Sofia Kořínková - nemala by uniknúť vašej pozornosti

Sofia KOŘÍNKOVÁ - len devätnásťročná Žilinčanka, ktorá už okúsila Európsky šampionát v profilovom článku Sone KOLCUNOVEJ.

Súťaží už druhý rok a v jari si vyskúšala druhú z troch sezón vo federácii SAFKST. Podarilo sa jej nominovať na IFBB Majstrovstvá Európy a získala si pozornosť mnohých fanúšikov. Devätnásťročná Žilinčanka Sofia Kořínková je študentkou športového gymnázia a vo voľnom čase brigáduje vo fitku. Aké výsledky má mladá pretekárka v asociácii SAFKST na svojom konte?

 • 11. miesto ... 2016 Tatranský pohár (bikini do 166cm)
 • 6. miesto ... 2016 Veľká cena Dubnice (bikini do 164cm)
 • 5. miesto ... 2017 SAFKST Majstrovstvá Slovenska žien (bikini do 160cm)
 • 3. miesto ... 2017 SAKFST Majstrovstvá Slovenska juniorov (bikini do 160cm)
 • 10. miesto ... 2017 EFBB Majstrovstvá Európy (bikini juniorky do 160cm)

Sofia KOŘÍNKOVÁ - od tancu k fitness

Sofia od troch rokov chodila do jedného z najlepších tanečných klubov na Slovensku – Lentilky, v ktorý pôsobí v Žiline a venuje sa mnohým druhom tanca, prioritne Disco Dance a Hip-Hopu.
„Niekto si povie, že som nemala žiadne detstvo a stále som bola na tréningoch, ale ja si lepšie detstvo ani neviem predstaviť. Mali sme tam všetko. Úžasný kolektív, cestovali sme po súťažiach a získavali jeden titul za druhým,“ hovorí o svojej predchádzajúcej pohybovej príprave Sofia. „Toto všetko by určite nebolo bez disciplíny, ktorú sme mali vďaka pani trénerke Zuzane Nezvalovej. Táto žena je drahokamom tanečnej scény. Pri nej som sa naučila viac, ako hocikde a som jej neskutočne vďačná za to že tá disciplína a robiť všetko pre svoje ciele mi ostalo dodnes,“ obzerá sa spätne do minulosti Sofia.

Jej účinkovanie v tomto tanečnom zoskupení trvalo 11 rokov, neskôr okúsila aj Hip-Hopovú školu a napokon zakotvila na športovom gymnáziu, kde sa venovala atletike. „Nebolo to ono. Nenapĺňalo ma to. Tak som začala aktívnejšie cvičiť a vydržalo mi to doteraz,“ vraví Sofia. Pretože mladá Koříková cvičila, zaujímala sa o stravu a sledovala aj fitness scénu, s rodinným známym R. Duháčkom sa začali pohrávať s myšlienkou prípravy na súťažné pódium.

„Keďže som bola tanečníčka, uvažovali sme nad fitnessom, no dosť som vyšla z cviku a nedalo by sa to spojiť so školou - rozhodla som sa preto pre bikini,“ vysvetľuje Sofia. Kořínková sa stretla s veľkým porozumením v okolí. Veľkú oporu našla najmä u mamy, ktorá mala skúsenosti s prípravou u svojej tety Zuzany Kořínkovej a jej dcéry Natálie Kořínkovej, ktoré súťažili. „Mama už vie, že pre mňa to je láska k tomuto športu. Nech je to akokoľvek ťažké vie, že to zvládnem a podporuje ma,“ opisuje svoju najväčšiu oporu Sofia.

Sofia KOŘÍNKOVÁ – aké je pre ňu pódium?

Sofia za dlhé roky vystupovania získala prax a jej prvé vystúpenia v bikinifitness už neboli o prekonávaní stresu zo státia na pódiu. „Bolo to niečo nové, mohla som spojiť dve najkrajšie veci- drinu ktorú som vložila do toho v posilňovni a eleganciu ženskosti. Ale samozrejme nebolo to až také ako to je teraz v SAKFST,“ spomína Sofia na svoju prvú odsúťaženú súťaž vo federácii SSNKF, kde však ďalej nechcela pokračovať.

„Prestup bol ten najlepší krok aký som urobila,“ hodnotí svoj prestup Sofia. Oslovila Natáliu Lenártovú, aby jej pomohla s prípravou a spolu začali pracovať na jej progrese. „Tešila som sa na to, lebo pocit keď prekonávate samú seba každý jeden deň je to najlepšie čo v tomto športe je,“ hovorí s úsmevom Kořínková.

Jednoznačne najlepší výsledok doteraz ale dosiahla v Starej Ľubovni, kde sa konali Majstrovstvá SR juniorov 2017, kde Sofia skončila vo svojej kategórii do 160cm na 3. mieste. „Súťaž v Starej Ľubovni som si užívala aj keď si na pódiu ešte nie som taká istá, lebo ako veľa dievčat v mojom veku, nie vždy som mala rada svoje telo a také to prirodzené sebavedomie si ešte musím natrénovať,“ hodnotí svoje vystúpenie v Ľubovni Sofia. Sama vraví, že tretie miesto brala len ako príjemný bonus k úžasnému zážitku z pódia. Týmto výkonom sa nominovala na ME, kde si to naozaj užila.

„Medzinárodné pódium som si užila, bol to prekrásny pocit tam stáť medzi všetkými vynikajúcimi pretekárkami. Síce som nebola vo finále, ale urobím všetko pre to, aby som sa tam raz dostala,“ povedala v rozhovore motivovaná Kořínková, ktorá sa z Európskeho šampionátu vrátila s cennými skúsenosťami a mnohými tipmi na to, čo všetko musí vylepšiť.

„Podľa mňa je dôležité na pódiu ukázať, že to tam patrí práve tebe a nikomu inému.“ Za svoj najväčší úspech považuje možnosť venovať sa bikinifitness a v príprave odporúča počúvať svoje telo. „Plavky, topánky a doplnky riešim vždy s niekym, kto ma dobre pozná a vie mi poradiť, aby mi to pristalo a nebolo to prehnané,“ vysvetlila Sofia. Vizáž je na pódiu pre mladú Žilinčanku tiež veľmi podstatná a aj keď sa pred každou súťažou zverovala do rúk odborníkom, na Európskom šampionáte nemala takúto možnosť. „Zmenila som pár vecí, nemala som toho na sebe veľa, dala som si záležať na dlhých mihalniciach a zvýraznení pier, nemala som dokonca ani tiene. Zvolila som akurát vhodný makeup k farbe, ktorú som mala nastriekanú na tele. Vlasy som len jednoducho vyžehlila a dodala im lesk,“ opísala svoju úpravu vizáže Sofia.

Ako trénuje Sofia KOŘÍNKOVÁ? 

Mladá Žilinčanka sa s nami podelila aj o ukážku svojho tréningu. Ako trénuje chrbát a biceps? 

 • začína zhybmi na hrazde (4x12 opakovaní)
 • nasleduje sťahovanie kladky pred hlavou (3x12 opakovaní)
 • zaradzuje aj veslo (3x13 opakovaní)
 • nasleduje hyperextenzia (3x 12 opakovaní)
 • zaradzuje aj jednoručky na biceps (3x10 opakovaní)
 • na záver vždy zaradí kardio

​​​​​​​Sofia KOŘÍNKOVÁ – vzory a ciele

Občas brigáduje ako hosteska, no väčšinu času mimo školy trávi ako brigádnička práve vo fitku. Aké má Sofia Kořínková, nádejná mladá bikinifitnesska, vzory? „Ja osobne vzor nemám, no samozrejme sa mi páčia slovenské bikinárky, ktoré sú jedny z najlepších na svete,“ uvádza na pravú mieru svoje idoly Sofia.
Na jeseň má telentovaná Kořínková plány jasné – chce sa ukázať v čo najlepšom svetle. „Ostatné sa ukáže potom, prioritou je čo najlepšia forma,“ prezrádza Sofia. Tej budeme v jeseni 2017 držať prsty a veríme, že svoju formu ešte skvalitní a budú s ňou spokojní nie len tréneri ale aj ona sama.Reklama

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!