Shelby NEVES - stále skromná hviezda Elite PRO bikinifitness

Shelby NEVES je právom jednou z hviezd v Elite PRO divízii. Úspešnú, napriek tomu stále skromnú bikinifitnessku vyspovedala Soňa KOLCUNOVÁ.

Shelby Neves je jednou z najvýraznejších postav IFBB Elite PRO. Súťaží v kategórii bikinifitness a na svojom konte má viacero skvelých umiestnení, z ktorých sa môže tešiť. Do pamäte mnohých sa zapísala ako účastníčka finále na Majstrovstvách sveta Elite PRO 2019 a vyhrala aj Arnold Classic Africa. Dvadsaťštyriročná hviezda bikinifitness z Južnej Afriky je navyše veľmi skromná a milá žena, ktorá v rozhovore prezradila toho veľa o svojom tréningu, aj súťažnej kariére.

Najprv bola atlétkou 

Málokto by dnes povedal, že Shelby začínala pri atletike a tiež hrávala nohejbal. Pred siedmimi rokmi ju z kolotoča tréningov na rok vytrhlo atletické zranenie. „Keď som sa uzdravila, rozhodla som sa už netrénovať atletiku, ale zamerať sa na niečo iné. Vtedy som začala pracovať s osobným trénerom, aby mi pomohol s regeneráciou,“ vysvetľuje Shelby. Keď však videla prvé výsledky, bola natoľko motivovaná, že sa pred štyrmi rokmi rozhodla začať svoju prvú prípravu na súťaž vo fitness.

Najväčšou motiváciou pre Shelby boli práve fitnessky, ktoré súťažili a ktoré ju inšpirovali k tomu, aby svoju formu pozdvihla vždy na nový level. „Aj moj tréner hral veľkú rolu v motivovaní ma k súťaženiu počas mojej prvej sezóny,“ dodáva Shelby. Od začiatku však súťažila v kategórii Beach Bikini, ktorá je dostupná v Južnej Afrike. Cieľom však bolo súťažiť v bikinifitness, do ktorého prestúpila hneď v ďalšom roku. „Zbožňujem ten look bikinifitnessiek! Podľa mňa symbolizujú silu a krásu,“ hovorí Shelby.

Hviezdou aj medzi profesionálmi

Shelby Neves si pamätá aj svoju prvú súťaž veľmi jasne. „Bola som veľmi nervózna a vystrašená a to aj predtým, ako som vyšla na pódium a aj počas toho, ako som bola na pódiu,“ spomína Shelby.

Avšak hneď, ako zišla z pódia chcela súťažiť znova. Práve vtedy Shelby asi už tušila, že súťaženie sa stane veľkou súčasťou jej života. A to sa aj stalo, mladá fitnesska sa už od pódií, trblietavých plaviek a tréningov nevzdialila.

Cieľavedomosť a neustála chuť sa zlepšovať priniesli Shelby Neves skvelé úspechy, z ktorých sama pretekárka vyzdvihuje hlavne overall titul zo South African BikiniFitness Championships.

„Na amatérskej scéne sú tiež určite veľkými úspechmi výhra na na Arnold Classic Africa 2017 v kategórii do 166cm a tiež zisk mojej IFBB Elite PRO karty,“ vymenúva Shelby. Keďže v IFBB súťažila od počiatku, logický bol aj jej prestup do Elite PRO divízie.

Mnoho ľudí spoznalo Shelby vďaka jej víťazstvu na Elite PRO Show Arnold Classic Africa 2019. Tam právom hviezdila a dostala sa do hľadáčika viacerých odborníkov na fitness.

„Ešte stále neverím, že som tam vyhrala. Bol to môj debut v Elite PRO a nečakala som ani, že sa dostanem blízko TOP3,“ opisuje svoje pocity Shelby, pre ktorú bolo tiež cťou stáť vedľa profesionálnych bikinifitnessiek, ku ktorým dlho vzhliadala.

„Keď som zistila, že som vyhrala, myslela som, že snívam. Je to moment, ktorý slovami nikdy neopíšem,“ dodáva hviezda z Južnej Afriky.

Skvelá na Majstrovstvách sveta Elite PRO

Skvelú formu predviedla Shelby aj na Majstrovstvách sveta Elite PRO 2019 v Tarragone, kde zdieľala pódium s najlepšími bikinifitnesskami sveta vo federácii IFBB. „Znova to pre mňa bola veľká česť, byť súčasťou takéhoto podujatia. Vlastne som sa cítila na pódiu veľmi pokojne a uvoľnene,“ opisuje Majstrovstvá sveta Neves.

Podarilo sa jej prebojovať aj do finále, z ktorého však neskôr mali mnohí rozpačité pocity. Každá finalistka má iný typ postavy, čo mohlo smerom k amatérskej scéne vyslať zmiešané signály a nevideli sme jasne udaný trend. „Aj ja som si to všimla. Ale keď sa na všetky finalistky pozriem teraz, vidím isté faktory, ktoré sú prítomné u všetkých dievčat,“ komentuje Shelby. Jej forma a prezentácia na Majstrovstvách sveta jej napokon priniesli finálové štvrté miesto, ktoré by mnohých zamrzelo. Shelby však nie je ten prípad.

„Som veľmi vďačná, že som sa umiestnila na štvrtom mieste. Keď som odchádzala na majstrovstvá sveta, veľmi som sa snažila nemyslieť na umiestnenie, ale na veci, ktoré dokážem ovplyvniť a teda predviesť na pódiu najlepšiu formu, akú som kedy mala,“ vysvetľuje vždy skromná hviezda. Tieto dve súťaže v Elite PRO, na ktorých hviezdila sú pre ňu aj najobľúbenejšími podujatiami.

Lepšia než kedykoľvek predtým

Shelby sa aktuálne zotavuje po zranení, kvôli ktorému nebola schopná štyri mesiace trénovať. „Mojím cieľom je aktuálne zotaviť sa a vrátiť sa do tréningu. Chcela by som sa vrátiť do takej formy, v akej som bola a potom je mojím cieľom byť lepšia ako kedykoľvek predtým,“ opisuje Shelby. Navyše jej prípravy na súťaž nikdy neboli prechádzkou ružovou záhradou. A to najmä preto, že do prípravy vkladá bikinifitnesska celé svoje srdce, myseľ a dušu, čo robí prípravu zložitejšiu mentálne, fyzicky aj emočne. Investovať do každej prípravy všetko je jednoducho náročné.

„V príprave trénujem dvakrát do dňa, pričom ráno robím kardio a poobede silovný tréning a ďalšie kardio,“ vysvetľuje Shelby. Úspešná bikinifitnesska si viac užíva tréning vrchu tela, aj keď sa to u nej mení. „Mojím obľúbeným cvikom by teraz boli drepy, pretože mi to aktuálne najviac chýba,“ dodáva Neves.

Mysli ako profesionál

Keďže Shelby potrebuje svoju formu znovu vybudovať a následne sa zlepšiť, na pódiách ju znovu uvidíme pravdepodobne až v roku 2021. A čo odkaz profesionálnej bikinifitnessky pre začínajúce dievčatá? „Sústreďte sa na budovanie svojej formy. Myslím, že niektorí si myslia, že nemusia vyzerať alebo pracovať ako profesionál predtým, než dostanú svoju PRO kartu, ale ja si myslím, že musíte pracovať na tom, aby ste boli svojou najlepšou verziou a makať každý deň, akoby ste išli súťažiť s profesionálmi,“ vysvetľuje Shelby Neves.

„Vždy keď hodnotíte seba, svoj progress a level svojej formy, predstavte si, že sa pripravujete a trénujete na profesionálnu úroveň,“ dodáva. My prajeme Shelby Neves veľa úspechov a skoré uzdravenie. Veríme, že budeme svedkami mnohých jej úspechov.Reklama

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!