Ortorexia patrí k poruchám príjmu potravy. Čo tento termín označuje a aké sú jej príznaky? Všetko, čo potrebujete vedieť o ortorexii, sa dozviete v tomto článku od Barbory LABUDOVEJ.
Ortorexia je posadnutosť zdravou výživou, a zaraďujeme ju medzi poruchy príjmu potravy (anorexia, bulímia, záchvatové prejedanie). Prejavuje sa patologickou závislosťou a posadnutosťou zdravým stravovaním. Príjem potravín môžu u ortorektika predstavovať len biologicky čisté potraviny. Za takéto potraviny sú považované tie, ktoré neboli spracované veľkovýrobou, chemicky ošetrené či geneticky upravované. Ľudia s ortorexiou sa chorobne vyhýbajú prísadám, predlžujúcim trvanlivosť potravín (éčka atď.), konzervantom, farbivám a iným látkam, ktoré sa v potravinách biologicky nenachádzajú. Ide o psychickú poruchu, prináša však so sebou veľké fyzické riziká.
Trh je v dnešnej dobe naozaj presýtený. Bio potraviny boli kedysi dostupné len z vlastného dvora či susedskej farmy. Dnes je tento luxus každodennou súčasťou pultov supermarketov. Okrem bio potravín, ktoré možno vypestovať u nás, nájdeme na týchto pultoch aj exotické plodiny. Práve široké spektrum tovaru, ktoré je v dnešnej dobe dostupné pre všetkých, otvorila dvere závislosti na „čistých“ potravinách.
Ortorexia väčšinou začína veľmi nevinne. Z každej strany sa na nás valia rady od „odborníkov“ na stravu a cvičenie, ktoré nám vnucujú, čo jesť, čo nejesť, aké potraviny nahradiť a čím. Vo väčšine prípadov ide na začiatku o obmedzenie istých potravín, neskôr sa list s týmito potravinami rozširuje a končí veľmi úzkym zoznamom.
Ľudia trpiaci ortorexiou veria, že spracované potraviny sú jed, ktorý denne dobrovoľne do svojho tela prijímame. Preto sa zásadne vyhýbajú týmto potravinám a zložkám potravy:
Ortorektici sa stravujú výlučne týmito potravinami:
Zdroj foto: Pixino/Peggy Greb, U.S. Department of Agriculture
Ortorexia sa prejavuje aj tým, že tieto potraviny konzumujú výlučne čerstvé a raw (nevarené, surové). Typické sú čerstvé šťavy, šaláty. Ak sa nejaký ortorektik rozhodne „obohatiť svoj jedálniček“ o strukoviny a ryžu, varí ich výlučne v čistej vode bez akýchkoľvek korenín a prísad.
Ortorektika možno odlíšiť aj týmito faktami: ľudia s touto PPP väčšinou
Tak, ako každá porucha príjmu potravy, aj ortorexia prináša vážny dopad na zdravie človeka. Hovoríme o fyzickom aj psychickom zdraví. Medzi fyzické dopady ortorexie patrí drastický úbytok na váhe, deficit vitamínov a minerálov, s ktorým súvisí vypadávanie vlasov, kožné problémy, závraty, častá nevoľnosť, tráviace ťažkosti, chronická únava a mnoho ďalších. Z psychického hľadiska sa u týchto ľudí pozoruje najmä depresia, stavy úzkosti, poruchy pozornosti, neuróza, náladovosť a pod. Jedným z hlavných ukazovateľov, že človek trpí nejakou poruchou príjmu potravy, je aj social distancing – človek posadnutý akoukoľvek PPP väčšinou nenachádza podporu u svojich známych, preto sa im začne vyhýbať. V spojení s ortorexiou môže dôjsť dokonca k pohŕdaniu ľuďmi, ktorí sa nestravujú rovnakým spôsobom.
Zdroj foto: freepik.com/katemangostar
Ortorexia je častokrát zamieňaná s anorexiou. Nejde o rovnakú poruchu potravy, jednu vec však majú všetky spoločnú. Je to obsesívna potreba kontroly nad svojim jedálničkom či plánovanie jedla a konkrétnych potravín. Ak náhodou dôjde k porušeniu stanoveného jedálnička, pri každej PPP tento jav sprevádza silný pocit viny, výčitky, odopieranie si ďalších potravín a pod. V takýchto prípadoch môže dôjsť k prelínaniu viacerých PPP:
Všetky poruchy príjmu potravy sú vážne psychické problémy, ktoré môžu mať fatálne dôsledky. Ľudia trpiaci PPP si väčšinou sami pomôcť nedokážu. Ak máte niekoho takého vo svojom okolí, snažte sa vyhľadať pomoc psychológa.
Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!
Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!
Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!