Saskia CAKOCI - 6 tipov na súťažný make-up

Súťaženie v kategórii bikinifitness bez vhodného make-upu? Nezmysel! Poradím vám, ako ho zvládnuť bez chýb.

Je tu váš súťažný deň, do prípravy ste dali všetko, vaše telo vyzerá ako nikdy predtým, ale čo s tou tvárou? Či už pretekáte v kategórii Bikinifitness, Fit Model, alebo Bodyfitness, vaša tvár a vlasy sú rovnako dôležité ako vaše telo. V niektorých prípadoch (napr. v kategória fit model) dokonca dôležitejšie. Možno sa v bežnom živote nejako extra nemaľujete, ale v tejto chvíli nemáte na výber. Poďme sa teda pozrieť na zopár rád, ktoré vám pomôžu na pódiu zažiariť.

Báza

Vaše telo je už po nástreku krásne tmavé, ale vaša tvár je o niekoľko odtieňov svetlejšia. Musíte to zladiť - ale pozor! Platí pravidlo - radšej o jeden odtieň svetlejšia tvár ako úplne rovnaký odtieň tváre a tela. Ak budete príliš tmavé na pódiu zaniknete.
Prvý bod je vaša klasická rutina- vyčistenie pleti micerálnou prípadne inou pleťovou vodou a nanesenie hydratačného krému. Je potrebné sa uistiť, že krém neobsahuje žiadne SPF (UV ochranu) a to isté platí aj pre makeup. Dôvod? SPF vytvára pri fotení s použitím blesku odraz vďaka ktorému bude vaša hlava na každej fotke vyzerať ako žiarovka. Najpoužívanejšie sú makeupy od značky MAC alebo Makeup Forever HD Foundation. Odtieň je najlepšie si namiešať sama po nanesení nástreku tela. Čo to v praxi znamená?
Keď si vyberiete značku makeupu vyberiete si dva odtiene - jeden zo svetlej škály a druhý z najtmavšej škály. Odporúčam teplé odtiene nakoľko nástrek obsahuje takmer vždy trochu červeného pigmentu a farba vášho tela bude mať bez ohľadu na váš prirodzený odtieň pokožky teplý nádych. Pri nanášaní makeupu na tvár použite štetec, hubku prípadne prsty, ale netlačte na to. Riskujete, že makeup bude fľakatý. Nezabúdajte aj na oblasť uší a sánku a votrite makeup aj do vlasovej línie.

Oči

Na pódium sa najviac hodí tzv. ,,smokeyeye“ vzhľad. Použitím viacerých odtieňov od svetlých po tmavé vytvoríte dymový dramatický look. Postup "ako na to" nájdete v nasledujúcom videoklipe.Nezabúdajte na bázu pod očný makeup. Odporúčam značku Urban Decay. Môžete ju naniesť prstom prípadne štetcom. Lepidlový efekt bázy spôsobuje, že očné tiene sa nebudú ukladať v záhyboch oka ani opadávať, linka sa nezmaže.

Mihalnice

Neexistuje vhodnejšia príležitosť na nosenie umelých mihalníc ako súťaž. Či už si vyberiete trsy, mihalnice v celku, alebo si necháte mihalnice nalepiť v salóne (3D, 4D) dávajte ale pozor na to, aby neboli príliš dlhé. Budú pod pódiovým svetlom vrhať tieň pod vaše oči a vy budete vyzerať buď špinavo, alebo vám vôbec nebude vidno oči. Ani jedno ani druhé nechcete. Takže základné pravidlo pri výbere tých správnych súťažných mihalníc- hustota je dôležitá, ale neplatí, že čím dlhšie tým lepšie. Pokiaľ ste sa rozhodli, že si mihalnice nalepíte samy určite si to pred súťažou niekoľkokrát vyskúšajte. Je to mravčia práca a pred nástupom na pódium možno v rukách veľkú istotu mať nebudete.

Obočie

Najdôležitejšia časť tváre, nezabúdajte na to. Malo by byť vytrhané, ostrihané a adekvátne upravené. Na pódiu vždy namaľované o jeden odtieň tmavšie ako ste zvyknuté ho líčiť, inak riskujete, že vám ho nebude vidno. Blondínky by mali ísť do svetlo až stredne hnedej farby, brunetky do tmavo hnedej a čiernovlásky do tmavohnedej až čiernej. Na vyplnenie obočia je vhodné použiť tiene, lepšie sa s nimi pracuje a výsledok je priprodzenejší ako za použitia ceruzky. Na nanesenie tieňa na obočie sa používa malý skosený štetec, podobný ako sa vyžíva pri nanášaní liniek.

Contouring, baking a lícenka

Contouring pozná asi každý. Vytvarovanie a zdokonalenie proporcíí tváre púdrom alebo makeupom o niečo tmavším ako je vaša báza. Contouring je žiaduci aj z hľadiska navrátenia 3D efektu tvári po nanesení jednoliateho makeupu. Netreba ale zabúdať aj na tzv. ,,baking“, ktorý pozostáva s nanesenia svetlého sypkého púdru na tvár na niekoľko minút (10-30) a to na oblasti, ktoré nekonturujeme ale potrebujeme ich vyzdvihnúť- oblasť pod očami, pod lícnymi kosťami, medziobočie alebo stred nosa. Mnoho žien pri líčení vynecháva lícenku, ale teraz na to nie je správna chvíľa. Nikto netvrdí, že máte vyzerať ako klaun, ale lícenka vám na pódiu chýbať nesmie. Prispeje k sviežosti vášho vzhľadu.
Kompletný návod na contouring, baking a blush nájdtet tu v nasledujúcom videoklipeZafixujte sa

Na trhu je veľké množstvo fixačných sprejov, ktoré zaistia aby celé vaše snaženie ostalo tam kde má- na vašej tvári. Trvácnosť makeupu ale v skutočnosti začína už pri použití primera . Primer má poväčšinougélovitú štruktúru a používa sa ako fixačná báza pod makeup. Má rovnaký lepidlový efekt ako báza pod očné tiene a zabraňuje makeupu aby sa pomohol z miesta. Fixačný sprej sa naopak nanáša po kompletnom nanesení makeupu (áno až potom ako si namaľujete aj pery) a určite na neho netreba zabudnúť. Odporúčam MAC prípadne Urban Decay (odporúčala by som aj iné, ale bohužiaľ náš trh je v tomto smere asi najslabší v Európe a tieto dve značky sa dajú zohnať aspoň cez online obchody).

Extra Tip

Transparentný púder majte na súťaži stále po ruke v backstage a pred každým vystúpením na pódium ho použite a jemnými dotykmi sa prepudrujte.Reklama

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!