Vanesa Luptáková - nemala by uniknúť vašej pozornosti

Vanesa Luptáková je súťažiaca v bikinifitness a fitness zároveň. Aké je skĺbovanie prípravy do dvoch kategórií a aké úspechy má na konte perspektívna súťažiaca? 

Šestnásťročná Vanesa Luptáková je fitnesska a bikinifitnesska. Áno, čítate dobre. Vanesa zvláda prípravu do dvoch kategórii zároveň a tak sme ju v jarnej sezóne 2017 mohli vidieť na majstrovských pretekoch v oboch kategóriách. Ako sa jej darilo?

 • 4. miesto ... 2017 ExtrifitSlovakia Cup (bikinifitness ženy do 164cm)
 • 3. miesto ... 2017 ExtrifitSlovakia Cup (fitness ženy open)
 • 4. miesto ... 2017 SAFKST Majstrovstvá SR juniorov (bikinifitness juniorky do 166cm)
 • 4. miesto ... 2017 SAFKST Majstrovstvá SR juniorov (fitness juniorky do 163cm)
 • 6. miesto ... 2017 Amix Patriot Cup (bikinifitness do 166cm)
 • 3. miesto ... 2017 SAFKST Majstrovstvá Slovenska dorastu (fitness dorastenky open)
 • 1. miesto ... 2017 SAFKST Majstrovstvá Slovenska dorastu (bikinifitness dorastenky open)

Vanesa LUPTÁKOVÁ - ako sa dostala k fitness? 

Vanesu ste si na pódiu medzi fitnesskami mohli všimnúť už skôr. Fitnessu sa totiž venovala už v detskej kategórii a za svoje detstvo absolvovala veľké množstvo súťaží. „Začala som cvičiť v mojich siedmich rokoch. K tomuto športu má priviedol môj bratranec, ktorý potreboval partnerku na akrobatický rock'n'roll. Keď som prišla do telocvične, práve fitnessky končili svoj tréning a vtedy má ovládol pocit, že práve fitness je to, čo chcem robiť a čomu sa chcem venovať,“ hovorí Vanesa svoje spomienky na detské fitness. Všetko v jej živote sa počas detských rokov točilo okolo fitness, preto spomína na detskú kategóriu len v dobrom.
Prečo teda Vanesa zmenila kategóriu a na pódiu ju vídavame aj medzi bikinifitnesskami? „Moje nadšenie pre túto kategóriu prišlo už v skoršom veku, keď táto kategória bola iba na pomyselnom štarte. No najväčší impulz prišiel práve vtedy, keď som vo svojich voľných zostavách prestala skákať gymnastické prvky vzad,“ prezrádza Vanesa. Vtedy sa trénerka s Vanesinou mamou zhodli, že v budúcnosti by sa mohla mladá pretekárka predstaviť medzi bikinifitnesskami, nakoľko mala už v tej dobe veľmi sebavedomý pódiový prejav. „Väčšina to prijala úplne normále, skôr to brali tak, že je jedno či budem vo dvoch kategóriách alebo v jednej. Samozrejme sa našli aj neprajníci s rečami „čo tam chceš vôbec robiť“ alebo chlapci ktorí mi hneď písali či budem mať umelé prsia,“ spomína študentka Španielskeho gymnázia so zameraním na prírodné vedy v Banskej Bystrici. „Z môjho pohľadu sú pre ľudí, ktorí sa v tomto svete nevyznajú bikinifitnessky iba umelými bábikami,“ komentuje toto správanie Vanesa.
Počas mnohých rokov nezmenila trénerku zostavy – tou ostala Barbara Machalová, ktorá ju trénuje už od siedmich rokov. „Po rozhodnutí reprezentačných trénerov, že nastúpim do kategórie bikinifitness sme oslovili Petra Antala, s ktorým trénujem vo fitness centre už pomaly dve sezóny,“ povedala Vanesa.

Pódium (bikini)fitnessky Vanesy LUPTÁKOVEJ

Pocit z toho, ako stála po prvýkrát medzi bikinifitnesskami opisuje sama pretekárka ako jeden z najlepších. „Nie je to taká náročná kategória ako fitness, takže som si to pódium mohla užiť naplno a bez akejkoľvek trémy,“ spomína na pódium v Michalovciach Vanesa.
Na tejto súťaži mala tiež premiéru čo sa týka zvládania oboch kategórií. Absolvovala prehadzovanie súťažných plaviek, ktoré sú pre kategórie fitness a bikinifitness strihovo odlišné a na pódium sa postavila oveľa viackrát ako bežná pretekárka. „Na majstrovstvách SR juniorov v Starej Ľubovni som súťažne okrem vyhodnotenia stála na pódiu päťkrát. Posledný, hlavný, finálový posing bol vyčerpávajúci a nevedela som dať doňho maximum. Moje nohy sa na pódiu od únavy triasli a už to nebolo také, ako som si predstavovala,“ hovorí o majstrovskej súťaži v Ľubovni Vanesa.
Pózing sa Vanese viac zapáčil v bikinifitness kategórii, kde je podľa nej omnoho voľnejší a uvoľnenejší ako vo fitness. „Plus vo finálne v bikinifitness máme aj I-walk, ktorý si každá pretekárka dokáže naplno užiť, pretože v tej chvíli je pódium iba jej.“ Samozrejme sa Vanese z okolia okrem obdivu dostalo aj ohlasov, že si má „konečne vybrať“ a upriamiť svoju pozornosť na jednu z kategórií. „Moja postava zatiaľ nie je vytvarovaná tak, aby zapadala len do jednej kategórie,“ vysvetľuje Vanesa dôvod, prečo ju budeme vidieť v pozícii (bikini)fitnessky aj v jesennej sezóne.
Na jarvšak stihla medzi juniorkami na majstrovstvách Slovenska dosiahnuť na dve „zemiakové“ medaily a domov odišla s dvoma štvrtými miestami. „Štvrté miesto medzi fitnesskami bolo pre mňa trochu sklamaním, no s tým nič nespravím. Na druhej strane medzi bikinifitnesskami bolo zaslúžené, pretože dievčatá, s ktorými som si v tejto kategórii merala sily boli odo mňa aj o šesť rokov staršie a ich telo sa správa inak. Pre mňa to bol veľký úspech a tak ma to mrzí a motivuje zároveň,“ hovorí o Ľubovni Vanesa.
Krátko na to sa však dočkala zaslúženého úspechu. Ten prišiel v Liptovskom Hrádku na majstrovstvách Slovenska dorastencov, keď sa Vanesa postarala o nevídaný úspech – domov si odniesla dva cenné kovy z dvoch úplne rozdielnych kategórií. Medzi bikinifitnesskami sa stala majsterkou Slovenska a z kategórie fitness si odniesla bronzovú medailu. „Ostala som tam stáť s pre mňa najväčšou pódiovou súperkou. Práve preto, že sa tomu nevenujeme dlho a sme ten istý ročník mi ona môže byť väčšou motiváciou ale aj súperkou s ktorou sa môžem porovnať .Táto súťaž sa konala v meste z ktorého pochádza a tak celá hala stála na nohách a ja som si na ten titul ani netrúfala. Iba v kútiku duše som verila, že aj ja môžem zvíťaziť. Zovšadiaľ ľudia kričali jej meno, tá atmosféra pre ňu bola úžasná. Vtedy som viac a viac prestávala veriť, že to môžem vyhrať,“ opisuje súťaž v Liptovskom Hrádku Vanesa. Napokon však domáca Lucia Dorniaková (ktorá pár dní pred majstrovstvami Slovenska dorastencov stála na pódiu majstrovstiev Európy a odniesla si krásne siedme miesto) ostala na druhom mieste a majsterkou Slovenska sa stála práve Vanesa Luptáková. „Moja trénerka vyskočila zo sedadla a v maminých očiach som videla slzy šťastia. Medailu mi odovzdal môj tréner so slovami: „a ty si nebola spokojná s formou“. Na tieto chvíle dlho nezabudnem a moje pocity sa ani nedajú opísať. Bol to môj prvý „zlatý titul“,“ delí sa o radosť Vanesa, pre ktorú bol zisk titulu majsterky Slovenska určite aj najväčším úspechom.

Vanesa LUPTÁKOVÁ – ako trénuje?

„Na suplementáciu z pohľadu vekového mám ešte čas, no samozrejme nesmú chýbať typické vitamíny, pred súťažou už pridáme to prípravy aj L-carnitin,“ odpovedá na otázku doplnkov stravy Vanesa Luptáková. Ako však vyzerá jej tréning nôh?

 • vždy začína rozcvičkou, čo sú u nej drepy s prázdnou tyčou (okolo 20 opakovaní)
 • nasledujú drepy (4 série po 12 opakovaní)
 • výpady v chôdzi (4x po 24 krokov, čo je 12 opakovaní na každú nohu)
 • ďalej je to predkopávanie(4x 12-15 opakovaní)
 • na hamstringy zaradzuje zakopávanie (4x 12-15 opakovaní) v supersérii s rumunským mŕtvym ťahom (rovnako 4x 12-15 opakovaní)
 • tréning nôh ukončuje výponmi na lýtka (4x 20 opakovaní)
 • po tréningu Vanesa zvyčajne zaradí HIIT kardio na bicykli

Vanesa LUPTÁKOVÁ – aké je to byť (bikini)fitnesskou?

Vanesin život v príprave je niečo, pred čím by mnohí zutekali. Škola v cudzom jazyku v inom meste a tréning zostavy a postavy tiež každý inde. „Ráno pred školou som chodila behávať. Potom ma hneď mamina viezla do školy, zo školy som utekala na autobus a na tréning do fitka, kde po mňa prišla na aute mamina a vo Zvolene má čakal ďalší gymnasticky tréning. Po príchode domov som si dala večeru a sprchu a čakali ma učebnice. Učila som sa tak do 12-tej a o štvrtej ráno ma čakal budíček, aby som si ešte všetko zopakovala. Veľmi mi v príprave pomáhali rodičia. Hlavne mamina, ktorá mi chystala jedlo a vozila ma z tréningu na tréning. Samozrejme aj po tej psychickej stránke bola ona mojou záchranou,“ delí sa s nami o opis svojho dňa mladučká Vanesa.
Na bikinifitness jej učarovali pekné a prirodzené postavy, i keď sa trendy z roka na rok menia. Stúpajúci trend bikinifitnessiek neunikol ani Vanese, no znechutená z neho nie je. „Možno niektorí ľudia sú z toho prejedení, ale ja som rada. Nech ten počet dievčat rastie, pretože sa starajú o seba a tým rastie aj konkurencia, aj keď nie každá má hneď na to, aby vyšla na pódium,“ hovorí Vanesa. Na pódiu mladá súťažiaca najviac oceňuje iskru a prirodzenosť. „Napriek tomu pretekárka nemôže splývať s davom. Odmalička nás učili, že si ťa musí porotca hneď všimnúť keď vyjdeš na pódium,“ spomína na rady z detského fitness Vanesa.
Napriek skvelým umiestneniam sa Vanesa venovala pózingu v bikinifitness len veľmi málo. „Párkrát som si doma pozrela video nejakej bikinifitnessky, a snažila sa pózovať podľa toho a samozrejme som pózovala aj medzi trénermi, no nikdy som nemala nacvičený presný pózing,“ povedala v našom rozhovore Vanesa. Jej príprava na pódium trvala asi tri a pol mesiaca, no napriek tomu stihla dosiahnuť veľmi dobrú formu a dievčatám, ktoré majú ambície súťažiť medzi fitnesskami v akejkoľvek kategórii radí, aby to nevzdali. „Je to obyčajná veta, ale ja si ju hovorím od siedmich rokov. Cez všetko som to stále nevzdala. Na prvý titul som čakala 8 rokov .Teraz sa niektoré baby stanú hviezdami za pár mesiacov a potom tak rýchlo aj zhasnú,“ vysvetľuje Vanesa.
Časťou prípravy, na ktorú sa teší zrejme každá pretekárka je výber nových súťažných plaviek. V tejto sfére sa Vanesa neriadila všeobecným trendom červenej farby, aké mala túto sezónu naozaj drvivá väčšina pretekárok. Vanesa je toho názoru, že aj napriek tomu, že plavky musia byť samé o sebe krásne, nesmú zatieniť postavu. „Ja som si farbu takpovediac vybrala srdcom. Keď som videla všetky látky, tak oči mi padli iba na jednu jedinú a vedela som, že to je ona,“ hovorí Vanesa. Doplnky volí primerané, topánky zásadne bez remienka okolo členka, ktorý skracuje nohy. V make-upe je Vanesa sebestačná. „Postupom času sa každá pretekárka naučí maľovať sama bez akýchkoľvek problémov. Stačí zapnúť YouTube, skúsiť rôzne kombinácie a prísť na to, čo sa nám najviac hodí,“ delí sa o skúsenosti Vanesa.

Vanesa LUPTÁKOVÁ – ciele, vzory a poďakovania

To, že Slovensko patrí k veľmociam na fitness scéne netreba pripomínať. Aj preto sa medzi Vanesinými vzormi až trikrát objavuje Slovenka. „Z fitness scény je pre mňa vzorom Tatiana Kožuchová a Eva Bániková Z bikini fitness určite Saskia Cakoci, Nataly Lugovskikh a medzi moje obľúbené pretekárky patrí aj Marissa Rivero Mcgrath,“ vymenovala svoje vzory Vanesa. Jej skromným cieľom na jeseň je posunúť sa zasa o krok vpred od jarnej sezóny. „Na záver by som chcela poďakovať za milý rozhovor a tak isto aj čitateľom, ktorí si ho prečítali a možno si z neho niečo aj zobrali,“ dopĺňa na záver Vanesa. My jej budeme spolu s EastLabs a BikiniFitness Teamom držať prsty a veríme, že Vanesa bude na jeseň ešte úspešnejšia ako v jari.Reklama

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!