Silvia Fialková - nemala by uniknúť vašej pozornosti

Z bodyfitness scény by ste nemali prehliadnuť ani Silviu FIALKOVÚ, ktorú vám v profilovom článku predstaví Soňa KOLCUNOVÁ.

Dvadsaťdvaročná Silvia FIALKOVÁ je z malej dedinky Drienov pri Prešove, no väčšinu času trávi práve v treťom najväčšom meste Slovenska, kde momentálne študuje na fakulte telesnej výchovy a športu. Práve k pohybu nemala Silvia nikdy ďaleko- ako správna dedinčanka sa venovala dlhé roky futbalu a so svojím tímom dosiahli dokonca na postup do prvej ligy a má za sebou aj skúsenosti s modelingom. Čo teda viedlo Silviu k rapídnej zmene v kariére a aké výsledky dosiahla v bodyfitness, ktorý je momentálne jej súťažným oborom?

 • 1.miesto.... 2015 Veľká cena Dubnice (bodyfitness OPEN)
 • 4.miesto.... 2016 Majstrovstvá Slovenska juniorov (bodyfitness OPEN)
 • 9.miesto.... 2016 Majstrovstvá Slovenska žien (bodyfitness nad 163cm)

Silvia FIALKOVÁ- od futbalu je k fitness blízko

„Odmalička som bola športový typ- hrávala som futbal. Vzor som mala najviac u svojho otca, ktorý tiež hrával futbal. Vždy som bola rýchlostný typ a hrávala som v útoku, práve preto som sa na škole venovala aj atletike a behávala šprinty,“ hovorí o svojich športových začiatkoch pestovaných už od útleho veku Silvia. Hrala za ženský tím futbalistiek v Prešove aj Michalovciach, no keď jej kroky ďalej viedli na fakultu telesnej výchovy a športu, musela si zvoliť kombináciu špecializácií. „Vybrala som si futbal a fitness a postupne ma to zaujalo a začala som sa zaujímať o správnu stravu a cvičenie. Postupne som začala aj cvičiť v jednom Prešovskom fitness centre. Odvtedy sú to už asi 3 roky,“ opísala v našom rozhovore svoje fitness začiatky Silvia. „Odkedy som začala cvičiť som sledovala Olíviu Pohánkovú. Chcela som vyzerať ako ona a predstavovala som si, že sa na to pódium raz postavím aj ja- to bolo asi aj impulzom, prečo som to chcela vyskúšať a naozaj sa pustiť do prípravy,“ spomína si na prvotný impulz do súťaženia Silvia. Postupným systematickejším cvičením sa však ukázalo, že Fialkovej postava naberá svalstvo rýchlejšie a je ho viac, než je vhodné pre bikini fitnessku. „Padlo teda rozhodnutie, že budem súťažiť v bodyfitness a reakcie na moje rozhodnutie v okolí boli rôzne,“ prezradila pre portál EastLabs.sk mladá bodyfitnesska z východu, „rodičia sa s tým doposiaľ nestotožnili a hoci ma veľmi podporujú, stále nerozumejú, ako môžem mať napríklad také tvrdé tréningy. Širšie okolie a najmä môj priateľ mi však vyjadrujú veľkú podporu a ja som za to neskutočne vďačná.“

Silvia FIALKOVÁ- aká bola moja príprava?

Po definitívnom rozhodnutí nastúpila príprava a diéta, ktorá je v mnohých prípadoch tým najťažším na celom rozhodnutí súťažiť. „Bola som prekvapená, ako dobre som to znášala najmä po psychickej stránke. Dalo sa to zvládať. Podľa mňa zohráva v tejto fáze veľkú úlohu silná vôľa a čistá myseľ,“ odhalila svoj tip na lepšie zvládnutie prípravy Silvia. V tejto fáze už začínala Silvia Fialková aj pózovať a hoci vo svojom okolí našla len málo ľudí, ktorí by jej s týmto vedeli pomôcť, aj túto zložku sa snaží Silvia stále cibriť. „Stretávala som sa s jednou bývalou súťažiacou vo fitness, ktorá mi vysvetlila ako správne napnúť svaly, aby na pódiu vyzerali čo najlepšie, no stále sa učím za pochodu. Práve preto chcem absolvovať viac súťaží a trochu sa „oťukať“,“ vraví o pózovaní Silvia. Pózovanie však určite nie je jediná zložka, ktorá zaváži pri výbere tej najlepšej a tak si aj Silvia vytvorila obraz o tom, čo na bodyfitnesske nesmie chýbať. Ktoré aspekty sú to podľa nej? „Základom je symetria tela, no dôležitá je aj ženskosť, schopnosť sa predať a v neposlednom rade aj vizáž, ktorá určite napokon zaváži,“ povedala Silvia Fialková. A práve vizáž bola ďalšia otázka, ktorej čelila počas nášho rozhovoru Silvia. „Plavky mi šila mamka, ktorá je krajčírka a som s nimi nadmieru spokojná, keďže mi ich šije presne na mieru. Momentálne sa mi najviac páčia červené plavky, takže moje najnovšie súťažné plavky budú určite práve červené. Vizáž som si ale robila sama a práve toto by som zmenila. V budúcich súťažiach by som sa chcela zveriť do rúk odborníkom,“ prezradila pre EastLabs.sk svoje plány na zmeny vo vizáži a bikinách Silvia.

Silvia FIALKOVÁ- aké boli moje doterajšie súťaže?

„S vystupovaním na pódiu som problém nemala, pretože som už pred súťažením v bodyfitness pôsobila ako modelka a zúčastnila som sa aj pár prehliadok, čo mi dalo isté skúsenosti,“ odpovedá Silvia Fialková na otázku stresu pred publikom a rozhodcami. Jej úplne prvá súťaž bola Veľká cena Dubnice 2015 a tam sa Silvii podarilo vybojovať si zlato. „Bola tam síce malá konkurencia, keďže sme tam boli len štyri, ale medaila je pre mňa určite cenná,“ hovorí Silvia Fialková, pre ktorú bolo toto umiestnenie zároveň aj najväčším úspechom. Hneď jej druhou súťažou boli majstrovstvá Slovenska junioriek, kde sa jej podarilo umiestniť v silnej OPEN kategórii na skvelom 4.mieste. „S umiestnením na tejto súťaži určite nie som spokojná, pretože som chcela viac. Keď viem, že som bola od medaile naozaj len kúsok, je mi to určite ľúto. No na druhej strane, ak vezmem do úvahy, že sa na súťaže pripravujem bez trénera a pózovať som sa učila ako samouk, myslím, že to umiestnenie je veľmi dobré,“ zhodnotila sebakriticky svoje vystúpenie v Trenčíne na majstrovstvách Slovenska juniorov Silvia. O dva týždne sme túto ambicióznu mladú pretekárku mohli vidieť na stagei v Nitre, keď sa predstavila medzi ženskou slovenskou špičkou a dokázala obsadiť 9.miesto. Ako na ňu vplývalo práve toto umiestnenie? „Povedala som si, že sa nemôžem rovnať so ženami, ktoré cvičia už naozaj dlhé roky, ale toto miesto som si vážila. Naozaj ma to potešilo, pretože nás bolo naozaj dosť,“ povedala na margo súťaže na ktorej zároveň cítila najlepšie Silvia.

Ako trénuje Silvia FIALKOVÁ?

Vzorom tejto mladej osobnej trénerky a študentky vysokej školy je aj naďalej bikinárka Olívia Pohánková, no medzi bodyfitnesskami u Silvie najväčšmi rezonuje (taktiež) Slovenka Adela Ondrejovičová. A ako vyzerá tréning Silvie FIALKOVEJ, ktorá sa trénuje sama a patrí jej titul štvrtej najlepšej juniorskej bodyfitnessky? Aj tejto otázke čelila. Obľúbeným tréningom u Silvie je tréning nôh a chrbta, ktorý nám aj priblížila.
Tréning nôh:

 • začína drepmi (s čo najväčšou záťažou do zlyhania, 4 až 6 sérií) a vždy ich kombinuje s drepmi s výskokom a zanožovaním
 • potom pokračuje predkopávaním (1 zahrievacia a 6 ťažkých sérií)
 • ďalej je to zakopávanie (4 až 5 sérií), ktoré kombinuje ich s ďalšími cvikmi na hamstringy
 • nasledujú výpady alebo tlaky nohami na prístroji legpress (4 série)
 •  v tréningu u nej nesmie chýbať abdukcia a addukcia, ktorú kombinuje s unožovaním alebo zanožovaním so záťažou
 • do tréningu na záver zaradí aj jeden cvik na lýtka- zvyčajne výpony na špičkách nôh so záťažou (5 sérií)

Tréning chrbta:

 • začina zhybmi na hrazde pre rozcvičenie (5 sérií)
 • nasleduje sťahovanie hornej kladky ( 5 až 6 sérií) v kombinácii s príťahmi jednoručiek
 •  ďalej sú to príťahy činky v predklone, ktoré kombinuje s veslovanim na spodnej kladke (4 série)
 • tréning chrbta zakončí hyperextenziou v kombináci s vybranými cvikmi na spodnú časť chrbta, ktoré sa vždy obmieňajú ( 4 série)
 • ( na záver občas zaradzuje aj mŕtvy ťah, ktorý trénuje iba vtedy ak má silovo namáhavý tréning (5-6 ťažkých sérií, z ktorých je vždy prvá zahrievacia a ostatné pracovné))

Plány a poďakovania Silvie FIALKOVEJ

„Chcem v novej sezóne absolvovať všetky súťaže na Slovensku a pokúsim sa nominovať aj na majstrovstvá Európy,“ prezradila nám svoje ciele Silvia, ktorá taktiež v závere dostala priestor na poďakovania, ktorý sa snažila využiť na maximum. „Poďakovať by som sa chcela pánu Hlinkovi, ktorý mi umožnil súťažiť. Ďalej ďakujem samozrejme mojím rodičom, priateľovi a kamarátom, ktorí ma podporovali.“ Silvia Fialková- nádejná mladá bodyfitnesska z dedinky pri Prešove. Verím, že si toto meno dobre zapamätáte, pretože som presvedčená o tom, že o nej budeme ešte neraz počuť.Reklama

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!