Svetlana ELINA: O Olympii aj vzťahoch v IFBB PRO divízii

Svetlana ELINA patrí medzi tie najznámejšie ruské bikinifitnessky súťažiace v NPC. V roku 2020 sa jej podarilo nominovať na prestížnu Olympiu a o svojej súťažnej kariére nám porozprávala v rozhovore.

Tomu, kto sledoval súťaženie na pôde NPC v posledných rokoch, netreba Svetlanu ELINU nijak špeciálne predstavovať. Svetlana sa stala akýmsi symbolom toho, že aj ženy z iných krajín, ako z USA môžu byť v IFBB PRO úspešné. My v redakcii sme jej vystúpenia sledovali so zatajeným dychom a s ruskou kráskou sme boli v kontakte – okrem toho, že je veľmi cieľavedomou a pokornou športovkyňou je aj veľmi priateľská a vďačná, čo si veľmi vážime. Aj na žiadosť o rozhovor reagovala Svetlana veľmi pohotovo – napriek tomu, že sa pripravovala na súťaž nám odpovedala a interview sme sa rozhodli uskutočniť až po Olympii. Prečo? Bol to cieľ jej snaženia už dlhé roky.

Túžbou bola Olympia

Športovať začala Elina už v detstve. Popri škole sa profesionálne venovala ľahkej atletike a dosahovala fantastické výsledky. „V jedenástej triede (Rusi navštevujú základnú školu 9 rokov + 2 roky strednej školy – pozn. red.) som splnila štandard pre zisk titulu majster športu v behu na 400 metrov prekážok,“ vysvetľuje Svetlana. „Trénovať v posilňovni som začala v jeseni v roku 2014. Do posilňovne som išla s mojím manželom,“ spomína. Zatiaľ čo manžel ruskej bikinifitnessky už dlho cvičil, pre Svetlanu bolo zaujímavé vyskúšať si nový obor. Časom začala Svetlana inklinovať k bikinifitness – v tom čase to bola pre ňu najkrajšia a najzaujímavejšia nominácia. Navyše ju vo výbere podporil aj manžel. „Myslím, že keby som si vybrala inú kategóriu, napríklad bodyfitness, bol by proti. Osobne sa mi páčia všetky kategórie, no vďaka mojej genetike sa najviac hodím do bikinifitness,“ vysvetľuje Ruska.

Napriek tomu, že Svetlanina rodina má väčšie pochopenie pre klasické olympijské športy, veľkú oporu našla vo svojej svokre. „Veľmi ma podporuje a sama aktívne cvičí v posilňovni,“ prezrádza bikinifitnesska. Počas svojej súťažnej kariéry však musela čeliť aj inej prekážke – rozdeleniu federácií IFBB International a IFBB PRO, ktoré nastalo začiatkom roka 2018. Primárnym cieľom pre Svetlanu ostávalo postaviť sa na pódium Olympie. „Od svojej prvej súťaže som horela túžbou ukázať sa na tom najprestížnejšom pódiu na svete!“ dodáva. Elite PRO karta a prestup do federácie IFBB International, ktorú vedie Rafael Santonja, teda pre Svetlanu neboli objektom záujmu.

Takéto boli IFBB PRO súťaže počas pandémie

Prvá súťaž Eliny sa konala v meste Novosibirsk, kde sa postavila na pódium otvorenej regionálnej súťaže Alex Fitness. Na tejto súťaži dokázala zvíťaziť a navyše si domov odniesla aj cenu pre absolútnu víťazku. „Bolo to pre mňa veľké prekvapenie a samozrejme som za to bola veľmi rada. Emócie boli jednoducho ohromné!“ spomína Svetlana, ktorá sa následne predstavila na množstve ďalších súťaží. V roku 2018 sa po niekoľkých veľmi úspešných súťažných sezónach Svetlana predstavila na Dennis James Classic v Nemecku (na tejto súťaži sme mohli sledovať v roku 2018 aj Slovenku Lenku NOVÁKOVÚ – pozn. red.). Na tejto súťaži sa Svetlane podarilo získať IFBB PRO kartu. „Táto show a ten deň ostanú navždy v mojej pamäti a v mojom srdci ako jeden z najpamätnejších dní v mojom živote!“ spomína. Priestor rozmýšľať nebol veľký – Elina hneď prešla do PRO divízie a o jeden a pol mesiaca začala svoju prípravu k prvej PRO show. „Veľmi sa mi páčia súťaže, ktoré robia Spectrum Fitness a Musclecontest.“

V roku 2020 sa Svetlana ukázala na mnohých súťažiach v USA, no bolo očividné, že s nomináciou na základe bodov sa neuspokojí. A na priamu nomináciu bolo potrebné vyhrať jednu z IFBB PRO Shows. Po niekoľkých umiestneniach v TOP5 sa Eline konečne podarilo zvíťaziť. „Keď som vyhrala na Sacramento Classic, bola som od šťastia v siedmom nebi,“ spomína bikinifitnesska. Kvôli obmedzeniam sa súťaž konala vonku, avšak na kvalite to súťaži neubralo. „Organizátori sa veľmi snažili, aby sa všetci športovci cítili bezpečne a veľmi pohodlne,“ hovorí.

Z Ruska bolo potrebné na všetky súťaže v USA cestovať, čo sa počas pandémie môže zdať ako veľký problém. Svetlana Elina však vysvetľuje, že napriek všetkému prebiehal transport na súťaže veľmi hladko. „Vyskytli sa hlavne problémy s organizovaním samotných súťaží, z ktorých mnohé boli preložené na rok 2021 alebo boli úplne zrušené,“ vysvetľuje.

Sen sa stal realitou

Príprava na Olympiu nie je vôbec jednoduchá. Mnoho súťažiacich dáva do prípravy na IFBB PRO súťaže 110%, no pokiaľ ide o Olympiu, musí to byť ešte lepšie a jasno musíte mať aj v tom, ako bude vaša forma vo finále vyzerať. „Ja a môj tréner Kim Oddo sme dobre vedeli, akú figúru musím na Olympii predviesť,“ vraví Svetlana. Jej príprava na Olympiu sa však podľa nej v ničom neodlišovala od predchádzajúcich príprav.

„Absolvovala som mnoho súťaží, kde bola hlavnou rozhodkyňou Sandy Williamson, ktorá je hlavnou rozhodkyňou aj na Olympii. Aj na súťaži v Sacramento, kde som zvíťazila, bola hlavnou rozhodyňou,“ pripomína Svetlana. Od hlavnej rozhodkyne tiež dostávala osobný feedback, ktorý jej pomáhal zlepšiť výsledky. Ako sama hovorí, účasť na Olympii je snom každého pretekára. „Je to najvyššia úroveň v tomto športe a ja si myslím, že už len stáť na tomto pódiu je víťazstvo,“ komentuje najprestížnejšiu súťaž v kulturistike a fitness Svetlana. Uvedomuje si, že rok 2020 bol veľmi náročný. Protipandemické opatrenia, prekladanie a rušenie súťaží či zatvorené fitness centrá boli tými najväčšími prekážkami, s ktorými sa musela pasovať. „Nehľadiac na to všetko som aj tak dosiahla svoj sen. Som veľmi hrdá na všetko, čo som dosiahla, no nemôžem opísať svoje pocity a emócie, ktoré sa viažu na túto súťaž. Je to úplne iná úroveň, je to sviatok,“ opisuje Olympiu Svetlana Elina. Ruská bikinifitness hviezda sa aktuálne nachádza na štvrtom mieste v oficiálnom bodovacom rebríčku, podľa ktorého sa kvalifikuje na Olympiu 2021. „Veľmi by som chcela zopakovať svoj úspech a ešte raz sa kvalifikovať!“

Aké sú vzťahy v IFBB PRO

O spolupráci s trénerom šampióniek Kim Oddom podľa slov Svetlany vieme vytušiť jedno – dievčatá sú s ňou naozaj spokojné. „Počas prípravy môj stravovací plán zostavuje a upravuje môj tréner. Vie, čo je pre mňa dobré a plne mu dôverujem,“ podčiarkuje Svetlana. Počas prípravy sa stravuje čisto a namiesto cheat mealu zaraďuje food bumb. Počas tohto dňa sa v Elininom jedálničku nachádza viac sacharidov a zdravých tukov.  „Cheat meal zaraďujem iba mimo súťažnej sezóny a najradšej mám zmrzlinu,“ prezrádza Svetlana. Okrem týchto úprav tréner Kim Oddo určuje aj čas a množstvo kardia, ktoré Elina počas týždňa odtrénuje. „Silové tréningy si plánujem sama. Moje obľúbené partie pre tréning sú ramená a zadok.“

Súťažné plavky, ktoré hrajú aj v IFBB PRO veľkú rolu, si Svetlana vyberá sama a zdôrazňuje, že výber vždy závisí od typu a vzhľadu pretekárky. „Moje plavky sú vždy od môjho sponzora Angel Competition Bikinis. Mám tiež svojich obľúbených vizážistov, s ktorými pracujem,“ prezrádza.

Napriek tomu, že sa svet IFBB PRO môže dať ako plný rivalizmu a bojového ducha, do vzťahov medzi pretekárkami sa to podľa Svetlany Eliny neprenáša. „V zákulisí sa všetky dievčatá rozprávajú a podporujú sa navzájom,“ prezrádza Svetlana, ktorú tiež podporujú jej kolegyne z tímu BodyByO. „Je to veľmi dôležité a takáto podpora veľmi pomáha v súťažných chvíľach.“

Skúsená fitnesska, ktorú už niekoľko rokov môžeme vídať na súťažných pódiách v našom rozhovore zdieľala aj radu, ktorú by dala dievčatám začínajúcim svoju cestu v bikinifitness. „Nikdy sa nevzdávajte. Všetky naše sny sú v našich rukách,“ odkazuje Svetlana Elina. My jej budeme v dosahovaní jej cieľov a snov držať prsy a veríme, že o Svetlane Eline budeme ešte neraz počuť.


Когда и почему вы начали тренироваться?

Я начала тренироваться осенью 2014 года. В зал пошла за компанию с моим мужем, он давно занимается и мне было интересно попробовать себя в новой сфере.

Занимались ли вы спортом в детстве?

Я с самого детства в спорте. Когда училась в школе профессионально занималась лёгкой атлетикой и у меня были очень хорошие результаты. В 11м классе я выполнила норматив Мастер Спорта в беге 400 м/с барьерами.

Как ваша семья и друзья отреагировали, когда вы сказали им, что вы будете конкурировать?

Моя семья далека от бодибилдинга. Мои папа и мама больше понимают стандартные Олимпийские виды спорта, а вот мама мужа очень поддерживает, интересуется и сама активно занимается в зале.

Почему вы выбрали категорию фитнес-бикини?

На тот момент номинация бикини показалась мне самой красивой и интересной, к тому же мой муж поддерживал меня в данном выборе. Я уверена, если бы я выбрала другую категорию, такую как Боди Фитнес, то он был бы против. Мне нравятся все категории, но моя генетика больше подходит именно к бикини.

Когда вы решили перейти на NPC и почему? Соревновались ли вы в IFBB и после разделения федераций?

Я перешла в федерацию NPC сразу после разделения. Моя основная цель, всегда была - сцена Олимпии! С самого моего первого выступления я горела желанием выс упасть на самой престижной сцене в мире! Получать карту Elite Pro и вернуться обратно в федерацию IFBB Рафаеля Сантохи у меня небыло ни малейшего желания.

Вы помните свое первое соревнование? Как вы себя чувствовали?

Мое первое выступление было на открытом региональном турнире Алекс Фитнес в г.Новосибирск, где я заняла первое место и выйграла абс категорию. Доуя меня это было большим сюрпризом и конечно же, я была очень рада! Эмоции просто переполняли!

Вы помните соревнование, в котором вы выиграли свою карту PRO? Как вы себя чувствовали?

Про карту я выйграла на международном турнире в 2018году в Германии " Dеnnis James Classic". Это шоу и тот день навсегда останутся в моем сердце и в моей памяти, как один из самых запоминающихся дней в моей жизни!

В Pro вы перешли сразу?

Я сразу перешла в про и уже через 1,5 месяца начала свою подготовку к Про турниру. 

С тех пор вы также участвовали во многих соревнованиях PRO. Какое шоу вам нравится больше всего?

Мне очень нравятся шоу, которые устраивают Spectrum Fitness и Musclecontest!

Вы выиграли Sacramento PRO. Как выглядело шоу? Какие эмоции у вас преобладали, когда вы выиграли?

Когда я выйграла Sacramento Classic, я была на седьмом небе от счастья! Из-за определенных ограничений, шоу проводилось на открытом воздухе, но не смотря на это, организаторы очень постарались чтобы все спортсмены чувствовали себя в безопасности и очень комфортно.

Как выглядели шоу во время пандемии? Как вы туда добирались, были ли проблемы с транспортом?

В момент пандемии проблем с транспортом не было. В основном были проблемы с проведением самих шоу, многие из которых были пепенесены на 2021г или были вовсе отменены.

Вы готовились к соревнованиям в Олимпии. Как выглядела ваша подготовка?

Моя подготовка к Олимпии ничем не отличалась от моих обычных подготовок. Мой тренер Ким Оддо и я, мы прекрасно знали какой образ и какую форму мы должны подготовить к сцене Олимпии. Я сделала много шоу, где главный судья была  Sendy Williamson - главная судья Олимпии. Я также выйграла Spectrum в Сакраменто, это одно из шоу, где всегда главный судья - Sendy. Я всегда брала ее личный feedback, что помогало мне улучшать свои результаты.

Как вам понравилась Олимпия в 2020 году? 

Участие на Олимпии, это мечта каждого атлета! Это самый высокий уровень и я считаю, что стоять на этой сцене, это уже победа! Это был очень сложный год. Перенос и отмена многих шоу, проблемы с перелетами, закрытие залов, но не смотря на все это, я всё-таки осуществила свою мечту. Я очень горжусь своими результатами и всем, чего я добилась. Я даже не могу выразить свои чувства и эмоции от этого шоу. Это абсолютно другой уровень, это праздник! Сейчас я нахожусь на четвёртом месте в официальном списке для участия Олимпии 2021 и мне бы очень хотелось повторить свой успех и получить ещё одну квалификацию!

Что вы едите? Как вы тренируетесь?

В период подготовки, мой план питания составляет и корректирует мой тренер Ким. Также он вносит коррективы и определяет время/ количество кардио в неделю. Силовые тренировки я планирую самостоятельно.

Позволяете ли вы себе чуть-чуть расслабиться, то бишь имеете ли вы cheat days?

В период подготовки я придерживаюсь чистому питанию. Вместо читмила, я использую food bumb, в этот день у меня  повышается количество углеводов и полезных жиров. Мой тренер знает, что для меня лучше и я ему полность доверяю. Читмил я использую только в межсезонье, мой любимый читмил - мороженое.

Какую часть тела вы любите тренировать больше всего?

Мои любимые группы мышц: плечи и ягодицы.

Как это всё выглядит за кулисами PRO шоу? Дружите ли вы с конкурентами?

За кулисами все девочки общаются и всещ поддерживают друг друга. Также меня всегда поддерживают мои товарищи по команде BodyByO! Это очень важно и очень помогает в момент выступления.

Как правильно подобрать купальник и макияж для соревнований в фитнес-бикини, чтобы хорошо выглядеть?​​​​​​​

Купальник и макияж  всегда выбирается индивидуально! Это зависит от типажа и образа девочек. Мои купальники всегда от моих спонсоров Angel Competition Bikinis. У меня также есть свои любимые визажисты с которыми я работаю.

Что бы вы посоветовали молодым конкурентам ?

Всем девочкам, кто только начинает свой путь, я хочу сказать: Никогда не сдавайтесь! Все наши мечты - в наших руках!Reklama

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!