Strieborný sen pre Slovensko: Aké boli Majstrovstvá sveta juniorov 2020?

Počet súťažiacich nebol kvôli aktuálnej situácii ani zďaleka rekordný, napriek tomu sme videli na pódiu Majstrovstiev sveta juniorov 2020 perfektné výkony. Pozrime sa na to, ako vyzerala súťaž bikinifitnessiek.

Tento víkend sa v rumunskom Cluj-Napoca uskutočnil juniorský svetový šampionát. Počet súťažiacich nebol kvôli aktuálnej situácii ani zďaleka rekordný, napriek tomu sme videli na pódiu perfektné výkony. Pozrime sa na to, ako vyzerala súťaž bikinifitnessiek. Možnosť súťažiť v Rumunsku dostali na poslednú chvíľu aj slovenskí pretekári. Napriek tomu, že ich bolo naozaj len niekoľko, dosiahli skvelé výsledky. Slovensko si domov odnieslo 5 cenných kovov, z toho jedno absolútne víťazstvo Tatiany ONDRUŠKOVEJ v nominácii fitness. Jednu medailu Slovensko získalo aj v nominácii bikinifitness. Pozrime sa na jednotlivé kategórie.

Bikinifitness 16-20y up to 160cm

V najnižšej kategórii mladších dievčat súťažilo 6 pretekárok. Víťazkou sa stala atraktívna Victoria Chernenko (130) z Ukrajiny, ktorá ukázala peknú symetriu a prezentáciu. Forma nebola zlá, no ak chce súťažiť aj medzi ženami, bude ju musieť formu ešte o niečo stiahnuť. Titul vicemajsterky sveta si odniesla Češka Tereza Zendulková (128). Terka predviedla naozaj krásnu formu, úprimne ma však na pódiu veľmi nezaujala. Za vinu to dávam nesprávne zvolenému looku – jej účes sa zrejme nepodaril tak, ako mal a jej vlasy pôsobili ako mokré. Častokrát aj takéto defekty spôsobujú posun v konečnom rebríčku. Bronz ostal doma – získala ho Rumunka Maria Nedelcu (131), ktorá patrila k najlepším rumunským bikinám.

Štvrté miesto obsadila Elisabeth Atamanski (133) z Estónska, ktorá nebola dostatočne pripravená. Jej forma žiadala ešte čo-to stiahnuť. V tejto kategórii ma najviac sklamal výsledok Češky Anny Zdražilovej (132). Majsterka Českej Republiky ukázala adekvátnu formu a veľmi peknú prezentáciu. Vyzerala pri nej veľmi prirodzene, elegantne a žensky. Z dlhodobého hľadiska treba zapracovať na miernom zúžení pásu pre zvýraznenie symetrie, pozor treba dať na ďalší objem stehien. Annu som však videla o priečku vyššie – napokon skončila piata. Na 6. pozícii skončila reprezentantka Rumunska Valentina Sicoe (129), ktorá viditeľne zaostávala oproti zvyšku štartového poľa.

Bikinifitness 16-20y up to 166cm

Najpočetnejšia bikini kategória na juniorskom šampionáte bola práve táto. Od začiatku bolo takmer jasné, kto spomedzi desiatich pretekárok zvíťazí. Poľka Marcelina Wozniak (69) ukázala dokonalý package, ktorý by mala mať každá bikini šampiónka – perfektná forma, nádherný look a ladná prezentácia bez výrazných chýb. Som však zvedavá, ako bude schopná konkurovať ženám na seniorskom svetovom šampionáte – Marcelina má len 20 rokov a vyzerá veľmi jemne a dievčensky, čo môže byť výhodou, no pri skúsených starších a výraznejších pretekárkach aj defektom.

Striebro v tejto kategórií získala Lilija Utenko (65) z Litvy. Ukázala krásnu symetriu, v prednom a zadnom postoji však robila zbytočnú chybu – jedno rameno ťahala hore, čím úplne pokazila celkový dojem. Lilija potrebuje zapracovať na proporčnosti spodnej časti tela. Bronz získala ďalšia Poľka – Oliwia Grzonka (64). Len 17 ročná pretekárka zdieľala s Lilijou v semifinále 2. miesto. O striebro ju napokon pripravili 3 body. Oliwia pôsobila v zadnom postoji trošku mäkko.

Zvyšné tri finálové miesta obsadili české pretekárky Lucie Hajduchová (71), Kateřina Kuželková (72) a Sabina Horáková (67). Najlepšiu formu ukázala štvrtá Lucie Hajduchová. Kateřina zvolila úplne nesprávny účes, ktorý pokazil celkový dojem. Neustále o tom hovoríme a napriek tomu pretekárky opakujú zbytočné chyby. Na pódiu jednoducho netreba vymýšľať, najlepšie sa osvedčia rovné rozpustené vlasy. Sabina skončila na 6. mieste. Všetky tri dievčatá musia ešte zapracovať na prezentácii – medzi nimi a TOP 3 boli viditeľné rozdiely.

Bikinifitness 16-20y over 166cm

Dievčatá v tejto kategórii si vytiahli „čierneho Petra“. V žiadnej kategórií nebola víťazka jasná tak, ako tu. Poľka Wiktoria Nnaka (137) tento rok valcuje súťaž za súťažou. Tip-top forma, exotický vzhľad a suverénna prezentácia získali Nnake absolútne víťazstvá na tohtoročných Majstrovstvách Poľska, Majstrovstvách Európy (získala OVERALL v juniorkách aj ženách) a napokon aj Majstrovstvách sveta juniorov. Wiki je bezpochyby obrovský talent – takáto stavba tela sa vidí len málokedy. Vysoká postava, dlhánske nohy, no napriek tomu útla panva, mimoriadne úzky pás a široké ramená. O takejto postave sa mnohým môže len snívať. Je zjavné, že jej tréneri Dominik Nadolski a Grzegorz Kepa využívajú jej potenciál na maximum. Dovolím si tvrdiť, že Nnaka bude bojovať o absolútne prvenstvo aj na seniorských majstrovstvách sveta.

V tejto kategórii sa ukázali všetky tri bikini zo Slovenska, pre ktoré boli Majstrovstvá sveta juniorov prvou súťažou vôbec – Petra Hnáthová (138), Natália Kapustová (139) a Aneta Tichá (140). Najvýraznejšou z nich je posledná menovaná - Aneta Tichá, zverenkyňa skúsenej Beáty Graňákovej. Aneta na pódiu vyzerala ako ostrieľaná pretekárka. Dominuje najmä perfektnou symetriou – výrazným V, uzučkým pásom a dlhými nohami. Pre mňa bola Anet v prednom postoji bezchybná, zlepšiť však môže ešte zadný. Treba pracovať aj na celkovej prezentácii a na výraze (miestami na mňa pôsobil úsmev silene), ak však berieme na vedomie, že toto bola jej prvá súťaž, počínala si vynikajúco. Neprehliadli to ani rozhodcovia, a tak získala striebro. Aneta je rozhodne veľký talent. Bola by škoda nevyužiť jej potenciál a nesúťažiť na 2020 seniorskom svetovom šampionáte v Santa Susane.

Za ňou skončila česká reprezentantka Julie Svitáková (141). Natália Kapustová skončila na 4. mieste, získala však rovnaké skóre, ako bronzová Svitáková. Nie som si istá, či je forma, akú ukázala, vhodná pre nomináciu bikinifitness. Natáliina forma bola dosť ostrá a predné stehná sú, podľa môjho názoru, na bikinifitness príliš masívne (najmä mediálna hlava). (Ak Natália popracuje na svalovom objeme, domnievam sa, že by o nejaký čas v kategórii bodyfitness bodovala - pozn. Soňa Kolcunová) Petra získala 5. miesto. Tá musí popracovať na proporčnosti, a tak, ako jej kolegyne z reprezentácie, aj na prezentácii. Tieto dievčatá sú však dôkazom toho, ako sa úroveň bikinifitness z roka na rok zvyšuje. Som zvedavá na ich ďalšie vystúpenia. TOP 6 v tejto kategórii uzatvára Rumunka Vivien Horvath.

Bikinifitness 21-23y up to 160cm

Kráľovnou tejto kategórie sa stala česká pretekárka, ktorá veľmi zaujala už na súťaži 2020 Diamond Cup Prague, Adéla Uhrová (144). Adéla so svojou trénerkou Danielou Bečkovou odviedla kus obrovskej práce. Adelina forma je to, čo si predstavujem pod formou bikinifitnessky. Naozaj jej nie je čo vytknúť, titul svetovej šampiónky získala oprávnene. Striebro získala Rumunka Roberta Nastase (145), ktorá vyzerala naozaj ako bábika, predviedla adekvátnu formu a peknú prezentáciu. Roberta je najúspešnejšou rumunskou bikinou na tomto juniorskom šampionáte.

Na bronzovej priečke skončila (nečakane) Patrycja Slaby (146). Po jej výhre na 2020 Majstrovstvách Európy čakali mnohí, že Patrycja zvíťazí. Síce dominuje osím pásom, no pretekárky, ktoré ju porazili, mali výraznejšiu symetriu. Rozhodcovia možno neocenili aj miestami zvláštny výraz, ktorého súčasťou bolo zbytočné a nezmyselné otváranie úst. Zdá sa, že Češke Kamile Bruknarovej (148) je štvrtá pozícia súdená (rovnako skončila aj na nedávnom Diamond Cup-e v Prahe). Pripravená bola rovnako dobre ako v Prahe, jej najväčším mínusom ostáva pás. V tejto kategórii súťažilo len 5 dievčat – na poslednom 5. mieste skončila Monica Stanciu (147) z Rumunska.

Bikinifitness 21-23y up to 166cm

Favoritkou tejto kategórie bola poľská šampiónka Joanna Tanska (154), ktorej sa podarilo zvíťaziť aj na 2020 Majstrovstvách Európy. Napokon skončila na 2. mieste, s víťazkou Oleksandrou Sumanieievou (153) však zdieľali rovnaké skóre. Ostáva otázne, prečo zvíťazila práve Oleksandra. Tieto pretekárky sú pre mňa úplne odlišné – Oleksandra je o niečo tvrdšia, masívnejšia, celkovo pôsobí tvrdšie. Joanna naopak vyzerá veľmi jemne, proporčne a elegantne. Za jediné Joannine mínus považujem to, že v zadnom postoji pôsobila mäkko. Tretia skončila Estónka Regina Tselik (151). Jej forma nebola zlá, rozhodne by však mala siahnuť po iných plavkách – táto podprsenka jej rozhodne nesedela, čo pôsobilo až vulgárne. Na 4. mieste skončila atraktívna Rumunka Narcisa Martin (155), na piatom Marleen Talivatsing (152) z Rumunska a na šiestom Ildikó Varga (156) z Maďarska.

Bikinifitness 21-23y over 166cm

V tejto kategórii sa rozhodcovský panel pri určovaní víťazky zjavne nezhodol. TOP 3 pretekárky 164 Alice Andreasson (164) zo Švédska, Wiktoria Gasior (162) z Poľska a Lilla Frank-Helstab (159) z Maďarska mali takmer totožné skóre – 10,11 a 11 bodov. Každá pri tom ukázala inú formu. Zvíťazila napokon Alice, ktorá nie je dokonalou pretekárkou, rozhodne však zaujala. Wiktoria prišla vo veľmi ostrej forme. Myslím, že ak by prišla o niečo mäkšia, zvíťazila by. V jej prejave mi vadilo prehnané otváranie úst. Bronzová Lilla by mala dať pozor na ďalší svalový objem na nohách – už teraz sú jej stehná dominantou.

V takom prípade by musela zvážiť súťaženie v inej nominácii. Na 4. mieste skončila Češka Kristína Berná (161), ktorá formu od Diamond Cup-u zlepšila. Napriek tomu tvrdím, že táto sezóna pre ňu nie je úplne vydarená. Piata Crina Orleanu (163) a šiesta Petra Zvoníčková (160) získali rovnaké skóre. Crina porazila Petru pripravenosťou. Ak by Petra prišla o niečo ostrejšia, rozhodne by sa umiestnila vyššie.

Bikinifitness OVERALL

Absolútny titul svetovej šampiónky juniorov získala suverénne Wiktoria Nnaka. Talentovaná Poľka každým úspechom dokazuje svoje kvality. Teraz už nikto nemôže pochybovať o tom, že Poľsko diktuje trend v bikinifitness.

Druhé miesto v absolútnom poradí získala Češka Adéla Uhrová, Wiki ju však porazila s obrovským bodovým náskokom. Tretie a štvrté miesto bolo bodovo vyrovnané. Získali ich Marcelina Wozniak (ďalšia Poľka) a Victoria Chernenko.Reklama

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!