bikín nikdy nestretli, viem, že sa na ňu môžem plne spoľahnúť,“ hovorí Sabina, ktorá na pódiu vždy žiari a zaujme aj osobitým líčením, ktorý sa stal pre ňu samú akýmsi špecifikom.

„Čo sa týka makeupu, vyhľadávala som makeup Affinitom od Maybelline, no nanešťastie prestali najtmavší odtieň vyrábať a tie aktuálne dostupné sú už príliš svetlé. Zatiaľ mi prišli najvhodnejšie odtiene makeupov zo značky PUPA. Tmavšie odtiene makeupov som našla aj v parfumériach napr. YSL, ale ich cena je už vyššia. Taktiež používam na doladenie bronzery,“ hovorí o zladení farby pokožky s náterom tváre Sabina. Diskutovanou témou je tiež úprava vlasov, kde je Pleváková jednoznačne za dlhé, lesklé a najmä zdravé vlasy. „O vlasy sa treba starať celoročne, pretože ich kvalitu nevyčarujete zo dňa na deň.“

Sabina PLEVÁKOVÁ - ako trénuje ramená, biceps a brucho?

Sabina PLEVÁKOVÁ – vzory, ciele, poďakovania

Sabina Pleváková je meno známe nie len na slovenskej scéne a tak sa Sabi stretáva s množstvom komentárov na jej osobu takmer každodenne. Je však vždy jednoduché čítať, alebo počúvať názory na svoju osobu?
„Reagovať na negatívne komentáre ma prešlo asi v 19-tich, keď som si vedela naozaj aj poplakať. Vtedy mi bol veľkou oporou môj priateľ, ktorý mi dal jasne najavo, že neprajné komentáre nie sú to, čím by som sa mala zaoberať,“ opísala svoje vnímanie rozsiahlej a naozaj početnej fanúšikovskej základne a (s tým spojenej) skupiny „hejterov“.
Pre Sabinu Plevákovú, pre ktorú je jednoznačne najväčším oddychom hudba, ku ktorej chová lásku aj po rokoch, nebolo problémom ani nájsť svoj najväčší vzor. „Vždy bola mojim vzorom Ashley Kaltwaser. Tento rok mi naozaj chýbala na pódiu. Teším sa keď sa vráti do kolotoča súťaží. Predpokladám, že to bude asi až na Olympii 2017,“ vyslovuje svoj predpoklad Sabina.

V roku 2017 si však my budeme môcť s určitosťou užiť Sabinu Plevákovú, ktorá plánuje absolvovať zopár PRO súťaží. „Rozhodne to nebude žiaden maratón na zbieranie bodov. Chcem si to užiť a zbytočne sa neuháňať,“ hovorí Sabina, ktorá si tak chce vychutnať svoj vstup medzi profesionálne bikinifitnessky a súťaženie medzi svetovou elitou.

Sabina sa však ukáže aj na niektorých amatérskych súťažiach na Slovensku. Avšak len ako podpora a trénerka momentálne slovenskej vychádzajúcej hviezdy Adriány Halásovej.. „Určite by som sa chcela poďakovať všetkým fanúšikom, ktorí mi celý čas úprimne fandili. A samozrejme sponzorom The Bikini Box a EXTRIFIT bez ktorých by som dnes nezačínala novú cestu v IFBB PRO,“ ďakuje v závere nášho rozhovoru Sabina.,

Uvidíme ju na IFBB PRO scéne. Uvidíme ju už čoskoro. Uvidíme ju v životnej forme? Ja verím, že Sabina Pleváková sa oprie do prípravy na maximum a jej vstup na IFBB PRO scénu bude presne podľa jej predstáv.Reklama

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!