Všetci by ju mali poznať a pri cvičení na ňu dbať. Prečo by ste mali dbať na správnu techniku cvikov a aké komplikácie hrozia? Prečítajte si článok Andrey FEDOROVEJ.
Koľké z vás ste si dali predsavzatie, že keď otvoria fitká, budete tam snáď aj spávať? O chvíľu je to tu. Toto obdobie nás naučilo nebrať chodenie do posilňovne ako samozrejmosť. Sme veľmi rady, že kompetentí si uvedomili skutočnosť, že fitká nie sú len pre svalovcov. Sú pre nás všetkých, ktorí máme záujem pracovať na svojej fyzickej (a zároveň aj psychickej) stránke v zmysle pracovania na svojich proporčných možnostiach, zlepšenia si kondície, držania tela a tým aj zmiernenia vyskytujúcich sa bolestí. Sme jedna veľká komunita, čo vzhľadom na posledné dni nemôže nik poprieť.
To na čo sa snažíme takmer v každom článku o cvičení apelovať je správna technika cvičenia. Nemožno povedať, že nejaký pohyb je správny a iný zase nie. Možme však hľadieť na to, či nášmu pohybovému aparátu prospieva, alebo skôr škodí.
Nie každá z nás sa rozhodne ísť cestou sprevádzanou trénerom a cvičí podľa vlastného uváženia a na základe odpozorovania od ostatných, či z internetu. Nie je na tom nič zlé. Ale nie všetko, pri čom si povieme ako dobre cvičíme, naozaj cvičíme správne. Áno, k spaľovaniu kalórií možno dôjde, ale zároveň škodíme našej chrbtici, kĺbom a preťažujeme mäkké štruktúry.
Nenechávaj nič na náhodu, vzdelávaj sa, nechaj si poradiť od skúsenejších, ale najmä počúvaj svoje telo. Pokiaľ cítiš pri cvičení bolesť (samozrejme nemyslíme laktátovú) a máš pocit, že ti daný cvik nie je pochuti, zmeň ho. To, čo platí na jedného, nemusí automaticky aj na teba. Každá sme rozdielna našou anatomickou stavbou, ale aj svalovou koaktiváciou.
Preťaženia a poranenia driekovej a krížovej oblasti
Dochádza k nim najčastenie pri zlom fixovaní stredu tela a jeho následnom zaťažovaní vo vertikálnom smere (prehnutie v drieku s použitím ťažkej váhy). Za kritické môžeme považovať aj chybné nastavenie polohy chrbta pri cvikoch na brucho (viď nižšie). Odzrkadliť sa to môže aj na problémoch s medzistavcovými platničkami.
Zraniteľnosť ramenného kĺbu
Ramenný kĺb dokáže vykonávať pohyb v troch osiach pohybu, čo ho robí nie tak úplne stabilným. Budovanie deltového svalu si vyžaduje mnohonásobné opakovanie rozmanitých pohybov v ramennom kĺbe s váhou, a tým sa zvyšuje riziko poškodenia jeho mäkkých štruktúr. K zraneniam môžu prispieť aj už vzniknuté svalové nerovnováhy, ktoré sa bez kompenzácie rozvíjajú.
Poškodenia kolenných kĺbov, poranenia meniskov
Vznikajú v dôsledku svalových a kĺbnych nerovností,pri zakopávaní, mŕtvom ťahu či hlbokých drepoch.
Stred tela je základňou pre pohyby končatín
O tom, aké je dôležité mať silný stred tela ste už určite počuli každá. A prečo je to tak? Hlboko uložené svaly v našom tele predstavujú svalovú súhru, ktorá zabezpečuje stabilizáciu a spevňuje chrbticu počas akýchkoľvek pohybov. Sú aktivované v sede, v stoji, ale aj pri dynamických činnostiach. Jednoducho povedané, starajú sa o pohyb aby fungoval ako má a nedochádzalo k posturálnym zmenám, ktoré by mohli spôsobovať problémy.
Silový tréning zameraný na budovanie svalstva predstavuje problém v nerovnosti rozvoja povrchových svalov v porovnaní s hlbokými. Dôvodom môže byť aj cvičenie na strojoch, pri ktorom je pohyb presne vedený. Najlepšou základňou pre funkčnú silu tela a telesnú rovnováhu sú cviky posilňujúce telesné jadro, do ktorých sa zapája väčšie množstvo rôznych svalov vo viacerých uhloch. Môžeme tak hovoriť o cvičení založenom na pohybe, ktoré v reálnom živote potrebujeme.
Plank
- Dvíhanie nôh
- Izolované sklapovačky
- Bočný plank
Verím, že sa všetci tešíme na znovuotvorenie fitiek a o týždeň si budeme môcť povedať, že to zlé máme už za sebou. Ostáva nám len prežiť prvé svalovky a nabehnúť na náš režim. Viem, že železo chýbalo každej z nás, ale nezabúdajme na stokrát opakované: najdôležitejšia je technika. Všetko má svoj prirodzený čas, tak ani my nesiahajme hneď po našej maximálke spred troch mesiacov.
Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!
Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!
Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!