Stanislava Voleková - nemala by uniknúť vašej pozornosti

Stanislava Voleková by nemala uniknúť vašej pozornosti. Presvedčí vás o tom Soňa Kolcunová vo svojom článku. 

Stanislavu Volekovú ste mohli vidieť na pódiu už v roku 2016 vo federácii SANK. Počas leta však zmenila federáciu a v SAFKST-e sme ju videli už na Tatranskom pohári na jeseň 2016. Do nášho povedomia vošla v jari 2017 kedy zažiarila na viacerých súťažiach v kategórii bodyfitness ako členka A-teamu vedenom Karin Antovskou a Adelou Ondrejovičovou. Aké výsledky má na konte táto pretekárka?

 • 5. miesto ... 2016 Tatranský pohár (bodyfitness OPEN)
 • 10. miesto ... 2016 Mozolani Cup (bodyfitness nad 163cm)
 • 5. miesto ... 2017 ExtrifitSlovakia Cup (bodyfitness nad 163cm)
 • 2. miesto ... 2017 SAKFST Majstrovstvá Slovenska žien (bodyfitness do 168cm)

Stanislava VOLEKOVÁ – ako vznikla myšlienka súťažiť?

Stanka mala k športu vždy blízko, o čom svedčí aj jej športová minulosť, v ktorej sa venovala basketbalu, volejbalu aj atletike a reprezentovala školy, ktoré navštevovala. „Potom to bolo už len rekreačne a neskôr som začala chodiť s manželom do fitka, na korčule alebo lyže, myslím si že to bolo podobne ako u každého človeka,“ hodnotí tridsaťjedenročná Stanka Voleková.

Dnes ju trénuje IFBB PRO Figure pretekárka a dvojnásobná účastníčka Olympie Adela Ondrejovičová. „Keď som bola rok po pôrode, moja kamarátka sa zúčastnila po prvýkrát súťaže vo federácii SANK, čo ma veľmi inšpirovalo. Cvičila som aj pred tehotenstvom, no nikdy som neriešila stravu. Povedala som si teda, že keď sa do toho pustím, tak poriadne a čo bude krajšie ako to zakončiť súťažou,“ spomína na začiatky Stanka.

Rozpráva tiež o tom, ako musela zasadnúť rodinná rada a Stanka so všetkými prediskutovala, či sa tomuto športu bude môcť venovať na 100%, keďže jej synček mal vtedy ešte len rok. Od kamarátky získala kontakt na trénerku, ktorá ju pripravovala na súťaž a spolu so Stankou začali s online coachingom. „Zo začiatku mi to nevadilo, viem poriadne odtrénovať aj sama, ale vždy je lepšie keď má nad vami niekto dohľad,“ konštatuje Stanka. Práve vtedy zachytila na facebooku správu, že Adela Ondrejovičová sa sťahuje do BA, kde bude aj trénovať. „Tak sme sa dohodli na spoločnom tréningu a odvtedy spolupracujeme,“ hovorí Voleková.

Sama priznáva, že vtedy netušila, že existuje viac federácií a pripravovala sa tam, kde jej kamarátka – do SANK-u. „Kategóriu za mňa vybrala moja postava a genetika. Vždy som mala svaly na rukách a ramenách, hoci som veľmi necvičila,“ ozrejmuje jasný výber bodyfitness kategórie Stanka. Od začiatku prípravy mala plnú podporu aj u svojho manžela a najbližšej rodiny. „Iné názory ma nezaujímajú,“ vysvetlila krátko Stanka Voleková.

Súťažné pódium u Stanislavy VOLEKOVEJ

Po prvýkrát vyšla na pódium v jari 2016 medzi SANK súťažiacimi. Na túto súťaž má Stanka osobitne pekné spomienky. „Bol to pre mňa zážitok vidieť toľko vypracovaných tiel na jednom mieste. Dovtedy som také niečo videla iba v časopisoch,“ spomína s úsmevom. Na pódiu si to tiež užila a dokonca hovorí aj o tom, že jej vystúpenie bolo bez trémy a stresu.

Napriek príjemnej atmosfére sa už na jeseň rozhodla zmeniť federáciu. A to z úplne jednoduchého dôvodu.
„Už keď som sa pripravovala na prvú súťaž, videla som, že pravdepodobne budem už „veľká“ na kategóriu bodyfitness (figura) v SANK-u. Na súťaži sa mi to aj potvrdilo a bolo mi to aj navrhnuté, že do budúcna by bolo lepšie ešte poriadne vysekať nohy a ísť do Mrs. Physique,“
hovorí Voleková.

Prestup však u Stanky (napriek sympatiám k väčšiemu svalovému rozvoju) nepripadal do úvahy. Rozhodla sa preto pre iný prestup – do federácie SAFKST, kde je osvalenie pretekárok v jednotlivých kategóriach nastavené rozdielne.

Moje prvé súťaže v SAFKST-e boli pre mňa pocitovo obrovským zážitkom. Zrazu som stála na pódiu s tými TOP bodyfitnesskami, ktoré mi boli vozom počas prípravy,“ obracia sa do jesene 2016 Stanka.
Spomína súčasnú IFBB PRO Figure pretekárku Lucku Košeckú a Stanislavu Tichú, s ktorými si pobyt na pódiu veľmi užila. „Samozrejme som mala oproti nim ešte veľké nedostatky, ale pre mňa bola už aj to výhra,“ prezradila Stanka.

Medzi jeseňou 2016 a jarou 2017 mala Pezinčanka dosť času aj na objemovú prípravu a zameriavala sa najmä na zadok a nohy, ktoré potrebovala skvalitniť a samozrejme boli objektom jej „zlepšovacích“ tréningov aj chrbát a ramená. Nevynechala ani pózovanie, čo bol samozrejme veľmi dobrý ťah a Stanka nastúpila na jarné pódiá federácie SAFKST aby sa ukázala v tom najlepšom svetle.
„Na začiatku som nevedela ako to budem vôbec stíhať a teraz vám zrazu dávajú do ruky pohár za druhé miesto na majstrovstvách SR. Je to neskutočný pocit šťastia,“ zhodnotila jarnú sezónu Stanka. Stále je čo vylepšovať, no Stanka je optimistka. Stále sa snaží pracovať na nedostatkoch a inak tomu nie je ani teraz. V letnej príprave sa snaží zlepšiť svoju formu ešte viac.

„Najradšej spomínam samozrejme na tú poslednú súťaž, kde sa mi podarilo obsadiť druhé miesto na majstrovstvách SR,“ vraví Voleková. A čo jej najväčší úspech? „Ako každá mama zaň považujem svoje dieťa. Keď sa narodil, vtedy som vyhrala najväčší poklad. Ale čo sa týka fitnessu, tak každá účasť na súťaži je pre mňa úspechom. To, že sa človeku podarilo prejsť cez všetky tie ťažkosti pri diéte a bolesti pri tréningoch,“ odpovedá Stanka.

Stanislava VOLEKOVÁ – ako to vyzerá u členky A-teamu v príprave?

Členky A-teamu v Bratislave majú možnosť spolupracovať s Karin Antovskou a Adelou Ondrejovičovou, ktoré sú vo svojej brandži skutočnými odborníčkami. Čo povedala o spolupráci s týmito dvoma poprednými osobnosťami Slovenskej fitness scény Stanka?

„Sú to naše poklady. Pomôžu, poradia, na nič sa nehrajú, nenatierajú nám med okolo úst. Ak je niečo zlé, tak to povedia na rovinu, podporujú nás na každej súťaži. Majú rady svoju prácu a to čo robia, robia poriadne. Veď nakoniec je to vidieť aj na ich výsledkoch a svoje skúsenosti a rady dávajú aj nám,“ odhalila čosi zo zákulisia Voleková.

So Stanislavou sme sa rozprávali aj o príprave. Ako ju vníma vicemajsterka Slovenska žien v bodyfitness?
„Každá príprava je iná, či sa to už týka cvičenia alebo stravy. Vždy mi telo reaguje na niečo iné lepšie. Čo sa cvičenia týka, tak si musím dávať pozor na vrchnú časť tela v diéte, lebo to, čo naberiem mi z tých miest veľmi rýchlo aj „opadne“ a pritom často na nohách ešte ani nie je vidieť, že som v diéte,“ opisuje svoj boj v diéte Stanka.

Kardio robí teda viac zamerané na nohy a to väčšinou 3x za týždeň v dĺžke 30-40min., tréning má rozdelený do piatich dní a stravu má nastavenú skôr podľa toho, či jej ide diéta jednoduchšie alebo pomalšie.

„Akosi sa mi to vždy podarí tak, že mám počas každej prípravy jedlo, ktoré by som mohla jesť stále dookola, každý deň aj niekoľkokrát,“ smeje sa Stanka. Sama vraví, že kedysi vymýšľala všemožné recepty, kým neprišla na to, že jej najviac chutí kuracie mäso v osolenej vode so zeleninou.

„Čo sa sladkých jedál týka, tak z kombinácie vajce a proteín (resp.casein) sa dajú vytvoriť neuveriteľné koláče, palacinky, puding. Napríklad moja momentálna závislosť, na ktorú sa vždy teším je čokoládový casein s menším obsahom vody - je z toho úžasný puding, posypem to troškou škorice a mňamka je na svete,“ opisuje Stanka svoj recept.

Hodnotí, že najhoršie je zvládať diétu len tak doma v ničnerobení. „Vtedy by som zjedla aj omietku zo steny. Mám šťastie, že sa mi to pri synovi často nestáva. Mám skôr problém ustrážiť si pravidelnosť v jedle,“ hovorí s úsmevom Stanka. Napriek tomu má v kabelke vždy záchranu – tuniaka vo vlastnej šťave, ktorého zje vždy keď „nestíha“. Ako výhovorka sa u Volekovej určite neráta to, keď jej niekto povie, že nemá čas na stravu. „Je mi jedno či som v kine, či u lekára, či na káve, či na pláži...Tuniaka som jedla už asi všade,“ smeje sa Stanka.
Čo považuje Voleková za najdôležitejšie na pódiu? „Človek musí pôsobiť uvoľnene, nemôže dať najavo stres, musí to byť s úsmevom, žiadny vystrašený výraz v tvári. Najhoršia vec je, ak má baba krásnu postavu a pokazí to prejavom na pódiu. Všetka tá drina je v tej chvíli preč,“ vysvetľuje svoj postoj Stanka Voleková.

Plavky má na súťažiach táto sympatická pretekárka vždy od Michaely Sallut. K tejto poprednej odborníčke na súťažné plavky sa dostala cez trénerku Ondrejovičovú a spoluprácu s Miškou si veľmi pochvaľuje. „Je to úžasný človek, vždy ochotná, nerobí to ako pásovú výrobu, každý kus je originál, viete sa vždy na všetkom s ňou dohodnúť, poradí, čo vám sedí, čo nie. No to, či si už poradiť aj dáte, je druhá vec,“ vysvetľuje Stanka, ktorá má vždy k plavkám od Mišky aj doplnky. Na náhodu tiež nenecháva ani vizáž, ktorú necháva na svoju kamarátku vizážistku.

Ako trénuje Stanislava VOLEKOVÁ nohy? 

Stanka sa s nami podelila aj o to, ako zvyčajne trénuje nohy. Ako teda vyzerá jej tréning?

 • pred každým zaradí 10min. kardio
 • prvým cvikom sú hacken drepy (cvičí 15-12-10-8-6-4 opakovaní)
 • nasledujú výpady vzad na multipresse zo stupienka (4 série po 10 opakovanína každú nohu)
 • ďalej je to predkopávanie s jednou nohou (4x12 opakovaní)
 • zakopávanie jednou nohou (4x12  opakovaní)
 • zaradzuje aj drepy na jednej nohe s jednoručkami (4x12 opakovaní) 
 • nasledujú výpady vpred v chôdzi buď s jednoručkami alebo s tyčou
 • výskoky na mieste z podrepu
 • precvičuje aj lýtka a to výponmi v sede (4x15 opakovaní) 
 • posledným cvikom sú výpony v stoji (4x15 opakovaní)

Vzory, ciele a poďakovania Stanislavy VOLEKOVEJ

V rozhovore s úspešnou bodyfitnesskou som sa pýtala aj na jej koníčky a odpoveďou mi od Stanky bola naozaj milá a nezvyčajná činnosť.

„Do istej doby to bola moja motorka. Ale nedá sa všetko stíhať, takže túto moju vášeň som na istý čas momentálne vypustila zo svojho života. Ale ktovie, možno sa o pár rokov k tomu zase vrátim,“ odpovedá na moju otázku Stanka prekvapivo.

Ako svoj vzor menuje svoju trénerku, ktorá je jej vzorom nie len postavou ale aj svojou ľudskosťou. Napriek dosiahnutým výsledkom ostala človekom s dobrým srdcom, ktorý sa snaží vždy pomôcť. „Pre mňa osobne je to slovenský Arnold. Vo svete sú mi vzorom napríklad Latorya Watts a Candice Lewis-Carter,“ hovorí Stanka.

Aký je ale cieľ samotnej Volekovej a čomu momentálne podriaďuje svoju prípravu? „Vyzerať lepšie ako na jar, urobiť ešte lepšiu formu. Chcela by som skúsiť súťaže už aj v zahraničí, posunúť sa zase o kúsok ďalej,“ prezradila pre portál bikinifitness.sk Stanislava.

Na záver pripája motivujúci odkaz: „Ak človek niečo chce, tak dokáže aj nemožné. Len sa netreba vzdať, respektíve pri tomto športe sa nedá povedať, že človek príde do cieľa, lebo cieľ je v tomto športe iba relatívny pojem. V mojom prípade sa dá povedať, že súťaž je cieľ. Je to odmena za tú všetku drinu, ktorú človek musí prekonať počas prípravy. Súťaž skončí, pozriem sa na čom som mala nedostatky a idem na nich makať, aby som na ďalšiu súťaž vyzerala zase lepšie. Sklamaná zo súťaže? Nie, sklamaná nie, ale ponaučená, s ďalšou skúsenosťou do budúcna ako a na čom pracovať. Ak vám niekto povie, že sa niečo nedá, tak mu ukážte ako sa to dá!“ povedala na záver rozhovoru Voleková.

A my budeme Stanke držať prsty a veríme, že ju na jeseň uvidíme na pódiách v ešte lepšej a o triedu vyšperkovanejšej forme.Reklama

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!