Valéria Rondziková - nemala by uniknúť vašej pozornosti

Na slovenskej scéne nás zaujala aj talentovaná bikinifitnesska Valéria RONDZIKOVÁ, ktorú vám predstaví v profilovom článku Soňa KOLCUNOVÁ.

Má 21 rokov a pochádza z Bardejova, študuje na Prešovskej univerzite v Prešove. Na súťažnej scéne sme ju mohli po prvýkrát vidieť v roku 2016 a v jarnej sezóne 2017 dosiahla na každej súťaži na ktorú nastúpila cenný kov. Reč je o Valérii RONDZIKOVEJ, ktorá v tejto sezóne zaujala symetriou postavy nie len rozhodcov, ale aj nás. Aké výsledky má teda na konte Valéria?

 • 13. miesto ... 2016 majstrovstvá Slovenska juniorov (bikini do 163cm)
 • 7. miesto ... 2016 Amix Patriot Cup (bikini juinorky do 163cm)
 • 6. miesto ... 2016 Tatranský pohár (bikini do 166cm)
 • 7. miesto ... 2016 Mozolani Fitness Cup (bikini do 163cm)
 • 1. miesto ... 2017 Extrifit Slovakia Cup (bikini do 164cm)
 • 2. miesto ... 2017 majstrovstvá Slovenska juniorov (bikini do 166cm)
 • 3. miesto ... 2017 Amix Patriot Cup (juniorky do 166cm)
 • 3. miesto ... 2017 Amix Patriot Cup (ženy do 166cm)

Valéria RONDZIKOVÁ - jej cesta k bikinifitness

V detstve sa Valéria síce nevenovala žiadnej pohybovej aktivite, no mala blízko ku gymnastike. Zhruba pred troma rokmi však navštívila posilňovňu. „Predtým som len cvičila doma so zameraním na brušné svalstvo, pretože som chcela, ako každá tínedžerka, vyrysovaný six-pack,“ do posilňovne ju však priviedol chtíč nabrať svaly a hmotu. „Môj metabolizmus funguje na princípe „jedz koľko chceš, no aj tak nepriberieš“. Mnohí by pre to vraždili, no asi každému chýba to, čo nemá,“ vysvetľuje Valéria, ktorá nebola nadšená z toho, že od každého počúvala, aká je chudá. „Výsledky sa dostavili pomerne rýchlo a to ma ešte viac namotivovalo. Konečne som na sebe pozorovala ženskosť, krivky a moje trčiace kosti sa začali obaľovať svalovou hmotou,“ hovorí Valéria. Svaly naberala, aj keď na začiatku zdravú stravu vôbec neriešila a ako všetci si myslela, že svaly budú častým cvičením abnormálne. Avšak napriek tomu prvú diétu skúsila až keď sa rozhodla nastúpiť na súťažné pódium. „Nápad so súťažením neprišiel z mojej hlavy. Keď som si v našom fitness centre raz kupovala permanentku, pán, ktorý tam pracuje mi to navrhol, pretože mám vraj veľmi dobrú genetiku,“ spomína Valéria. A tak si to vzala do hlavy ako cieľ – postaviť sa raz na súťažné pódiá. „Trénujem sa sama, nad trénerom som nikdy ani neuvažovala. Jediný, kto mi pri mojich začiatkoch pomáhal bol môj priateľ, s ktorým sme cvičili podobné tréningy,“ objasňuje Rondziková, ktorú ma bikinifitness upútala najmä ženskosť, krásne ladné pohyby. „Nie je v nej potrebné veľké množstvo svalov. Aj keď sa mi osobne svaly páčia, do kategórie bodyfitness by som ísť nechcela. Mojím cieľom je zachovať si ženskosť a zároveň mať krásne vypracované svaly,“ hovorí o výbere kategórie Valéria, ktorej v rozhodovaní pomohla aj rodina. Podpora od najbližších ju nabudila v plnení si cieľov a tak začala jej súťažná púť.


Súťaženie a príprava Valérie RONDZIKOVEJ

Valériina prvá súťaž bola v jari 2016, kedy absolvovala majstrovstvá SR juniorov. Konali sa v Trenčíne a aj u tejto mladej pretekárky prevládajú pozitívne spomienky. „Na stres som nemala absolútne čas, nakoľko som bola na nástrek v Pro Tan stane a keď som odtiaľ vyšla, pribehla za mnou sestra, ktorá bola na súťaži so mnou a povedala mi, že všetky dievčatá už nastupujú na pódium,“ spomína Val, ktorá tak bežala a hľadala vstup na pódium, pýtala sa ľudí a neustále si kládla otázku, či to ešte vôbec stíha. Dobehla však načas a stihla sa zaradiť do zástupu dievčat. Sama s odstupom času hovorí, že to bola dobrá skúsenosť, pretože nestihla stresovať v zákulisí a sústredila sa priamo na súťaženie. Jej ďalšou súťažou bol Amix Patriot Cup 2016 vo Vranove nad Topľou, ktorú hodnotí ako organizáciou najlepšiu v roku 2016. V jarnej sezóne 2017 sa postavila Valéria na pódium štyrikrát – vo všetkých prípadoch sa umiestnila na „stupňoch“. Ako sa však zrodil tento úspech? „V príprave boli mnohé zmeny. Čo sa týka stravy, nezaradila som žiadnu sacharidovú nulu, jednoducho som jedla zdravo a moje telo na to reagovalo pozitívne. V tréningu som spravila tiež zmenu,“ objasňuje Valéria. Po jarnej sezóne skúsila Korte tréning na nabratie objemu svalov a z tréningu vylúčila kardio. „Áno, moja príprava bola bez môjho „obľúbeného“ kardia. A to z dôvodu, že ho proste neznášam,“ smeje sa Valéria. Po tejto príprave nastúpila na jar v plnej sile. „Je mi ľúto, že som vynechala práve MSR žien v Žiari nad Hronom, ale po tejto sezóne som plná nových skúseností a motivovaná odstrániť moje chyby a byť vždy silnejšia než včera,“ obracia sa do práve skončenej sezóny Valéria, ktorá najradšej spomína na Amix Patriot Cup 2017, ktorý chváli najmä kvôli organizácii. „Za môj najväčší úspech považujem šieste miesto na Tatranskom pohári na jeseň 2016, keďže mojím cieľom bolo dostať sa do finále a to sa mi podarilo. Po tejto súťaži som bola naozaj spokojná. Nemôžem však vynechať ani prvé miesto z Extrifit Slovakia Cupu, čo bolo pre mňa veľkým šokom,“ vyberá svoje najväčšie úspechy Valéria.

Valéria RONDZIKOVÁ – aká je kategória bikinifitness?

„Scénu bikinifitness sledujem už dlho a myslím, že vecou, ktorá na nej nesmie chýbať je forma,“ hovorí Val, ktorá hodnotí túto položku ako jednoznačne najdôležitejšiu. Spomína tiež, že takmer bikinifitnesska má za sebou v dnešnej dobe trénera, ktorý by mal vedieť adekvátne zhodnotiť, či je vhodné, aby jeho zverenkyňa vstúpila na pódium. „Bezchybný make-up, upravené vlasy, široký úsmev a ladné pohyby pri prezentácii. Samozrejme aj vhodne zvolený strih plaviek,“ vymenúva Valéria ostatné faktory, ktoré sú pri bikinifitnesske veľmi dôležité. „Vizáž na pódiu si vyberám podľa toho, čo sa páči mne, či už sa jedná o plavky alebo doplnky,“ opisuje Rondziková a priznáva, že napriek tomu, že by mali plavky sadnúť ako uliate, jej sa to doposiaľ nepodarilo. O vlasy a makeup sa stará jej sestra. „Napriek tomu, že nie je kozmetička je jej šikovnosť nekonečná a to, čo dokáže sa mi vždy veľmi páči,“ povedala Valéria v rozhovore. Dôležitosť jedálnička pretekárok v kategórii bikinifitness je podstatná, no aj Valéria je príkladom závislosti typu metabolizmu od správne zvoleného a nastaveného režimu stravy. „Priznám sa že pokiaľ sa nepripravujem na súťaž, môj jedálniček zahŕňa všetko zdravé aj nezdravé. Pokiaľ ide o prípravu na súťaž, tú zahájim 3-4 mesiace vopred a snažím sa dbať na pravidelnú stravu – jesť 6x do dňa a napriek tomu ostať v kalorickom deficite,“ vysvetľuje svoj systém stravovania Valéria. V týždni má jeden cheat day a používa ho na „reštart organizmu“, trénuje 6x do týždňa, no dbá aj na regeneráciu. „Z doplnkov využívam jedine BCAA, proteín, vitamín D a minerály, mimo prípravy pridávam kreatín,“ opísala aj svoju suplementáciu Valéria.

Ako trénuje Valéria RONDZIKOVÁ?

„Moje obľúbené partie sú ramená a nohy, no počet sérií a opakovaní sa mení v závislosti od energie, ktorú mám,“ hovorí o svojom tréningu Valéria. Ramená precvičuje nasledovne:

 • začína tlakmi nad hlavu s jednoručkami (3 série po 10 opakovaní)
 • pokračuje rozpažovaním s jednoručkami v predklone (4x 10 opakovaní)
 • ďalej to je predpažovanie jednoručkami (4x 10 opakovaní)
 • cvičí aj príťahy činky k brade ( 3x 15 opakovaní)
 • posledným cvikom je upažovanie jednoručkou v úklone (3x 10 opakovaní)

Nohy precvičí týmito cvikmi:

 • na začiatok sú to drepy ( 4 série po 10 opakovaní)
 • potom sú to bulharské drepy (3x 20 opakovaní)
 • nasledujú drepy naúzko na multipresse (4x 15 opakovaní)
 • cvičí aj výstupy na lavičku s jednoručkami (3x 15 opakovaní)
 • ďalej to je legpress (3x 13 opakovaní)
 • na záver je to predkopávanie (4x 10 opakovaní)

Valéria RONDZIKOVÁ – vzory, ciele, poďakovania

Pri otázke vzorov Valéria neváha ani chvíľu a hneď menuje našu šéfredaktorku Saskiu Cakoci a ruské konkurentky- Nataly Lugovskikh alebo Ekaterinu Laptevu. „Tieto ženy sa mi páčia svojou vypracovanou postavou a nádherným prejavom, no konkrétny vzor, ako by som chcela vyzerať nemám, všetci máme svoju jedinečnosť,“ uvádza Valéria, ktorej cieľom sa na jeseň dostať do reprezentácie, nakoľko to na jar nevyšlo, keďže sa nezúčastnila repre zrazu. „Tiež by som chcela zlepšiť svoje nedostatky ako napríklad svalstvo chrbta,“ rozmýšľa perspektívne Valéria. Na záver však má aj zopár poďakovaní a odkazov, ktorými vypĺňa koniec rozhovoru. „Chcela by som sa v prvom rade poďakovať mojej rodine a priateľovi za to, že so mnou držia, podporujú ma a veria mi. To ma najviac posúva ďalej. Tiež federácii SAKFST a klubu Hard Power team Bardejov, ktorí mi umožnili sa zúčastniť súťaží. Na záver mám aj odkaz. Viem, že lenivosť je niečo, čo ovláda väčšinu z nás, ale mali by sme sa niekedy zamyslieť a skúsiť stráviť svoj čas užitočne. Napríklad aj športom, keďže nejde len o lepšiu postavu, ale aj cestu za lepším zdravím. Urobme zo seba lepšie „ja“!“ vyzýva Valéria a tým uzatvára náš rozhovor. Preto jej budeme všetci z EastLabs a BikiniFitness teamu držať prsty v jesennej sezóne.Reklama

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!