Simona Babicová - nemala by uniknúť vašej pozornosti

Koho by ste na slovenských pódiách nemali prehliadať? Podľa Sone KOLCUNOVEJ ani bikinifitnessku Simonu BABICOVÚ!

Simona Babicová pochádza z Podbrezovej a v jarnej sezóne 2018 zažiarila na pódiách v Liptovskom Mikuláši alebo v Michalovciach. Čo ju priviedlo k cvičeniu?

Simona BABICOVÁ – cesta k cvičeniu

Dvadsaťšesťročná zverenkyňa Petra Bellu začínala s cvičením pred ôsmimi rokmi. Najprv vkročila do klasickej „činkárne“ za účelom redukcie váhy a spevnenia tela. „Ja a šport sme boli väčšinou vždy kamaráti. Skôr ako som sa začala venovať cvičeniu v posilňovni som bola isté obdobie aj súčasťou ženského kolkárskeho oddielu u nás v Podbrezovej. Avšak, pre nástup na vysokú školu v Košiciach som viac nemala čas venovať sa aj naďalej tejto aktivite,“ prezrádza Simona.
Aj keď štúdium na vysokej škole jej nenechávalo veľa voľného času, práve cvičenie si nechcela nechať vziať a chcela zostať aj naďalej aktívna. „Práve vtedy som aj po prvýkrát oslovila môjho trénera Petra, keďže sme z rovnakej obce, sme kamaráti a poznáme sa. Vtedy som ho poprosila či mi povie viac o cvičení, cvikoch o strave a podobne,“ vysvetľuje Simona Babicová.
Schudnúť chcela najmä preto, že počas letných prázdnin chodievala pravidelne ako študentka hotelovej akadémie na zahraničnú prax. „K dispozícii bolo veľa jedla, pracovala som v bare, kde som končila v noci a mala som obrátený biorytmus. A keď bol vtedy človek hladný, nebol čas riešiť, čo zje. Preto som to chcela zmeniť,“ hovorí Simona.
A kto je pre Simonu najlepším sparing partnerom? „Väčšinou som chodievala cvičiť sama alebo s chalanmi. Toto myslím bez urážky, ale dievčatá väčšinou chceli viac rozprávať ako cvičiť,“ smeje sa Simona. Prešla si teda aj ťažkými váhami, chlapci ju viackrát hecovali k zdvíhaniu nových osobných maxím. Simona sa veľa pýtala a vždy jej záležalo na tom, aby boli cviky prevedené dobre a preto viackrát oslovila aj Petra Bellu.
„Prvá myšlienka súťažiť prišla asi počas posledného roku na VŠ, ani neviem, v čej hlave sa to zrodilo, ale v mojej, tuším, nie. Niekto z kamarátov sa ma na to opýtal a asi vtedy mi taký miniatúrny mravček vliezol do hlavy,“ spomína s úsmevom Simona. Počas školy ju spájali aj s Karin Antovskou, na ktorú sa Simona vraj tak trochu podobá. „Bola som poctená, keďže vtedy som sledovala len pár bikinárok a to sú a vždy boli Olívia Pohánková, Veronika Guľášová, Saskia Cakoci a práve aj Karina Antovská,“ hovorí Simona.
Babicová vyštudovala na Leteckej fakulte v Košiciach a počas štúdia nemala možnosť rozmýšľať nad prípravou a práve po ukončení štúdia sa do jej hlavy vrátil dávno vnuknutý nápad so súťažením. „Vtedy sa prehĺbila aj moja spolupráca s Petrom Bellom, lebo po Majstrovstvách Európy 2017 sa rozhodol, že si ma vezme pod svoje krídla. Povedal mi, že potenciál tam je, no musíme urobiť veľký kus práce. Myslím, že ma aj dostatočne oboznámil so všetkým, čo ma čaká,“ konštatuje Babicová.
„Myslím, že na začiatku nikto neveril, že to reálne dotiahnem do konca, možno okrem mamy, ktorá mi fandila, lebo vedela, že keď sa zatnem, dokážem, čo si zaumienim. Postupne som sledovala, ako sa menia názory ľudí v mojom okolí keď zistili, že si z nich nerobím len srandu ale naozaj som v diéte,“ hovorí Babicová.

Simona BABICOVÁ- s plavkami to nie je sranda

Simona v našom rozhovore spomína aj odvrátenú tvár prípravy, ktorou sú pre potenciálnych pretekárov často financie. Sama Simona hovorí o tom, že šetriť napríklad na plavkách sa neoplatí. „Súťažné plavky mi prišli dva dni pred prvou súťažou a boli mi doslova malé. Krajčírka so mnou nekomunikovala a mama mi musela na plavky došívať 10 centimetrový kus látky a ja som si v galantérii kúpila kamienky, ktoré som dolepovala na plavky, aby nevyzerali až tak úboho,“ spomína Simona.
Tou prvou súťažou, na ktorú sa Simona vtedy pripravovala už pod vedením Petra Bellu bol Dynamic Cup v Dolnom Kubíne. Vtedy Simona prešla elimináciou a mohla súťažiť. „Na tú súťaž sa nedá zabudnúť. Sama som si dorábala plavky, mamka mi došívala látku a celý čas som tŕpla, či môj zadok v tých malých plavkách vôbec pustia na pódium,“ spomína dnes už s úsmevom Simona, a dodáva, že každý sa učí na vlastných chybách.
Simona v súťažnej kariére pokračovala na Tatranskom pohári, kde ju práve kvôli plavkám takmer nepustili na pódium, no Simonu vtedy sprevádzala aj šťastena. „Na veľkú cenu Detvy som si však už povedala, že musím mať záložný plán a dala som si ušiť ďalšie plavky. O kamienkovanie som sa však postarala sama. Aj kvôli fopá s plavkami boli tieto súťaže najmä o zbieraní skúseností a o premyslení si, či je toto tá správna cesta,“ hovorí Simona.
Práve na nominačnej súťaži na majstrovstvá sveta v Detve skončila Simona na 7. mieste a to jej poslúžilo ako motivácia. „Vtedy som si však chcela hlavne oddýchnuť, lebo príprava na jeseň 2017 bola veľmi vyčerpávajúca. Na začiatku roku 2018 som dostala pracovnú ponuku, ktorá bola pre mňa dostatočne zaujímavá na to, aby som odcestovala do Bratislavy za prácou,“ vysvetľuje Simona, ktorá však aj napriek novému prostrediu a mnohým zmenám v živote chcela pokračovať v živote bikinifitnessky.
„Petra som sa vtedy opýtala, či by do toho išiel, aj keby ma koučoval na diaľku. On prikývol a pre mňa to bolo znova viac zodpovednosti,“ hovorí Babicová. Musela si nájsť napríklad posilňovňu, ktorá jej bude vyhovovať, odtrénovať aj bez dohľadu trénera, nájsť sebazaprenie a motiváciu, zosúladiť pracovné povinnosti a tréningy, nakupovať, variť si a cestovať za trénerom na kontroly každé dva týždne. „Ako tak na to spomínam, bol to masaker. Tiež som zažila veľa nepríjemných a nečakaných situácií som zažila počas posledných týždňov diéty, kedy som reálne nevedela z ktorej päty na nohe ťahám energiu na to aby som to všetko zvládla,“ spomína Simona.
Ideálnym miestom pre jej tréningy sa stala Činkáreň Čambal, kde sa pripravovala a aj napriek tomu, že musela každý deň cestovať z práce pol hodinu do posilňovne, na Čambalovu Činkáreň nedá dopustiť. „Bola to vážne „sranda“, ale neľutujem to ani trochu,“ smeje sa Simona.

Simona BABICOVÁ – v jari 2018 úspešná

V roku 2018 začínala Simona Babicová na súťaži Liptov Cup v Liptovskom Mikuláši, odkiaľ odchádzala s tretím miestom. Po tejto súťaži prišiel pre ňu vrchol sezóny- Majstrovstvá Slovenska 2018 žien v Nitre, kde chcela Simona ukázať čo najlepšiu formu. „Nebudem klamať a tvrdiť, že som nechcela vyhrať, lebo som chcela. Cieľ bol byť súčasťou top6 alebo top3. Chceli sme sa s trénerom reálne posnažiť v tejto sezóne aj o úspech, nie len o možnosť zúčastniť sa,“ hovorí Simona.
Jej kategória do 169cm bola na MSR značne nabitá a Babicová tak čelila aj stresu, keďže vedľa nej stáli na pódiu aj vtedajšie reprezentantky. „Keď vyhlásili, že som skončila tretia, vôbec som si to neuvedomovala, skôr som sa sama seba pýtala, čo teraz spravím. Ako sa správať na pódiu, keď vám idú odovzdávať pohár? Čo ma čaká? Asi by som nemala zdrhnúť z pódia skôr ako nás odfotia. Celý čas som si hovorila, aby som nespravila nejaké fopá,“ smeje sa Simona.
Najdôležitejšia pre ňu aj tak bola trénerova reakcia, ktorý mal z úspechu mladej bikinifitnessky skutočnú radosť. „Je naozaj prísnym trénerom. Najhoršie je, keď nič nepovie a nepomôže vám ani jeho mimika tváre. Naozaj neviete na čom ste a to je horšie ako keď vás za niečo vyhreší. Ale vtedy som v jeho očiach videla, že je naozaj hrdý,“ spomína Simona.
Dokonca jej bolo ponúknuté aj miesto v B tíme v reprezentácii SR, no najmä z finančných dôvodov sa Simona rozhodla, že nebude riskovať a ak má jej reprezentačná chvíľa prísť, počká si na ňu a nebude chcieť všetko naraz. Jej jarná sezóna pokračovala na ExtrifitSlovakia Cupe v Michalovciach. „Povedali sme si, že keď som už odmietla B tím, skúsim sa pripravovať teoreticky rovnako akoby som mala pokračovať na ME,“ vysvetľuje Simona svoju účasť na ExtrifitSlovakia Cupe.
Sama priznáva, že po MSR s trénerom vedeli, že v jej forme sú rezervy a že Simonino telo zadržiava veľa vody a preto vedeli, že to môže byť lepšie. „Na súťaži som bola nastavená tak, že si to idem užiť a bola som spokojná. Vlastne som ani nevedela, aká je moja forma, lebo mi bolo miestami až zle od únavy, len moje okolie mi hovorilo, že aj keď mi je takto zle, forma graduje,“ spomína Babicová.
Počas mesiaca sa Simona snažila čo najviac zlepšiť aj pózing, hľadala, čo je pre ňu najprirodzenejšie, hľadala uvoľnenie a spôsob, ako sa na pódiu odosobniť. „Potom to nejak prišlo, vyšla som na pódium, užívala si prezentáciu a bojovala som s úsmevom na tvári. Priznám sa ale, že s absolútnym víťazstvom nikto nepočítal a ja už vôbec nie. Znova som nevedela ako dlho tam ostať, ako sa postaviť, odkiaľ ma fotia, kde sa pozerať, ako chytiť pohár,“ smeje sa Simona.
Celú súťaž v Michalovciach, kde sa jej podarilo vyhrať nie len svoju kategóriu ale aj absolútne víťazstvo opisuje ako čarovnú a veľmi dobre spomína nie len na túto súťaž, ale aj na celú jarnú sezónu.

Simona BABICOVÁ- návrat pravdepodobne až v jari

Čo Simona pokladá za svoje najväčšie víťazstvo? „To, že aj napriek všetkým, tým nie veľmi jednoduchých prekážkam, ktoré sa mi vrhali dosť často pod kolená za celý ten rok, ale nie, len rok ale celý môj život som to dotiahla až tam, kde som teraz. Musíme veriť a vždy si stanoviť nové a nové ciele, aby sme napĺňali naše životné ciele,“ hovorí Simona a spomína aj motto „keby to bolo jednoduché, robil by to každý“, ktoré je aj akousi filozofiou.
Napriek tomu ju na jeseň na súťažných pódiách neuvidíme. „Predbežne sa plánujem vrátiť až na jar, avšak uvidíme, či to financie a povinnosti umožnia. Pevne verím, že sa to podarí, no nechajme sa prekvapiť,“ hovorí Babicová.
Simonina príprava sa nesie v duchu prísneho jedálnička, ktorý musí dodržiavať a keďže Simona je skôr typ endomorfa, strava bola na prvom mieste. Čo sa týkalo tréningov, počas prípravy boli u Babicovej dvojfázové ráno kardio a poobede silový tréning, počas ktorého uplatňovala najmä supersérie, krátke pauzy a ľahšie váhy.
Tou príjemnejšou časťou prípravy je pre každú bikinifitnessku výber plaviek a make-upu na súťažné pódiá. Aj keď plavky pre Simonu počas prvej súťažnej sezóny nedopadli práve najšťastnejšie, vždy sa snaží vyčnievať z davu. „V tejto oblasti si radšej nechám poradiť od skúsených najmä čo sa týka strihu. Vo farbe by som si nechala poradiť tiež, ale radšej by som bola, ak by sa vždy dal nájsť kompromis medzi mojím a iným názorom. No aj keď viem byť v niektorých veciach tvrdohlavá, snažím sa prijať aj iný názor, radu alebo nebodaj konštruktívnu kritiku,“ smeje sa Simona.
Na makeupe je pre ňu najdôležitejšia jednoduchosť. „Bikinárka si musí byť schopná spraviť líčenie aj sama, lebo nie vždy bude mať okolo seba ľudí, ktorí sa budú môcť o tieto dôležité detaily postarať za ňu. Prípadne si to nebude môcť dovoliť z finančných dôvodov,“ hovorí Simona Babicová.

Simona BABICOVÁ- čo ju motivuje a komu ďakuje?

Simoniným aktuálnym cieľom je skvalitnenie svalstva a vylepšenie jej slabších partií. Napredovať by však chcela najmä v kariére. To neznamená, že šport zo svojho života vylúči- práve naopak, vynechanú jesennú sezónu nahradí poriadnym vzdelávaním vo fitness oblasti- Simona sa snažila zúčastniť aj seminárov organizovaných pod hlavičkou spoločnosti Fitness Škola s.r.o., ktoré sa konali v Činkárni Čambal a bola tiež súčasťou kempu v Činkárni Čambal. „Som nesmierne rada, že som sa mohla kempu zúčastniť. Vždy sa máme čo učiť, len treba chcieť a hľadať to, čo sa učiť chceme a od koho sa učiť chceme, na to, aby sme mohli byť zas o niečo lepšou verziou samých seba,“ zhrnula svoje účinkovanie na kempe Babicová.
Motiváciou je najmä sama sebe a ako sama priznáva, často sa hrá s myšlienkami vo vlastnej hlave a skutočnosti, ktoré sa dejú v jej živote ju motivujú najviac. „Vtedy sa snažím veľa premýšľať, hľadať dôvody, prečo som začala s tým, s čím som začala, čo ma k tomu viedlo, akú som nadobudla pridanú hodnotu a čo môžem ešte získať, ak budem zlepšovať svoje nedostatky,“ hovorí Simona.
„Poďakovať by som chcela predovšetkým Petrovi – trénerovi, za to, že mi veril aj verí a je mojim „psychológom“ hlavne v príprave a tiež za jeho veľkú podporu, pomoc či oporu. Naozaj mu patrí veľké ďakujem. Ďalej mojej mame a taktiež sestre, každá jedna prežila jednu z príprav po mojom boku a čudujem sa, že obe majú ešte všetky vlasy na hlave,“ smeje sa Simona. „Taktiež Ivane Belkovej, mojej sparingpartnerke, ktorá ma ako prvá v mojich začiatkoch zasvätila do sveta bikinárok z pohľadu ženy, fandí mi, odkedy sme sa spoznali, bola taktiež aj mojou morálnou oporou na Extrifitcupe a s ktorou sme si vytvorili myslím, že aj celkom slušné priateľstvo. Ďakujem taktiež celej rodine, kamarátom či okoliu, ktoré mi fandilo a aj tým, ktorí mi pomohli v ťažkých situáciách akýmkoľvek spôsobom. Na záver poviem len toľko, že budem veriť a robiť všetko pre to, aby sa mi podarilo na jarnú sezónu dostatočne pripraviť a nastúpiť na súťažné pódium s vylepšenou verziou mňa samotnej,“ uzavrela náš rozhovor Simona Babicová. Aj my jej budeme držať prsty v jarnej sezóne a dúfame, že sa na súťažné pódiá pripraví ešte lepšie ako v jari 2018.Reklama

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!