Theresa OESTERREICH: V roku 2022 prestúpi medzi profesionálky!

Theresa OESTERREICH patrí medzi bikinifitnessky, ktoré v roku 2021 zažiarili. Aké sú jej plány na tento rok?

Theresu OESTERREICH si určite všimol každý priaznivec nominácie Bikini, ktorý v roku 2021 pozorne sledoval medzinárodnú scénu. Počas uplynulého roka niekoľkokrát zažiarila a preto sme sa rozhodli vyspovedať ju pre náš portál. Prezradila aj to, kedy konečne jej kroky povedú medzi profesionálne bikinifitnessky!

Prvá príprava bola pred fotením

Do posilňovne Theresa po prvýkrát vkročila asi pred deviatimi rokmi a prvýkrát začala cvičiť podľa tréningového plánu asi o rok neskôr. Už vtedy mala silný športový základ z detstva, keď sa venovala korčuľovaniu či volejbalu, no najviac jej učarovalo jazdectvo a všetok svoj voľný čas trávila so svojím koňom. „Môj snúbenec bol ten, kto ma vzal do posilňovne, keď som mala sedemnásť a rýchlo ma naučil zbožňovať fitness a silový tréning,“ hovorí Theresa. Avšak jej cesta k súťaženiu bola o čosi dlhšia. Motivácia jej nechýbala a dlho cvičila podľa plánov od svojho priateľa, ktorý bol trénerom.

„V roku 2015 som získala svojho prvého sponzora a chcela som sa dostať pred fotením do formy,“ spomína Theresa a zároveň označuje túto skúsenosť ako svoju prvú prípravu. Počas nej si ju však všimol tréner, ktorý v nej videl potenciál. „Ponúkol mi pomoc a povedal mi, že na forme môžeme pracovať s cieľom postaviť sa na stage.“

Výzva aj výhoda

Tréning je však v Theresinom prípade o čosi komplikovanejší, keďže je jednoducho neprehliadnuteľné, že ide o jednu z najvyšších (a niekedy aj najvyššiu) pretekárku na pódiu. Charakteristické pre vysoké pretekárky je ťažšie naberanie svalovej hmoty, čo potvrdzuje aj Theresa. „Pre mňa osobne bolo náročné cvičiť chrbát, pretože som necítila svalovú kontrakciu. S trénerom Alexom (Stampoulidisom, pozn. red.), sme to dokázali napraviť, ale stále je pred nami veľa práce,“ hodnotí nemecká hviezda. Cvičiť nohy pre ňu až takým problémom nebolo, aj keď sa stretáva s výzvou precítiť gluteály rovnako dobre ako stehná. „Moja výška je v tomto športe výzvou, ale keď viete, ako s tým pracovať, môže ísť o výhodu. Keď je na pódiu veľa dievčat, vyniknem často len vďaka svojej výške.“

Keď Theresa začínala, sledovala množstvo športovkýň, nie len bikinifitnessky a zaujímala sa o ich tréning, stravu aj celkový životný štýl. A ani dnes si populárna bikina netrúfne povedať len jedinú vlastnosť, ktorá je pre bikinifitnessku najdôležitejšia. „Podľa mňa by mala úspešná bikinifitnesska byť dokonalá v každom ohľade,“ myslí si Theresa. Proporcie, svieži a zdravý vzhľad, krásna tvár a plavky, make-up, úprava vlasov aj nástrek musia byť v harmónii. „A všetky tieto aspekty musia byť na pódiu prezentované s dávkou elegancie a sebavedomím,“ vysvetľuje.

Pamätný Diamond Cup Malta

Prvá súťažná sezóna Theresy Oesterreich podľa jej vlastných slov nebola príliš výsledkovo úspešná. „Bola som príliš štíhla na svoju výšku, rozhodcovia mi povedali, že potrebujem viac svalov a spätne viem, že to bolo na súťaženie priskoro,“ konštatuje. Toto sklamanie však Theresu motivovalo ďalej na sebe pracovať a vrátiť sa na súťažné pódium v lepšej forme.

Pre žiadnu pretekárku, ktorá absolvovala množstvo súťaží je náročné vybrať si jednu, ktorá bola najpamätnejšia. „Viem však povedať, ktoré víťazstvo bolo pre mňa najšpeciálnejšie. Moja prvá súťaž v roku 2021 bol Diamond Cup Malta a nevedela som, ako budem vyzerať, pretože to bola moja prvá sezóna pod vedením nového trénera a po ťažkej offseason,“ spomína Theresa. Zámerom bolo nabrať skúsenosti a overiť si, ako bude Theresa na stagei vyzerať. Práve preto nemecká bikinifitnesska absolútne nečakal, že vyhrá a navyše si domov odnesie PRO kartu za absolútne víťazstvo. „Bol to sen, ktorý som snívala len v tichosti, pretože sa to zdalo nedosiahnuteľné. Nikdy som sa neodvážila to vysloviť, ani svojmu snúbencovi som o tomto sne nehovorila a navždy si tie emócie zapamätám.“

Práve na Malte si Theresa OESTERREICH vyskúšala po prvýkrát súťaženie medzi Elite PRO bikinifitnesskami a sama tvrdí, že si pobyt na pódiu s tými najlepšími užívala. „Bolo pekné vidieť, ako vyzerám v porovnaní s inými profesionálnymi bikinifitnesskami a zhodnotiť, čo by sme mali do budúcna zmeniť.“ Práve k Elite PRO smerujú aj Theresine aktuálne kroky. V roku 2022 by sa totiž rada predstavila medzi tými najlepšími. „Každou súťažou som lepšie chápala, čo rozhodcovia hľadajú. Nasledujúce mesiace budú prísne a budú smerovať k maximálnym výsledkom,“ prezrádza Theresa. Súťažnú sezónu plánuje absolvovať spoločne so svojím snúbencom Robinom Singerom, ktorý je profesionálnym Men’s Physique pretekárom.

Ideálna bikinifitnesska neexistuje

Súťažný trend v nominácii Bikini sa posúva každý rok a za ideálnou bikinifitnesskou už dávno nie je len jedna žena. „Ja som sa za roky súťaženia naučila, že ideálna bikinifitnesska neexistuje. V IFBB nie je v tejto nominácii žiaden limit, okrem svalového objemu. Môžeš zlepšovať svoj celový look, vyzretosť svalov, symetriu, spôsob schôdze a tak ďalej – každú sezónu a každý raz, keď vykročíš na pódium,“ vysvetľuje Theresa. Najdôležitejšie však podľa nej je nájsť štýl, ktorí ti svedčí.

Ona sama ho našla – pri výbere plaviek či make-upu sa snaží predstaviť si samú seba na pódiu a vyberá si tak, aby jej celkový look sedel. „Nič nie je horšie, než keď nedokážete stelesniť štýl, ktorý ste si vybrali,“ konštatuje Theresa. Na väčšine súťaží si Theresa poradila s make-upom a úpravou vlasov sama a spätne tieto súťaže tiež vníma ako tie, kde sa cítila najpohodlnejšie. „Myslím, že je dôležité byť sám sebou a nie kópiou.“

Dôležité však pre pretekárku je aj skvele zvládnuť pózing a naučiť sa vďaka nemu ukázať svoje prednosti a zakryť nedostatky. „Pózing trénujem štyrikrát do týždňa. Pri pózingu si musí byť človek istý každým svojím pohybom, čo prichádza s pravidelným tréningom. Pre mňa je napríklad lepšie pózovať veľakrát v krátkych časových úsekoch, než mať jeden dlhý tréning pózingu,“ opisuje Theresa. Sama trávi pred zrkadlom hodiny alebo pózuje bez zrkadla s publikom.

Pre dievčatá, ktoré už súťažili, má Nemka aj radu. Osvedčilo sa jej sledovať videá zo súťaží a sledovať, ako vyzerá v porovnaní s ostatnými dievčatami. Zdôrazňuje, že dôležité je byť sama sebou, pretože pohyb, ktorý vyzerá skvele na inej pretekárke vám vôbec nemusí sedieť. „Trénerka pózovania vám môže pomôcť nájsť tie správne pózy a pohyby, ktoré správne podčiarknu vašu osobnosť,“ dodáva. Napokon, na pódiu je dôležité predať emócie a energiu.

Čo radí a komu ďakuje? 

Jednou z rád, ktoré by skúsená Nemka rada predala začínajúcim pretekárkam je, že musia byť dôsledné, tvrdo pracovať a nevzdávať sa, aj keď výsledok nie je uspokojivý. Priestor učiť sa je tu predsa na každej súťaži a za každých okolností. „Učte sa a užívajte si celý proces súťaženia. Bude hrdí na svoju vlastnú cestu a na to, kým ste a čím ste si prešli. Nenechajte sa zmeniť sociálnymi sieťami. Porovnávanie nepomáha vašej diéte ani tréningu a nestávate sa tak lepším športovcom. Tento šport je o vašich zlepšeniach a sústredení sa na váš cieľ.“

„Je veľa ľudí, ktorí podporujú môjho snúbenca a mňa. Bez ich pomoci by sme nikdy neboli tam, kde sme dnes. Hovorím o rodine, priateľoch, trénerovi, kolegoch, fotografovi aj športovom terapeutovi. Všetci sú súčasťou puzzle, ktoré prispelo k nášmu úspechu. Sme za to veľmi vďační.“


When and why did you start working out? Did you do any sports as a girl?

I went to gym about 9 years ago for the first time. A training routine was set approximately one year later. I've always been very athletic and tried many sports as a child, including figure skating or volleyball. Before I started strength training, I went riding for years. I spent all my free time with my horse. With my fiancé, I learned to love fitness and weight training quickly. He was the one who took me to the gym when I was seventeen.

When did you realize that you want to compete? Was it a certain moment or person that gave you the idea?

From the beginning I was motivated from within. For a long time, I trained according to the plans of my boyfriend who worked as a fitness coach. In 2015, I got my first sponsoring and we wanted to bring me in shape for an upcoming photo shooting.

This was my first prep. At this time a prep coach had an eye on me at the gym and offered me his support. He saw potential and told me that we can work together with the goal to go on stage.

It’s impossible to not notice that you are one of the tallest (if not the tallest) competitor on the stage and we know that building muscle with that height must be very difficult. Are there some certain body parts which are for you difficult to train?

It’s really hard to get a good amount of muscle mass in order to the right proportions and a balanced look.

For me personally it was difficult to train my back because I missed the muscle contraction. With my coach Alex, I’ve managed to improve this a lot. But we know that there is a lot of work to do.

The lower body work I managed always well. I have no problem to keep my legs growing. The challenge for me is always to hit my gluteus as good as my quads. There is a lot of potential.

On the one hand my height is a challenge in this sport. But if you know how to work with it you can turn it into an advantage. In a big line up, I will stand out, just because of my height.

Did you follow the bikini girls before you started competing?

I was not the typical fangirl of somebody. I followed a lot of female athletes, not only bikini competitors. I was interested in their training, nutrition, and lifestyle.

What is for you the most important feature of a bikini competitor?

I can’t decide on a particular feature. A successful bikini competitor is for me the perfection in every inch. Is is all about body proportion, a fresh and healthy appearance, as well as facial beauty and all the details (bikini, make-up, hair, tanning). All these obvious features must be shown, as well, with elegance and confidence.

Do you remember your first competition season? What was it like?

My first competition season was not particularly successful in terms of placements. I was way too thin for my height, the judges told me that I need more muscle. For me it was definitely too early to compete.

I was really disappointed. Nevertheless, this was an experience, which motivates me to come back stronger, and better.

What is the most memorable competition for you?

It’s hard to tell which competition I liked most. Every prep was special, challenging and I invested a lot of time, effort, money, and emotions.

But I can definitely say, which one of the victories were the most special to me. My first competition in 2021 was the diamond cup in Malta. I didn’t know how I would look on stage this year, because it was the really first season with my new coach after a heavy offseason. Our intention was to gain experience and check out my look on stage.

I never expected to win. I won also the overall and held the Pro Card in my hands. It was a dream that I dreamed in silence because it seemed so inaccessible to me. I never dared to pronounce it, not even to my fiancé. I will always keep remembering those emotions.

You’ve already tried competing among the best in the Elite PRO. What was it like, how did you feel?

It felt amazing. I’ve had already had the honor to compete in the Elite PRO League at Diamond Cup Prague and Malta, right after my competition. I really enjoyed it. The excitement was gone because I have already achieved everything I wanted for this season.

It was nice to see, how I look next to the professional bikini girls and what we should improve in future.

What is your current goal? Will we see you in the Elite PRO soon?

My current goal is to make improvements, especially in my weak points. The next step is to start in the IFBB Elite Pro Bikini Category in 2022. I’ll do my best and we’ll see where I end up. With every competition I started to understand what the judges are looking for. My coach and me found many things we must work on. The following months will be strict and geared towards maximum results.

Where will you compete next year? 

The calendar of competitions is not completed yet. My fiancé and I will do the season together. He is also an IFBB Elite Pro Athlete in the Men’s Physique category.

Have your ideals of the bikini girl changed during the years?

During the years of competing, I learned that the ideal bikini girl doesn't exist. In the IFBB Bikini Category there is no limitation, except the muscle mass. You can improve your overall package, the muscle maturity, the symmetry, the way to walk, and so on - every season and every time you step on stage. The most important is to find an image style that go well with you.

How do you choose your bikini, make up and overall look?

I try to imagine myself on stage and how I want to appear. I want to transport my best possible package. Bikini, make-up, and Styling must fit to me. Nothing is worse than when you can’t feel and embody your chosen style.

For the most competitions I made make-up and hairstyling by myself. In retrospect those were the competitions where I felt most comfortable and managed to shine the most and convince with my charisma. I think it matters to be yourself, not an imitation.

We all know that posing is really important. How often do you train it? Do you have any special methods?

I practice my posing at least four times a week. You have to learn to pose your shape as best as possible and have to be absolutely confident with every movement.

This confidence only comes with a regular training routine. It is better for me, to pose many short times a week, instead of having one long session. I work a lot in front of the mirror, sometimes without mirror but with an audience.

I can give you a hint: If you already competed, watch videos of your posing routine of previous competitions and observe how you see yourself among the rest of the competitors.

As I said before. Be yourself from the head to the toe. A movement, which look amazing on other athletes maybe is not the best choice for you. A posing coach can help you to find poses and movements, that emphasize your personality positively.

At the end you must feel it from within, it is difficult to pretend - it’s a lot about self-staging. After all, on stage, it is necessary to live, breathe, transmit emotions and energy.

What is your message or advice to the beginners in the bikini category?

Be consistent, work hard and don’t give up, even if the result is not satisfactory.

You have to learn from each competition and each circumstance. When you know the game well and how everything works, there will also be the learning that nothing guarantees you a victory.

Keep learning and keep enjoying the whole process of competing. Be proud of your own path. Be proud of where you are now and what you overcame. Don’t let social media change who you are or let forget your history. Comparing isn’t helping you with your diet or training or making you a better athlete. This sport is all about your improvements and sticking to your own goal.

Would you like to thank someone?

There are many people around us who support my darling and me. Without their help,  we would never be where we are today. I talk about family, friends, coach, work colleague, photographer, sport-therapist. Every single one is part of the puzzle and has contributed to its success. We are very grateful.

Thank you Bikinifitness.SK for the interview. I am proud to be your interview guest. Thank you also for sharing the latest news, competition results, pictures, and highlights about Bikini Fitness. I hope to see you soon.Reklama

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!