Stanislava Dolinská - nemala by uniknúť vašej pozornosti

IFBB PRO fitnesskou sa prednedávnom stala Slovenka Stanka DOLINSKÁ - aj preto by nemala uniknúť vašej pozornosti! 

Stanka Dolinská má 24 rokov a pochádza z Rokycian pri Prešove. Svoju kariéru začala ešte v detskom fitness a odvtedy prešla viacerými federáciami. Dnes je jedinou Slovenkou, ktorá má titul IFBB PRO pretekárky v kategórii fitness. Ako s fitnessom začínala a kedy prišli prvé krízy?

Od detského fitness

Dolinská začala cvičiť ešte ako dieťa. „Začala som športovou gymnastikou, ktorá ma veľmi baví dodnes. Potom som sa dostala k tej najlepšej trénerke Ingrid Chalupovej na modernú gymnastiku, kde už ona pripravovala dievčatá na detský fitness,“ opisuje Stanka ako to všetko začalo a vydržalo jej to až dodnes. Rozhodnutie postaviť sa na súťažné pódiá si Stanka síce už presne nepamätá, ale od dieťaťa ju to veľmi bavilo. „Vystupovanie a súťaženie ma veľmi bavilo a ostalo to tak dodnes. Vždy som chcela mať doma viac a viac pohárov a medailí a chcela som posúvať svoje ciele vyššie a vyššie,“ hovorí Dolinská. Časom sa však z detského fitness stal dorastenecký a začalo byť nevyhnutné navštevovať posilňovňu, nacvičovať pózing a držať diéty.

„Do posilňovne som prvýkrát šla, keď som mala 13 rokov a tie začiatky neboli vôbec vynikajúce. Hoci som so zostavou nikdy nemala problém, nechcela som držať diéty a práve to ma často odsúvalo na posledné miesta,“ spomína Stanka. Toto sa však zmenilo, keď začala trénovať pod taktovkou svojho prvého trénera a kamaráta v jednej osobe - Radovana Ondríčka. Vtedy sa začalo Stanke dariť držať diétu, ktorú mala určenú a každý deň s trénerom cvičila v posilňovni. „Potom sme spravili moju prvú životnú formu, za čo mu dodnes ďakujem,“ hovorí Stanka. S veľkým pochopením sa stretla aj vo svojom okolí, a aj keď hovorí, že nie všetko je len ružové, blízki to s ňou prežívajú. „Veľmi mi držia palce a podporujú ma v tom,“ prezradila.
Stanka DOLINSKÁ

Majsterka Európy v NABBA

Prvé súťaže sú zvyčajne niečo, na čo si pamätajú všetky pretekárky. „Pamätám si na to akoby to bolo včera,“ potvrdzuje aj Stanka. „Stála som na pódiu a všade bolo veľmi veľa ľudí a všetci sa na mňa pozerali. Mala som z toho veľkú trému a stres, až som v polovici zostavy zabudla prvky a ostala som tam len tak stáť. Na to nezabudnem.“ Napriek tomu je Stanka veľmi vďačná za to, že mohla súťažiť už ako dieťa. „Som rada, aj keď mám dobré aj zlé spomienky. Ale všetky tie tréningy, vystúpenia a súťaže boli to najkrajšie, čo som zažila s dievčatami a pani trénerkou z nášho klubu,“ opisuje.

Osobitne rada však Stanka spomína na súťaž v NABBE. Vďaka tvrdému tréningu a disciplíne si splnila malý sen. „Vtedy som vyhrala majstrovstvá Európy a bol to nádherný zážitok. A samozrejme rada spomínam aj na poslednú súťaž, ktorá bola v Londýne a vyhrala som tam PRO kartu. Ešte stále tomu nemôžem uveriť,“ spomína s úsmevom Dolinská. Práve toto víťazstvo pokladá za svoju najväčšiu výhru. Momentálne je na Slovensku jediná, ktorá sa môže na novej, rozdelenej scéne fitness pochváliť Pro titulom, čo je jednoznačne veľmi povzbudzujúci fakt. Stanka čelila aj otázke o rozdelení federácií NPC a IFBB. Čo si o tom teda myslí? „Ako pretekárku ma to nezasiahlo, no myslím si, že je dobré, že sa to rozdelilo,“ prezradila.

Všetko plnila na 101%

V kategórii fitness je veľmi podstatná zostava, na ktorej si Stanka dáva vždy záležať a jej zostavy sú často veľmi dobre vyšperkované. Od kostýmu až po hudbu. Stanka Dolinská„Zostava vzniká v mojej hlave. Vždy si vymyslím, čo konkrétne budem predstavovať. Potom si musím predstaviť kostým a nakoniec vyberiem hudbu, aby ladila s kostýmom a celkovým nápadom. Mám samozrejme prvky, ktoré používam stále a prvky, ktoré zaradím len párkrát a viac už nie,“ vysvetľuje proces Stanka.

Čo však bolo kľúčové k výhre PRO karty? „Momentálne moja príprava vyzerala tak, že som všetko konzultovala s trénerom Vladimírom Častkom a snažila som sa splniť všetko na 101%, aj keď to niekedy nešlo alebo to nebolo jednoduché. Stravu som držala presne ako mi určil tréner, cvičila som skoro každý deň v posilňovni a každý deň som si prechádzala zostavu,“ opisuje svoju prípravu fitnesska Dolinská.

Nápaditosť je na prvom mieste a to platí rovnako pri kostýme ako pri plavkách. Dolinská sa snaží vyčnievať z davu svojím „full package“, ku ktorému patrí okrem plaviek a kostýmu na zostavu, ktoré musia byť u Stanky výnimočné a zaujímavé aj makeup a vlasy.

„Pri výbere účesu je pre mňa hlavne dôležité mať vlasy upravené tak, aby mi v priebehu zostavy nezavadzali a nepadali do tváre, no zároveň sa musia dať rýchlo upraviť k plavkám,“ vysvetľuje Dolinská. Makeup však vyberá netradične - podľa toho, aké veľké je pódium. „Ak je pódium veľké, líčenie je výrazné. Ak je pódium menšie, čo sa ale často nestáva, líčenie nie je také výrazné, ale decentnejšie,“ prezrádza Stanka.

Zisk PRO titulu nie je koniec

Ziskom PRO karty však jej kariéra určite nekončí a dvadsaťštyriročná fitnesska má v pláne zúčastňovať sa ďalších súťaží - aktuálne je jej cieľom absolvovať súťaže v PRO divízii. Všetko by však malo smerovať k splneniu si veľkého sna.

„Mojou motiváciou je postaviť sa raz na pódium Mr. Olympia,“ hovorí Dolinská, ktorá teraz podriadi prípravu súťaženiu medzi profíčkami. To všetko by sa však určite nedalo bez podpory blízkych, ktorým Dolinská v závere nášho rozhovoru poďakovala: „Chcela by som hlavne poďakovať môjmu trénerovi Vladimírovi Častkovi za to, že to so mnou zvládol a pomohol mi k získaniu PRO karty a tak isto môjmu priateľovi Patrikovi Peckovi, ktorý stál pri mne celú prípravu a veľmi mi vo všetkom pomáhal, bez neho by to nešlo. A ďakujem aj moje rodine a kamarátom ktorí mi tak veľmi verili. Patrí vám veľké ďakujem.“

My jej budeme držať prsy a výsledky mladej Slovenky na PRO scéne budeme pozorne sledovať.Reklama

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!