Ortorexia: Keď zdravé stravovanie zájde priďaleko

Ortorexia patrí k poruchám príjmu potravy. Čo tento termín označuje a aké sú jej príznaky? Všetko, čo potrebujete vedieť o ortorexii, sa dozviete v tomto článku od Barbory LABUDOVEJ.

Ortorexia je posadnutosť zdravou výživou, a zaraďujeme ju medzi poruchy príjmu potravy (anorexia, bulímia, záchvatové prejedanie). Prejavuje sa patologickou závislosťou a posadnutosťou zdravým stravovaním. Príjem potravín môžu u ortorektika predstavovať len biologicky čisté potraviny. Za takéto potraviny sú považované tie, ktoré neboli spracované veľkovýrobou, chemicky ošetrené či geneticky upravované. Ľudia s ortorexiou sa chorobne vyhýbajú prísadám, predlžujúcim trvanlivosť potravín (éčka atď.), konzervantom, farbivám a iným látkam, ktoré sa v potravinách biologicky nenachádzajú. Ide o psychickú poruchu, prináša však so sebou veľké fyzické riziká.

Ako vzniká ortorexia?

Trh je v dnešnej dobe naozaj presýtený. Bio potraviny boli kedysi dostupné len z vlastného dvora či susedskej farmy. Dnes je tento luxus každodennou súčasťou pultov supermarketov. Okrem bio potravín, ktoré možno vypestovať u nás, nájdeme na týchto pultoch aj exotické plodiny. Práve široké spektrum tovaru, ktoré je v dnešnej dobe dostupné pre všetkých, otvorila dvere závislosti na „čistých“ potravinách.  

Ortorexia väčšinou začína veľmi nevinne. Z každej strany sa na nás valia rady od „odborníkov“ na stravu a cvičenie, ktoré nám vnucujú, čo jesť, čo nejesť, aké potraviny nahradiť a čím. Vo väčšine prípadov ide na začiatku o obmedzenie istých potravín, neskôr sa list s týmito potravinami rozširuje a končí veľmi úzkym zoznamom.

Príznaky ortorexie

Ľudia trpiaci ortorexiou veria, že spracované potraviny sú jed, ktorý denne dobrovoľne do svojho tela prijímame. Preto sa zásadne vyhýbajú týmto potravinám a zložkám potravy:

 • Pridaný tuk, cukor a soľ;
 • Konzervanty, sladidlá, farbivá a iné prídavné látky;
 • Živočíšne a mliečne produkty;
 • Potraviny, v ktorých môžu byť pesticídy.

Ortorektici sa stravujú výlučne týmito potravinami:

 • Ovocie a zelenina v bio kvalite;
 • Orechy a semená v bio kvalite;
 • Byliny;
 • V niektorých prípadoch strukoviny a ryža v bio kvalite.


Zdroj foto: Pixino/Peggy Greb, U.S. Department of Agriculture

Ortorexia sa prejavuje aj tým, že tieto potraviny konzumujú výlučne čerstvéraw (nevarené, surové). Typické sú čerstvé šťavy, šaláty. Ak sa nejaký ortorektik rozhodne „obohatiť svoj jedálniček“ o strukoviny a ryžu, varí ich výlučne v čistej vode bez akýchkoľvek korenín a prísad.

Ortorektika možno odlíšiť aj týmito faktami: ľudia s touto PPP väčšinou

 • nejedia „vonku“ (v reštauráciách, fastfoodoch a pod.);
 • presadzujú svoje názory o „čistých“ a zdravých potravinách a presviedčajú o svojej filozofii v stravovaní;
 • veľa času trávia plánovaním jedla a rozprávaním o ňom;
 • sú veľmi bledí, anemickí (čo súvisí s deficitom vitamínov a minerálov, ktoré im v potrave chýbajú);
 • majú výrazné zmeny nálady, býva im nevoľno.

Dopad na zdravie

Tak, ako každá porucha príjmu potravy, aj ortorexia prináša vážny dopad na zdravie človeka. Hovoríme o fyzickom aj psychickom zdraví. Medzi fyzické dopady ortorexie patrí drastický úbytok na váhe, deficit vitamínov a minerálov, s ktorým súvisí vypadávanie vlasov, kožné problémy, závraty, častá nevoľnosť, tráviace ťažkosti, chronická únava a mnoho ďalších. Z psychického hľadiska sa u týchto ľudí pozoruje najmä depresia, stavy úzkosti, poruchy pozornosti, neuróza, náladovosť a pod. Jedným z hlavných ukazovateľov, že človek trpí nejakou poruchou príjmu potravy, je aj social distancing – človek posadnutý akoukoľvek PPP väčšinou nenachádza podporu u svojich známych, preto sa im začne vyhýbať. V  spojení s ortorexiou môže dôjsť dokonca k pohŕdaniu ľuďmi, ktorí sa nestravujú rovnakým spôsobom.


Zdroj foto: freepik.com/katemangostar

Ortorexia a ostatné poruchy príjmu potravy

Ortorexia je častokrát zamieňaná s anorexiou. Nejde o rovnakú poruchu potravy, jednu vec však majú všetky spoločnú. Je to obsesívna potreba kontroly nad svojim jedálničkom či plánovanie jedla a konkrétnych potravín. Ak náhodou dôjde k porušeniu stanoveného jedálnička, pri každej PPP tento jav sprevádza silný pocit viny, výčitky, odopieranie si ďalších potravín a pod. V takýchto prípadoch môže dôjsť k prelínaniu viacerých PPP:

 • ortorexia s bulímiou – ak je ortorektik z rôznych dôvodov donútený zjesť akúkoľvek potravinu, ktorá nie je v jeho jedálničku alebo tak spraví čisto z fyziologickej potreby, môže dôjsť k následnému nútenému vracaniu, ktoré je vyvolané najmä z pocitu viny;
 •  ortorexia so záchvatovým prejedaním – aj pri ortorexii môže dôjsť ku chvíli, kedy sa ortorektik uchýli k záchvatovému prejedaniu z dôvodu hladu či rôznych chutí, ktoré sú vyvolané dlhodobým odopieraním základných potravín, ktoré telo potrebuje;
 •  ortorexia a anorexia – častokrát začína anorexia práve ortorexiou – z posadnutosti zdravým stravovaním sa človek dostane až ku drastickému obmedzovaniu veľkej škály potravín. S tým súvisí veľký úbytok hmotnosti. V takomto štádiu je hranica medzi ortorexiou a anorexiou veľmi tenká. V mnohých prípadoch sa stalo, že ľudia trpiaci ortorexiou sa začali riadiť „filozofiou“, že telo potraviny na život jednoducho nepotrebuje a znížia svoj príjem potravín natoľko, že jedia len niekoľkokrát do týždňa a len potraviny, ktoré si sami dovolia.

Všetky poruchy príjmu potravy sú vážne psychické problémy, ktoré môžu mať fatálne dôsledky. Ľudia trpiaci PPP si väčšinou sami pomôcť nedokážu. Ak máte niekoho takého vo svojom okolí, snažte sa vyhľadať pomoc psychológa.Reklama

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!