Simona Hostačná - nemala by uniknúť vašej pozornosti

Mnohí z vás určite poznajú meno Simona HOSTAČNÁ. Viete však, ako sa dostala k súťaženiu alebo ako vnímala svoj skvelý a úspešný rok 2018? Prečítajte si v jej rozhovore so Soňou KOLCUNOVOU. 

Na slovenskej scéne fitness máme jednoznačne mnoho úspešných bikinifitnessiek a medzi nimi pár, ktoré dokázali zaujať aj na medzinárodnom pódiu a doma majú dokonca medailu z medzinárodných súťaží. Medzi tie patrí určite aj Simona Hostačná, úspešná bikinifitnesska, ktorá pútala pozornosť aj v roku 2019 – skvelou formou a dobrými výsledkami.

Simona HOSTAČNÁ – Všetko vďaka priateľovi

Dvadsaťdeväťročná Simona pochádza z Handlovej a vo svete fitness nie je rozhodne žiadnym nováčikom, aj keď pred cvičením v posilňovni sa v detstve športu venovala len okrajovo. „Predchádzajúcu pohybovú prípravu som nemala v podstate žiadnu. Na strednej škole som sa venovala orientálnemu tancu, neskôr som cvičila steppaerobic. Počas štúdia na vysokej škole sa moja pohybová aktivita obmedzila na sedenie za knihami,“ objasňuje s úsmevom Simona, ktorá vyštudovala farmaceutickú fakultu. Práve po skončení tejto vysokej školy chcela začať zmysluplne tráviť svoj voľný čas. „Chcela som začať robiť niečo pre seba a svoje zdravie,“ hovorí Simona.

S cvičením prišlo následne aj rozhodnutie postaviť sa súťažné pódium. „Nebyť môjho priateľa, nikdy by som sa neodvážila postaviť na pódium. Jemu vďačím za to, že ma priviedol k súťaženiu,“ prezrádza Simona. Okrem priateľa však v začiatkoch mnoho podpory v okolí nenašla, keďže si mnohí mysleli, že je to len akýsi chvíľkový ošiaľ a nevenovali tomu veľa pozornosti. „Na začiatku moji blízki ani poriadne nevedeli, o čom fitness súťaže sú. Pre mňa bolo tiež všetko nové, lebo súťažiť som začala po veľmi krátkej dobe trénovania,“ spomína Hostačná.

Simona HOSTAČNÁ – Úspešný rok 2018

Pamätáte si, kde sa Simona po prvýkrát predstavila na súťažnom pódiu? Kto zažil Amix Patriot Cup v roku 2016 to veľmi dobre vie. Práve to bola súťaž, kde začala neskoršia hviezda naberať súťažné skúsenosti. „Jediné, čo si z tejto súťaže pamätám je, že som bola veľmi vystresovaná a na pódiu mi bolo neskutočne teplo. Umiestnila som sa na jednom z posledných miest a vôbec som so sebou nebola spokojná,“ dodáva Simona. Nasledovalo obdobie zlepšovania sa a práce samej na sebe, aby sa v roku 2018 objavila na medzinárodných pódiách nová hviezda. „Úspešná bola v roku 2018 hlavne jarná sezóna. Počas toho roku sme skoro všetko investovali do prípravy a súťaží. V januári som na začiatku prípravy absolvovala konzultáciu so Slávkom Vinogradovom a niekoľko pózovaní s Ekaterinou Abramovou v Prahe, ktorá mi pomohla aj s výberom súťažných bikín,“ vysvetľuje Simonka.

Vďaka skvelej forme, ktorú na súťažiach predviedla sa stala súčasťou slovenskej reprezentácie a veľmi úspešne absolvovala niekoľko súťaží. „Dokopy som ich za sezónu mala asi 7 v celkom slušnej forme. Veľmi rada na toto obdobie spomínam,“ hovorí Hostačná, ktorú trénuje jej priateľ Marián Grolmus. Simona sa v roku 2018 predviedla v skvelom svetle, keď domov priniesla šieste miesto z Majstrovstiev Európy, piate miesto si doniesla z Diamond Cupu v Nafpliu alebo skvelé tretie miesto z Diamond Cupu Malta.

Simona HOSTAČNÁ – Majstrovstvá boli sklamaním, úspechy ju čakali inde

Postupom času sa zmenilo mnoho vecí a zmeny nastali aj v Simoninom tréningu. Aké? „Úplne som vynechala tréning kvadricepsov a celkovo som zredukovala počet silových tréningov,“ hovorí Simona, ktorá sa následne vrátila do súťažného kolotoča aj v jeseni 2019.

Okrem domácich súťaží nás ako jediná Slovenka reprezentovala aj na World Cupe v Španielsku, kde obsadila šieste miesto. Ale postavila sa aj na pódium Majstrovstiev sveta v Bratislave.

Súťažnú sezónu v roku 2019 však Simonka otvorila vo Vranove nad Topľou na 2019 Amix Patriot Fitness Weekende, z ktorého odchádzala ako absolútna víťazka ženskej kategórie bikinifitnessiek.

„Keď sa pozerám na sezónu 2019, panuje vo mne taký pocit uspokojenia,“ hovorí s úsmevom Simona. „Vždy som túžila vyhrať a som veľmi rada, že sa mi to podarilo práve na Amix Patriot Fitness Weekende vo Vranove. Súťaže pod organizačnou taktovkou Igora Kopčeka sú moja srdcovka a vždy sa ich veľmi rada zúčastním, či už ako súťažiaci alebo divák,“ dodáva.

Okrem tejto domácej súťaže sa však Simona úspešne zúčastnila aj Grand Prix Slovakia v Piešťanoch, kde sa jej podarilo vo svojej kategórii vyhrať a tak sa nominovala na Majstrovstvá sveta v Bratislave, kde napokon obsadila deviate miesto. „Majstrovstvá boli pre mňa veľkým sklamaním, ale poučila som sa a formu už nebudem tak veľmi sťahovať,“ hovorí Simona, ktorá sa podľa jej slov v deň súťaže necítila vôbec dobre a na pódiu ledva stála.

Celkovo je však jednou z najpamätnejších súťaží pre Simonu Hostačnú Diamond Cup Malta. „Keď bude ešte príležitosť, túto súťaž si určite veľmi rada zopakujem. Diamond Cupy v zahraničí som si veľmi obľúbila. S priateľom sme tak spojili to, čo máme najradšej - cestovanie a súťaženie, “ hovorí Simona.

Napriek tomuto krásnemu zážitku a bronzovej medaile z medzinárodného pódia je jej najväčší úspech tak trochu domáckejší. „Môj najväčší úspech je absolútne víťazstvo na Amix Patriot Fitness Weekende vo Vranove,“ hovorí Simona, ktorá odchádzala z Vranova nad Topľou s dvoma medailami a jej priateľ a tréner Marián Grolmus si odniesol špeciálnu cenu Tréner šampióna.

Simona HOSTAČNÁ – Cuketa ako dobrý pomocník

A ako vyzerá príprava na súťaž podľa jednej z najlepších slovenských bikinifitnessiek? „Trénujem silovo štyri až päťkrát do týždňa a kardio začaďujem šesťkrát týždenne po 45 minút,“ objasňuje Simonka. V diéte však nevylučuje žiadne makroživiny, ale postupne podľa potreby znižuje kalorický príjem. „Diétu zvládam tak, že všade pridávam cuketu. Či už je to na sladko alebo na slano, je to naozaj skvelá zelenina do diéty,“ prezrádza Simona. Dôležitou súčasťou prípravy sú samozrejme aj plavky a celková vizáž pretekárky, ktorá nikdy pozornému oku rozhodcov neunikne.

„Raz som mala možnosť si vyskúšať niekoľko typov súťažných bikín, takže už viem, aký strih mi sedí. Potom už len spätne pozerám na fotky zo zahraničných súťaží a zisťujem, ktorá farebná kombinácia sa mi páči. Podľa toho si volím nové bikini,“ ozrejmuje Simona a sama zdôrazňuje, že v kategórii bikinifitness je celková úprava veľmi dôležitá.

„Na prvých dvoch súťažiach som sa nechala nalíčiť u vizážistu. Na ďalšej súťaži som si to už vyskúšala sama a zistila som, že svoju tvár poznám najlepšie,“ hovorí o svojej skúsenosti Simona. A výsledok? Dokázala sa nalíčiť lepšie ako profesionál! „Našla som v tom záľubu a upokojenie pred súťažou,“ dopĺňa úspešná bikinifitnesska.

Simona HOSTAČNÁ – Ešte raz zažiť víťazstvo

„Chcela by som si raz skúsiť súťaženie v dvoch kategóriách na jednej súťaži a samozrejme, ešte aspoň raz zažiť víťazstvo,“ prezrádza svoje aktuálne ciele Simona Hostačná. Najväčšiu motiváciu nachádza Simonka vo svojom priateľovi a ľuďoch zo Sportcente StarTrac, s ktorými sa stretáva skoro každý deň. ň

„Vidím ako na sebe pracujú a snažia sa napredovať. A keď pozerám, ako sa tam „trápia“, tak to aj mňa poháňa vpred. Myslím si, že ani netušia, že sú pre mňa motiváciou práve oni,“ hovorí Simona. „Buďte vytrvalí v tom, čo chcete dosiahnuť a nenechajte sa odradiť prípadnými neúspechmi,“ odkazuje na záver Simona.

Ja verím, že o úspechoch Simony Hostačnej budeme ešte neraz písať a našu krajinu bude výborne reprezentovať aj naďalej.Reklama

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!