SAFKST Online súťaže sú za nami: Kto uspel?

Koronakríza otvorila súťažiacim nové možnosti. Online súťaž neváhal zorganizovať ani SAFKST. Aké sú výsledky?

Koronakríza zmenila plány mnohým športovcom. Nielen kulturistom a fitnesskám ale aj cyklistom, atlétom, futbalistom a hokejistom. Život sa zastavil a tí šťastnejší mali počas koronakrízy k dispozícii napríklad malú domácu posilňovňu, činky alebo odporové gumy. Vďaka tomu sa mohli na dosahovanie svojich fitness cieľov a na udržiavanie fyzickej kondície sústrediť aj počas karanténnych opatrení. Výhodou nášho športu bolo, že sa aspoň čiastočne snažili ho nahradiť nadšenci, ktorí vymysleli rôzne formy online súťaží.

Na jednej z foriem e-súťaží sme pracovali aj my, redakcia BikiniFitness.sk – rozsiahle materiály a vypracované pravidlá sme poskytli priamo najvyšším fukcionárom v IFBB a intenzívne som, ako promotérka súťaže, komunikovala s viacerými TOP medzinárodnými rozhodcami. Odozva? Skvelá. A naše materiály úspešne do svojho projektu implementovalo samotné IFBB, za čo sme vďační.

O online súťažiach sa toho popísalo naozaj mnoho. Všetkým je jasné, že vôňu súťažnej farby a fotografovanie emócií na pódiu nenahradí nič. A titulom z online súťaže sa mnohí asi ani nepochvália. V každom prípade to bol pre niektorých športovcov motivačný moment k tomu, aby pracovali na svojich nedostatkoch. A tí, ktorí sa vo forme udržiavali aj napriek koronakríze, využili príležitosť - posielať svoje „domáce videá“ do rôznych online súťaží nebol problém. Na programe bol totiž prvý e-contest pod IFBB, IFBB European e-championships, ale aj súťaže od SAFKSTu. Ako dopadli?

1. Kolo E-SAFKST Cup

Do prvého kola internetovej súťaže sa zapojilo len 11 súťažiacich. Mnoho ľudí netušilo o čo pôjde, pretože od vyhlásenia súťaže do jej spustenia uplynulo doslova iba pár dní. Navyše, SAFKST e-súťaže boli neverejné, bez priebežnej propagácie a k verejnosti sa napokon dostali iba zostrihané, niekoľkosekudnové videoklipy účastníkov. Účastníci si však poriadne prilepšili. Medzi jedenástku súťažiacich bol totiž prerozdelený balík peňazí vo výške 5 400€, čo v posledných troch rokoch nebolo ponúknuté vedením SAFKST na žiadnej oficiálnej súťaži. Ako vyzerala súťaž v ženských nomináciách?

Bikinifitness open

Prvé miesto získala jediná prihlásená Mária Svitanová, ktorá súťaží za Galaxy 2 Poprad. Máriu sme si spolu s tímom začali všímať už skôr a som veľmi rada, že vo svojom snažení nepoľavuje. Neustále sa snaží o zlepšovanie svojich slabín a to je v bikinifitness veľmi dôležité. Majke prinieslo prvé miesto výhru v hodnote 700€.

Bodyfitness open

Prvé miesto obsadila opäť jediná zúčastnená Nelli Novodomská z B-Star Zvolen a získala taktiež výhru v hodnote 700€. Nelli je jednoznačnou hviezdou detského fitness (a to nie len toho slovenského, Nelli poznajú malé fitnessky po celom svete), v ktorom sa však tiež hodnotí aj postava. Nelli sa pomaly pripravuje na prestup do juniorskej kategórie, čiže prostredníctvom tejto súťaže dokázala získať ďalšie skúsenosti.

Wellness Fitness open

Opäť jediná zúčastnená – Petra Jašková z Roland Fitness s.r.o. s odniesla výhru v rovnakej hodnote. Petra nás reprezentovala aj na Majstrovstvách sveta v roku 2019. Okrem Michaely NEMCOVEJ je jednou z hviezd tejto nominácie na Slovensku.

2. Kolo E-SAFKST Cup

Do druhého kola, ktoré bolo vyhlásené niekoľko týždňov pred samotnou súťažou,  sa zapojilo viac súťažiacich - bolo ich už 28 a až 6 dievčat z oddielu Napratany Košice si všimli zaujímavú príležitosť na súťaženie. 26 zúčastnených napokon získalo odmeny vo výške spolu 8 600€. Nedá mi však nespomenúť chybu, ktorú spravil SAFKST pri kontaktovaní víťazov, ktorí získali poukážky na vyhotovenie súťažných plaviek. Mailová adresa, na ktorej mali kontaktovať „plavkárku“ totiž bola moja – šéfredaktorky portálu BikiniFitness.Sk, Sone KOLCUNOVEJ. Súťažiaci dostali pokyn spojiť sa so mnou za účelom dohody termínu vyhotovenia plaviek. S vyhotovovaním súťažných plaviek žiadne skúsenosti nemám a dokonca ani nikto z nášho tímu. V tomto smere vždy radíme dievčatám obracať sa na skúsené plavkárky, ktoré majú dlhoročnú prax, pretože my sme sa na šitie plaviek nikdy zameriavať nechceli. Avšak... čas možno ukáže. Ako dopadla samotná súťaž?

V kategórii súťažilo šesť deivčat. Na prvé miesto sa dostala Nikoletta Hricová, ktorú si určite mnohí pamätáte zo súťažných pódií ako stálu účastníčku súťaží v bodyfitness. Výhra bola rovnaká ako v prvom kole súťaže tzn. 700€. Na druhom mieste sa umiestnila Nelli Novodomská, ktorá prvé kolo súťaže vyhrala. Odmena za druhé miesto bola vo výške 500€. Daniela Civáňová brala pomyselný bronz a výhru v hodnote 300€. Štvrté miesto patrilo Michaele Kútnikovej. Piate obsadila Petra Šulterová a šieste Nicol Ležáková. Tieto miesta získali odmenu vo výške 100€.

Naozaj zaujímavá súťaž, ktorá bola v centre pozornosti mňa a mojich kolegýň. Prvé miesto a pomyselné zlato brala domov Natália Lukačka. Natália bola pre mňa vždy proporčne jednou z najlepších pretekárok, ktoré sa môžu pochváliť nohami „až po zem“. Dúfam, že Natálii záujem o súťaženie vydrží a uvidíme ju aj na jesenných súťažných pódiách. Pre mňa najväčším prekvapením v súťaži však bola Kristína Bražinová. Úprimne, som veľmi rada, že sa zapojila a verím, že je to predzvesť jej návratu na pódiá. Bražinová z klubu Fitness-KA získala druhé miesto a ceny v hodnote 500€.

Na treťom mieste sa umiestnila Natália Kapustová, ktorej forma napovedá, že na súťažných pódiách by mohla byť kvalitnou súperkou aj pre skúsenejšie dievčatá. Odmena za tretie miesto bola znova v hodnote 300€. Štvrté miesto a odmena v hodnote 100€ patrilo víťazke predchádzajúceho kola súťaže Márii Svitanovej. Na piatom mieste skončila Natália Rybovičová, ktorú som si spolu s teamom všimla už v jeseni 2019 v súťaži nováčikov vo Vranove. Tentokrát si odniesla výhru v hodnote 100€.

Šieste miesto a posledné finančne ohodnotené miesto (získala taktiež výhru v hodnote 100€) patrilo Petre Hnathovej. Na siedmom mieste skončila Emma Timková, ôsme patrilo Michaele Kútnikovej. Sofia Lukáčová sa umiestnila na deviatom meiste a desiatu priečku obsadila Eva Fabiánová.

Wellness fitness open

Wellness fitnessky sa, bohužiaľ, šance nechopili. Bolo by však zaujímavé vidieť iné wellnessky v súťaži s dominantnou Petrou Jaškovou. Tá si znova odniesla prvenstvo a výhry v hodnote 700€.

Fitmodel open

Prekvapením bola pre mňa obsadenosť tejto kategórie. Aspoň jednou pretekárkou. Zuzana Korčáková z Napratany Bodybuilding Club v Košiciach si skúsila súťaženie v tejto nominácii. Upozornila by som však na vykrojenie jednodielnych plaviek, ktoré majú vo federácii IFBB taktiež svoje obmedzenia a na medzinárodnej súťaži by jej pravdepodobne takéto vykrojenie okolo nôh neprešlo. Šaty v ktorých sa prezentovala boli taktiež tak trochu netypické. Avšak záujem o túto kategóriu je jednoznačný a preto verím, že sa SAFKST rozhodne túto nomináciu zaradiť aj do súťaží v nasledujúcich sezónach. Aj keď pri pohľade na stránku SAFKST by ste márne hľadali súťažné pravidlá platné pre nomináciu fitmodel. A aj v Súťažných kategóriách v kulturistike a fitnes na rok 2020 a v zmenách v pravidlách SAFKST by ste fitmodel hľadali márne.

Suma sumárum? Koronakríza je, dúfajme, za nami a súťaže budú prebiehať podľa zverejnených kalendárov. Všetci sa na stretnutie s pretekármi a s našim milovaným súťažením tešíme a veríme, že aj online súťaže boli motivačné. Kde sa vidíme? Na ktorých súťažiach? Jeseň ukáže viac ...

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!