Tréning hrudníka u žien - áno alebo nie?

Tréning hrudníka u žien- cvičiť alebo necvičiť? Andrea FEDOROVÁ povie základné pre a proti, na základe ktorých si môžeš utvoriť vlastný názor. 

Cvičiť alebo necvičiť prsia? Myslím, že veľa z nás si túto otázku položilo už niekoľkokrát a zamýšľali sme sa nad tým, či je to vôbec potrebné. Keďže ženský hrudník vyzerá inak ako mužský, v našom tréningovom pláne často chýbajú cviky na prsia. Pokladáme to skôr za chlapskú záležitosť. Je to správne? Mali by ženy túto svalovú partiu vynechávať?

Ženský dekolt má viacero štruktúr. Nachádzajú sa tu veľký a malý prsný sval, predný pílovitý sval a vnútorné a vonkajšie vlastné svaly hrudníka. A práve na týchto svaloch sú uložené prsníky. Tie sa skladajú z prsných žliaz, prsnej bradavky a prsného dvorčeka. Každá prsná žľaza má 15-20 jednotlivých žliaz väzivového tkaniva s individuálne rozdielnym množstvom tuku. Zo žliaz ústi vývod až do bradavky, nazývaný ako mliekovod. Z toho vyplýva, že naše prsia, ktoré máme uložené v podprsenke nie sú svalom. Ich veľkosť je daná geneticky a tréning hrudníka sa nesústreďuje na nich. Svaly, ktoré trénujeme sa nachádzajú pod prsníkmi, respektíve v oblasti hrudného koša. Keďže je to tak, je vôbec potrebné venovať im v tréningu nejakú pozornosť?

Áno mali. Tak ako posilňujeme ostatné svalové partie, mali by sme trénovať aj svaly na hrudníku. Prečo?

DRŽANIE TELA

Hlavným dôvodom prečo sa hýbeme, cvičíme, posilňujeme by malo byť bezpochyby naše zdravie. Či už to robíme iba pre lepší pocit, alebo sa sústredíme na súťažný cieľ. A správne držanie tela k tomu nevyhnutne patrí. V súvislosti s držaním tela sa sústredíme hlavne na ramená (veľakrát počuť v posilovni od trénerov ,,vystri sa!"), postavenie lopatiek či sklon panvy. Hrudníku sa nevenuje až taká pozornosť.
Avšak, ak ženy prsia necvičia a ostatným svalovým celkom sa intenzívne venujú, postupne dochádza k svalovým nerovnováham, z ktorých jedným z dôsledkov je aj oslabené držanie postury.

SILA

Mali by byť naše prsné svaly silné? No, s určitosťou odpoviem, že by nemali byť slabé. Pri delenom tréningu sa síce sústredíme na určité svalové partie, ale naše telo funguje ako celok a zapája do pohybu aj iné svaly. Ak sú prsné svaly oslabené, môže to spôsobiť chyby v technike pri iných cvikoch, čo žiadna z nás nechce.

DÝCHANIE

Tréning hrudníka ma benefity aj pri dýchaní. Možno si to neuvedomujeme, ale niektoré z nás nevyužívame kap

acitu našich pľúc dostatočne. Pri správnej technike (pri stlačení hrudníka výdych a otvorení nádych) dokážeme rozdýchať naše pľúca, čo bežne nerobíme. Áno, aj dostatočná kapacita pľúc a správny stereotyp dýchania je obrazom zdravého tela. Toto je pár dôvodov prečo by sme hrudník určite vynechávať nemali kvôli nášmu zdraviu.
No ako je to s tvarom našich pŕs? Je pravda, že sa nám cvičením prsia zmenšia, či azda naopak zväčšia? Koľko je pravdy v týchto mýtoch? V skutočnosti je to tak, že nie svaly a samotný tréning prsia zmenšuje, ale strava a diéta. Tak ako sme si spomenuli vyššie, prsné žľazy sú tvorené tukovým tkanivom. Preto pri extrémnych diétách, kde klesá percento nášho tuku na celom tele, klesá aj v týchto miestach.
Avšak, pokiaľ udržiavame percento tuku v zdravej hladine, nebudeme mať problém. Aj z tohto dôvodu by to ženy s diétami nemali preháňať - pre základné fyzické a fyziologické zdravie žena potrebuje minimálne 10-13% tuku, pričom prekročenie tejto hranice predstavuje už zdravotné riziko.
A ako je to s tým zväčšovaním? Odpoveď na túto otázku už padla, niekde medzi riadkami. Veľkosť našich prsníkov cvičením neovplyvníme, keďže tréningom budujeme svaly pod prsnými žľazami. Ale horná časť svalov pŕs pod kľúčnou kosťou je viditeľná, a tréningom ju vieme pekne vytvarovať, čím naše prsia môžu vyzerať pevnejšie, a vyrysuje sa nám pekná čiarka medzi nimi.

TRÉNING HRUDNÍKA

V ženskom tréningovom pláne by hrudník nemal byť natoľko zastúpený ako v mužskom (pokiaľ samozrejme netrénuješ trojboj). A ak spolu partneri cvičia, tréning pŕs by mali mať rozdielny. Muži potrebujú precvičiť horné, stredné a dolné vlákna samostatne, čo docielia zmenou sklonu lavičky, a narozdiel od žien by mali cvičiť viac tlakové cviky.
Ženy nepotrebujú osobitne cvičiť spodné prsia, a taktiež počet cvikov môže byť menší. Kliky nestačia. Možno sa nám zdá, že použiť malé váhy je dobrý nápad, ale.. Ide o svaly ako aj všetky na našom tele, a sval reaguje a zmeny v tréningu. Platí to aj tu. Ak budeme neustále dvíhať ľahké váhy s väčším počtom opakovaní, dôjde len k spaľovaniu kalórií. Pre budovanie svalov trénuj s váhami v miernom kalorickom nadbytku.

Tak ak sa niektorá z nás doteraz vyhýbala cvikom ako peck deck, pullover, či rozpažkám v ľahu, snáď po tomto článku zmení svoje rozhodnutie. Minimálne zo zdravotného dôvodu.Reklama

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!