Tatiana Ondrušková - nemala by uniknúť vašej pozornosti

Tatiana ONDRUŠKOVÁ je majsterkou Európy vo fitness junioriek a v TOP3 sa umiestnila aj medzi ženami. Prečítajte si profilový článok o mladej talentovanej fitnesske! 

Zverenkyňa Marianny Holbovej Tatiana ONDRUŠKOVÁ je právom hviezdou vo svete fitness. Náš team si ju všimol už v Bialystoku, na 2018 IFBB Svetovom šampionáte, kde sme si ju pozančili do skupiny "veľkz talent". A naše predpoklady sa naplnili - Tatiana zahviezdila. Je niekdajšia pretekárka v gymnastike našou fitness nádejou?

Tatiana ONDRUŠKOVÁ – detské fitness mi dalo veľa

Šestnásťročná Tatiana sa venovala gymnastike od svojich piatich rokov a fitness malo byť len doplnkom, keďže počas problémov s halou a následným znížením počtu tréningov gymnastiky mala Táňa veľa voľného času. „Ako roky plynuli a my sme začali trénovať v novej gymnastickej hale a tréningov bolo viac a viac, začalo byť čoraz náročnejšie tréningy skĺbiť. Nakoniec som sa v trinástich rokoch rozhodla skončiť so súťažením v gymnastike a venovať sa len fitnessu,“ ozrejmuje Tatiana.

Detské fitness v Tatiane však zanechalo množstvo dojmov a naučilo ju disciplíne a cieľavedomosti. „Je to nespočetné množstvo skúseností zo súťaží, ktoré môžem využiť aj teraz, v juniorskom fitness alebo obrovské množstvo zážitkov zo súťaží aj reprezentačných výjazdov. Taktiež som mohla spoznať úžasných ľudí a nových kamarátov, za čo som veľmi vďačná,“ spomína na detské fitness Tatiana.
Počas súťažného obdobia v tejto kategórii sa jej podarilo dosiahnuť dvakrát titul majsterky sveta, trikrát majsterky Európy a trikrát majsterky Slovenska.

Tatiana ONDRUŠKOVÁ – zmeny príjemné aj nepríjemné

V juniorskom fitness sa Tatiane podarilo „zabývať“ celkom rýchlo. „Keďže moja trénerka Marianna Holbová je bývalá pretekárka vo fitness, bola to pre mňa obrovská výhoda a prechod do juniorského fitness bol o to jednoduchší,“ vysvetľuje Táňa. Okrem iných zmien prišla aj zmena v stravovaní, no v Táninom prípade sa určite nejednalo o žiadnu prísnu diétu.

„Cieľom mojej prípravy bolo nabrať svalovú hmotu, aby som mohla konkurovať aj starším pretekárkam. Celkovo najťažšie bolo časovo skĺbiť posilňovňu, gymnastické tréningy a školu,“ priznáva Táňa.

Predtým cvičila len s vlastnou váhou a veľa sa venovala pózingu, no v juniorskej kategórii už bolo potrebné zaradiť aj prípravu v posilňovni.

Veľmi sa tešila aj na plavky, pretože na rozdiel od detského fitness, kde dievčatá súťažia v jednotných čiernych plavkách, v juniorskom fitness si Tatiana mohla farbu plaviek vybrať sama. „Netešila som sa však na vysoké topánky, pretože ja a opätky nie sme veľkí kamaráti a tak som sa toho trošku bála,“ hovorí Ondrušková.

Avšak už pri jej prvých súťažiach medzi staršími pretekárkami bola výrazným talentom. To sa potvrdilo aj na Slovenskom šampionáte v Hnúšti, kde sa Tatiana stala majsterkou Slovenska, čomu spočiatku sama nemohla uveriť. „Do sezóny som vstupovala ako úplný nováčik a nevedela som, čo mám čakať. Aj do prípravy som išla s tým, že si to idem skúsiť, naberiem skúsenosti a porovnám sa so staršími dievčatami,“ vysvetľuje Táňa. Keď však vyhlásili v Hnúšti jej meno, bol to pre ňu šok.

„Ďalšou úžasnou spomienkou sú pre mňa Majstrovstvá Európy. Bola to skvelá skúsenosť byť tam a mať možnosť reprezentovať Slovensko,“ spomína Tatiana, ktorá svoje emócie po zisku titulu majsterky Európy junioriek netajila ani na pódiu a jej šťastie bolo očividné. Hneď po zisku titulu však bojovala ďalej - tentoraz medzi ženami. „Porovnávať sa so ženami je v mojom veku veľmi náročné, no povedala som si, že to idem aspoň skúsiť a za cieľ som si dala prvú desiatku. Keď mi po semifinále prišli oznámiť, že som postúpila do finále, myslela som si, že sa mi to sníva. To bol asi najšťastnejší deň v mojom živote,“ opisuje Tatiana. Na svoje konto si v ten deň dokázala pripísať aj striebro zo ženskej kategórie.

Tatiana ONDRUŠKOVÁ – na Európe som súťažila 3 dni

Prvou súťažou v roku 2019 bola pre Táňu Veľká cena Levoče, kde získala striebro. Ako však sama hovorí, ešte nebola spokojná so zostavou, no tú sa jej podarilo doladiť do Majstrovstiev Slovenska žien v Nitre, kde skončila rovnako strieborná. Po jej triumfe v Hnúšti nasledovali veľmi úspešné Majstrovstvá Európy, ku ktorým sme sa v rozhovore s Táňou ešte raz vrátili.

„Skorší príchod bol určite veľmi dobrý nápad, pretože sme sa stihli v pokoji odprezentovať a poobede sme absolvovali tréning. Organizácia sa mi páčila a veľmi dobre na mňa pôsobila celá atmosféra v Santa Susanne,“ hovorí Ondrušková. Súťaženie vo fitness je najťažšie a to sa prejavuje aj na takýchto podujatiach - niektoré dievčatá súťažili aj tri dni po sebe. Medzi týmito pretekárkami bola aj Táňa a už po prvom dni mala problémy s kolenom kvôli zostave.

„Napriek tomu som sa na pódiu cítila skvele. Keď vyhlásili moje meno ako meno majsterky Európy, na chvíľu som úplne zmeravela a až po pár sekundách mi došlo, že som dokázala vyhrať. V tej chvíli mi oči zaliali slzy šťastia a ani neviem ako, zrazu som stála v strede so zlatou medailou na krku,“ spomína na krásne chvíle v Santa Susanne Tatiana. Tam sa s ňou tešili aj mama s trénerkou a množstvo pozitívnych ohlasov prišlo aj z jej okolia.

Po úspechu však mladučká fitnesska nepoľavuje. Na jeseň by sa chcela zúčastniť súťaže Arnold Classic v Barcelone a následne absolvuje Tatiana pravdepodobne všetky slovenské súťaže s cieľom nominovať sa na juniorské Majstrovstvá sveta v Budapešti a tiež na tie ženské, ktoré sa uskutočnia v Bratislave.

Tatiana ONDRUŠKOVÁ – aká je príprava do kategórie fitness?

„Začiatkom roka začíname vždy nacvičovať novú zostavu, ktorú potom v priebehu celej sezóny zdokonaľujeme. V priebehu týždňa mám štyrikrát gymnastický tréning a päťkrát tréning v posilňovni. Stravu mám upravenú podľa potreby a podľa fázy v príprave. Určite sa ale nejedná o extrémnu diétu, ale skôr o zdravú stravu,“ opísala svoju prípravu Táňa. V príprave, vzhľadom na mladý vek, Táňa nepoužíva ani veľké množstvo suplementov - používa len proteín a amonikyseliny.

„Po skončení jesennej sezóny začneme vždy s trénerkou hľadať tému a hudbu na novú voľnú zostavu. Niekedy máme hudbu alebo kostým už dopredu premyslené, inokedy je hľadanie náročnejšie. O hudbe spolu vždy diskutujeme, sama prídem s nejakými návrhmi, no väčšinou vyberá trénerka. Samozrejme, musíme s ňou byť stotožnené obe,“ vysvetľuje celý priebeh prípravy Táňa.

Podobne prebieha aj výber kostýmu, keď si Tatiana nájde sama návrhy a spolu s trénerkou vyberajú tú najlepšiu variantu. „Kostým musí ladiť s témou zostavy a tvarovať postavu. Doteraz mi kostým šili mamina s babkou, ale tento rok som po prvýkrát využila služby profesionálnych krajčírok,“ hovorí mladá fitnesska.

O plavkách mala taktiež vlastnú predstavu, ktorú s krajčírkou dotiahli do dokonalosti. V otázke make-upu a úpravy vlasov sa Táňa spolieha vždy na seba - počas rokov súťaženia už získala predstavu o tom, čo sa k nej hodí a čo nie a tak sa líči sama.

Tatiana ONDRUŠKOVÁ – fitness bude rásť

Tatiana je v otázke „úpadku“ fitness kategórií (v porovnaní s počtom súťažiach z nominácií bikinifitness a bodyfitness je fitness na chvoste) veľmi optimistická a do pozornosti dáva napríklad aj základňu detského fitness na Slovensku, kedy sa počty pretekárov pohybujú aj okolo 120. „Myslím, že počty pretekárov v juniorských a seniorských kategóriách sa budú postupne zvyšovať. Úroveň a náročnosť voľných zostáv podľa mňa začne veľmi rýchlo rásť, pretože práve detské fitnessky majú veľmi náročné a zaujímavé voľné zostavy,“ hovorí Tatiana.

Na záver pripojila aj poďakovania: „V prvom rade by som chcela veľmi poďakovať mojej trénerke Mariannke Holbovej. Ona je tá, ktorá stojí za každým jedným mojím úspechom a bez ktorej by som dnes nebola tam, kde som. Ďalej sa chcem poďakovať pánovi Gabrhelovi za pomoc v príprave a obetovaný čas. Taktiež by som sa chcela poďakovať aj svojej bývalej trénerke Aďke Masárovej, ktorá taktiež stojí za mojimi úspechmi, za všetko čo pre mňa urobila. V neposlednom rade ďakujem mojej mentálnej trénerke, Xénii Hánkovej, za to, že ma po psychickej stránke vie vždy dokonale pripraviť na súťaž. Ďalej ďakujem asociácii SAFKST za prejavenú dôveru a možnosť reprezentovať Slovensko. A samozrejme ďakujem všetkým, ktorí ma podporujú v tom, čo robím a držia mi palce.“

My môžeme Táni len popriať veľa úspechov, veriť, že rozhovor s touto mladou talentovanou fitnesskou nerobíme naposledy a sledovať jej kroky na scéne fitness aj naďalej.
 Reklama

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!