Timea Sečanská - nemala by uniknúť vašej pozornosti

Dvojnásobná účastníčka majstrovstiev Európy by jednoznačne nemala uniknúť vašej pozornosti. V profilovom článku vám ju predstaví Soňa KOLCUNOVÁ. 

Zverenkyňa Lucie Košeckej zakúsila už dvakrát atmosféru majstrovstiev Európy. Ako sa Timea Sečanská z Bánoviec nad Bebravou vlastne dostala k cvičeniu a aké sú jej ďalšie ciele?

Timea SEČANSKÁ – ku kulturistike mala blízko odmalička

Dvadsaťjedenročná Timea začala cvičiť už pred rokmi a hlavným hnacím motorom bol pre ňu jej otec, ktorý kedysi robil kulturistiku. „Odmalička som sledovala ženy, ktoré robili práve kulturistiku a veľmi ma zaujalo to ako boli osvalené. Jedného dňa som sa teda rozhodla, že začnem cvičiť,“ spomína Timea.
Postupom času však chcela zveľaďovať svoj progress a preto hľadala ľudí, ktorí vedia čo robia a mohli by jej pomôcť. „Keď som sa rozhodla začať cvičiť, otec mi poradil trénera, Dr. Dušana Matušika a s ním som konzultovala tréningový plán,“ vysvetľuje ďalej Timea. Odvtedy cvičila viac-menej doma v pivnici, kde si jej otec spravil malú posilňovňu, z čoho následne ťažila aj ona a priestor s činkami využívala. „Predtým som asi tri alebo štyri roky hrávala volejbal,“ hovorí Timea.

Rozhodnutie súťažiť však prišlo skôr ako by sme sa nazdávali, no Sečanská potrebovala niekoho, s kým by konzultovala priebeh prípravy a preto sa do súťaženia na vlastnú päsť nepúšťala. „Vybrala som si kategóriu bodyfitness, pretože som sledovala ženy, ktoré boli osvalené viac ako napríklad bikinifitnessky. Celkovo ma body zaujalo v tom, že je vidieť svaly, ale stále je to ženské,“ ozrejmuje Timea.
Na jej prekvapenie, svalový tonus potrebný pre súťaženie v bodyfitness nerobil jej okoliu problém a skôr ju podporovali v myšlienke súťažiť. „Mnohí sa ma pýtali, čo je to za kategóriu a v čom je tato kategória iná ako bikinifitness. Prekvapená som bola skôr z toho, že neboli zhrození z toho, že táto kategória má o niečo viac svalov,“ hovorí Timea.

Timea SEČANSKÁ – využila skúsenosti spred roka

Timea súťažila počas jari 2018 na Majstrovstvách Slovenska v Hnúšti, kde vyhrala. „Na tie pocity na prvej súťaži si pamätám dodnes. Bola som v strese ako pred skúškou. Na pódiu som sa triasla ako osika, no teraz sa na tom smejem,“ spomína Sečanská.
Následne obsadila bronzovú priečku na Extrifit Cupe v Michalovciach a napokon skončila na 6. mieste na Majstrovstvách Európy 2018. „Spomienky na túto súťaž sú pozitívne aj negatívne. Pozitívne sú najmä v tom, že sme boli najpočetnejšia výprava, takže som mala možnosť spoznať mnoho ľudí. Pre mňa to boli prvé ME, takže sú pre mňa pozitívnou spomienkou a bola som vďačná za to, že sa môžem zúčastniť a reprezentovať Slovensko,“ spomína Sečanská. Negatívnou časťou však bola forma, ktorá Timei nevyšla podľa predstáv, no dokázala sa z chýb poučiť a poznatky použiť v ďalšej sezóne.

V jarnej sezóne 2019 sa Timea nepredviedla v takom svetle, v akom chcela, no napriek tomu neprestávala bojovať a nominovala na Majstrovstvá Európy 2019 do Santa Susanny. „Pre mňa boli tie najkrajšie spomienky, keďže som si domov priniesla bronzovú medailu. Sú to momenty, na ktoré nikdy nezabudnem,“ spomína na skvelý úspech zo Španielska Timea. Práve na túto súťaž Timea spomína najradšej a vie, že spomienky na skvelý úspech a ešte lepšie, „víťazné“ jedlo po súťaži s priateľmi jej nikto nevezme.
„Najkrajšie bolo, keď vyhlásili, že som sa umiestnila na treťom mieste a cítila som to šťastie, že som dokázala niečo pre seba, pre rodinu ale aj pre trénerku, ktorá ma veľmi podporovala. A taktiež Vlado Gašparík, ktorý mi pomohol v závere prípravy,“ opisuje Timea. „Za svoje najväčšie víťazstvo považujem to, že som zdravá, mám skvelú rodinu, ktorá ma podporuje vo všetkom, nielen v športe a tiež svoj výsledok na ME,“ zhŕňa Timea.

Timea SEČANSKÁ – trénerka ju inšpiruje byť lepšou

Oproti predošlej príprave sa poučili a s trénerkou Timea vedela, že keď chce dosiahnuť lepší výsledok, budú potrebné zmeny. Tie prišli najmä v oblasti stravy, tréningu a kardia a Timei očividne tento „prekopaný“ systém prospel.
„Ohľadom farby a strihu plaviek som sa radila s trénerkou a celú odbornú prácu sme, samozrejme, nechali na Mišku Sallut, ktorá mala ako vždy 100% prístup a bola ochotná doladiť mi všetky detaily tak, aby mi strih vyhovoval,“ hovorí o plavkách Timea. Rovnako je pre ňu trénerkin hlas dôležitý v ohľade účesu a make-upu, ktoré spolu vždy riešia.
„Mojím aktuálnym cieľom je nominovať sa na Majstrovstvá sveta juniorov,“ prezradila Timea, ktorú motivuje najmä to, že sa dokáže zlepšovať zo sezóny na sezónu v pózingu, ale aj formou. Vzorom je pre mladú bodyfitnessku hlavne Dana Linn Bailey, ktorú sledovala a ako inak, inšpiráciou byť stále lepšia je pre ňu aj trénerka Lucia Košecká.
„Chcela by som sa poďakovať mojej trénerke Lucii Košeckej, ktorá mi pomáha úplne vo všetkom, či je to pózing, tréning alebo strava. Taktiež ďakujem jej priateľovi Vladkovi Gašparíkovi za pomoc v backstage alebo pri tréningoch a mnoho ďalšieho. Ďalej ďakujem mojim rodičom a bratovi, pretože bez týchto ľudí by som nebola tam, kde som teraz,“ dodáva na záver Timea.

My budeme Timeu na pódiách aj naďalej sledovať a držať jej prsty!Reklama

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!