Veronika JAVORSKÁ - IFBB PRO women´s physique začínala v kategórii bikinifitness!

Rozhovor s IFBB PRO súťažiacou v kategórii women´s physique Veronikou JAVORSKOU o jej ceste k PRO karte v najťažšej kategórii. 

Veronika Javorská má aktuálne tridsaťdeväť rokov a len v jari stihla dosiahnuť najvýraznejší úspech svojej kariéry – výhru na Diamond Cup Malta vo svojej kategórii Women´s physique do 163cm, k čomu následne pridala aj absolútne víťazstvo v tejto kategórii. Tým si zabezpečila zisk PRO karty a o pár mesiacov sa už postavila na pódium medzi profesionálky v kategórii Women´s physique na súťaži Ostrava PRO. Aké výsledky má na konte Veronika, ktorá si prešla každou kategóriou od bikinifitness?

 • 4. miesto ... 2013 Grand Prix Fitness (bikini ženy)
 • 3. miesto ... 2013 HI-TEC Nutrition Grand Prix (bikini ženy)
 • 8. miesto ... 2014 Mozolani Classic (bikini ženy do 163cm)
 • 7. miesto ... 2014 Majstrovstvá Čiech (bikini ženy do 168cm)
 • 9. miesto ... 2014 Majstrovstvá Českej Republiky (bikini ženy do 168cm)
 • 10. miesto ... 2014 BFC Cup (bikini do 168cm)
 • 16. miesto ... 2014 Olympia Amateur Europe (bikini do 163cm)
 • 2. miesto ... 2014 Grand Prix PEPA Opava (bodyfitness)
 • 2. miesto ... 2014 Grand Prix Fitness (bodyfitness)
 • 1. miesto ... 2017 IFBB Diamond Cup Malta (women´s physique do 163cm)
 • Absolútny víťaz ... 2017 IFBB Diamond Cup Malta (women´s physique)
 • 3. miesto ... 2017 Ostrava PRO (PRO women´s physique)

Veronika Javorská – cesta do jej prvej kategórie, do bikinifitness

Zverenkyňa Tomáša Bureša v detstve tancovala a venovala sa mnohým športom. Avšak jej cesta do posilňovne prišla až v dvadsiatich rokoch, keď výraznejšie pribrala. „Vtedy som vyhľadala prvého trénera a začala som sa hýbať,“ spomína na začiatky Veronika. Keď sa posilňovni venovala dlhšie, na scénu IFBB prišla nová kategória – jednalo sa o kategóriu bikinifitness. „Môj vtedajší tréner mi povedal, že by som to mohla skúsiť. Vraj by som mohla byť dobrá. A ja som skúsila, aj keď som práve dobrá nebola,“ smeje sa Veronika Javorská.
Avšak ani neúspech v medzi bikinami ju od cvičenia neodradil – práve naopak, cvičila stále viac a vo svojej ceste pokračovala. „Súťaženie v kategórii bikinifitness bralo moje okolie ako vrtoch a úlet, vážne ma začali brať až v poslednej dobe. Stretávam sa však s negatívnymi aj pozitívnymi reakciami,“ objasnila IFBB PRO pretekárka.
Pritom sa Veronika púšťa do vymenúvania dôvodov, ktorými jej mnohí vyhovárajú súťaženie : veľa svalov, ničenie si zdravia, málo času kvôli príprave, čo sa odráža na vzťahoch. Verču to však stále neodradilo.

Veronika JAVORSKÁ – na pódiu v každej kategórii

Po prvýkrát stála na pódiu už v roku 2013, v už spomínanej kategórii bikinifitness. Veronikine spomienky na súťaž Grand Prix Fitness, kde dosiahla na 4. miesto sú však úsmevné. „Bola som ešte také jelito,“ smeje sa Pražáčka, „tak sa mi triaslo koleno, že som nedokázala napnúť nohu. Bola to šialená nervozita ale zároveň úžasný pocit.“
V roku 2014 Veronika pokračovala v súťažení medzi bikinifitnesskami, no na konci sezóny sme ju mohli vidieť aj medzi bodyfitnesskami. „Už vtedy som mala nejaký vek a keďže som vtedy cvičila asi 13 rokov, svalstvo bolo tvrdé a celkom rýchlo som naberala. Symetria už tiež nebola vhodná do bikín a tak som prešla do body,“ opisuje Veronika, pre ktorú boli aj dispozície v tejto kategórii prijateľnejšie.
O prestupe do bodyfitness hovorí ako o risku, no to tým bola vlastne aj jej zmena kategórie v jari 2017 z bodyfitness na women´s physique. „Zmena do physique prišla vlastne týždeň pred súťažou, kedy sme zistili, že do bodyfitness je moja forma veľmi ostrá a nehodiaca sa. Povedala som si teda, že si skúsim užiť preteky a urobím maximum, aby som sa nemusela hanbiť,“ spomína Verča. Kto by bol ale povedal, že hneď na svojej prvej súťaži v tejto kategórii dosiahne na Maltskom Diamond Cupe na zlato vo svojej kategórii? Veronika prekvapila svojou formou a zvíťazila aj v „absolutke“ . „Pózovať som sa učila presne ten týždeň pred odletom na Maltu, keďže v bodyfitness nie sú „kulturistické“ pózy a voľná zostava. Bola to jedna veľká improvizácia. Na druhej strane to bolo ale veľmi vtipné,“ smeje sa Veronika Javorská. Napriek tomu pokladá svoje absolútne víťazstvo za náhodu. „Súperky boli skvelé, no bolo nás pomerne málo. Práve toto je mi tými „zlými jazykmi“ vytýkané. Vraj som to mala jednoduché. Ale viete ako to je. Každý tam mohol ísť a skúsiť si to. Ja som to urobila a súhra okolností a mojej formy ma priviedla k zisku PRO karty,“ hovorí Verča, čím mi krásne nahráva na nasledujúcu otázku, ktorá sa týka práve jej oprávnenia pretekať v IFBB PRO divízii.
Na PRO pódiu sme ju mohli vidieť už v máji na súťaži v Ostrave. Práve pre krátkosť času medzi súťažami a prestupu do PRO musela Veronika zháňať kontakty, aby „popohnala“ vydanie jej PRO karty. „Veľmi som chcela skúsiť Ostravu, keďže som už bola v súťažnej forme,“ vysvetľuje Javorská. Hneď na svojej prvej PRO súťaži dosiahla Verča na tretie miesto. Aj keď Veronika sama priznáva, že trend uprednostňuje typy ako je ona, je si vedomá väčších rozdielov medzi ňou a jej súperkami v PRO divízii. „Profíčky majú oproti mne obrovské skúsenosti a tiež ich svalový rozvoj je tak trochu inde,“ povedala v rozhovore Javorská. Zo svojho tretieho miesta v Ostrave sa však veľmi tešila a motivovalo ju to do ďalšej práce. „Súťaž na Malte je ale mojím najväčším úspechom, na ktorý najradšej spomínam,“ odpovedá na moju otázku Veronika Javorská.

Ako trénuje IFBB PRO súťažiaca?

Veronika sa s nami podelila o svoj tréning ramien. Ako teda vyzerá? 

 • začína zadným deltami na peck decku (4 série po 15 opakovaní)
 • nasledujú zadné delty s jednuručkami v predklone (4x 15 opakovaní)
 • cvičí aj tlaky v stoji s olympijskou tyčou pred/za hlavu (4x 15 opakovaní)
 • ďalej sú to tlaky na stoji na predné delty (rovnako 4x 15 opakovaní)
 • pokračuje príťahmi k brade s olympisjkou činkou (4x 15 opakovaní)
 • tréning zakončí úpažovaním (4x 15 opakovaní)

Veronika JAVORSKÁ – ženská aj vo women´s physique?

Kategória women´s physique je pokladaná za najtvrdšiu ženskú kategóriu a to jednoznačne právom – osvalenie pretekárok je tvrdšie, svaly sú objemnejšie a pózy už takmer kulturistické. Napriek tomu je dôležité zachovať vo women´s physique ženskosť. Aj o tom sme sa s Veronikou rozprávali. „Reakcie sú vždy dvojaké – buď kladné, alebo záporné. Mojej rodine to príde ako priveľká záťaž zo zdravotného hľadiska a samozrejme svalový rozvoj je pre mnohých príliš veľký a neprijateľný,“ opisuje ohlasy zo svojho okolia Veronika.
Ženskosť sa teda Verča snaží zachovať aj preto, aby presvedčila neprajníkov, že aj táto kategória dokáže byť „zjemnená“ nežnejším pohlavím. „Na pódiu nesmie chýbať úsmev, ženskosť aj napriek kope svalov. Vyzerať a prezentovať sa ako sexy žena s dokonalou prezentáciou, nádhernými plavkami a vymakanou voľnou zostavou,“ opísala svoje ideály Javorská. Priblížiť sa tomuto ideálu bolo pre ňu v poslednom období jednoduchšie aj preto, že bola v rukách profesionála Tomáša Bureša. Napriek tomu, že bola Veronikina posledná príprava najťažšia, hodnotí ju vďaka tomuto ako najlepšiu. Svoju ženskosť sa snaží dokazovať aj plavkami a makeupom. „Pri výbere plaviek zvíťazilo vždy moje momentálne rozpoloženie. Napriek tomu sa vždy snažím vybrať niečo zaujímavé a krásne,“ hovorí výbere plaviek Verča Javorská. „Vizáž zvládam sama, aj keď je to pred súťažou náročné. No dúfam, že zatiaľ to taká katastrofa nebola,“ komentuje s úsmevom Veronika.

Veronika JAVORSKÁ – má aj PRO súťažiaca vzory alebo ďalšie ciele?

Trénerku v Olympia fitness Opatov čaká v najbližších dňoch a mesiacoch len oddych. Veronika sa plánuje venovať sama sebe, svojmu zdraviu a blízkym.
„V jari uvidím, kam to bude celé smerovať. Keďže v Európe v podstate profi preteky v mojej kategóriinie sú, snáď to vyjde niekde v USA. Aj keď to je ešte vo hviezdach, pretože neviem, ako na tom budem s formou a aké budú moje finančné možnosti, ktoré sú teraz omnoho náročnejšie ako v amatéroch na Európskych súťažiach,“ vysvetľuje Veronika, pre ktorú je najlepších odreagovaním práve jedlo a ochutnávanie rôznych pokrmov a reštaurácií. Veronika sa však rada venuje aj cestovaniu, výletom a rodine, s ktorou sa snaží tráviť čo najviac času.
„Keď som začínala cvičiť, bola mojím vzorom Larissa Reis. Teraz však už ani veľmi vzory nemám. Každý rok prichádza na pódiá neuveriteľný počet pretekárok, ktoré sú skvelé a výnimočné a svojou formou prekonávajú tie predošlé,“ opisuje kolobeh pretekania Veronika Javorská.
Na záver dostala Veronika priestor pre poďakovania, ktorý využila, aj keď sa na dlho nerozrečnila, pretože všetci, o ktorých hovorila, vedia, ako veľmi si ich IFBB PRO pretekárka váži. „Ďakuejm všetkým čitateľom, ktorí mali záujem dočítať rozhovor až do konca a samozrejme ďakujem všetkým, ktorí ma podporujú a stoja pri mne. Bez nich by to absolútne nešlo,“ ďakuje Veronika. My jej spolu s teamom budeme držať prsty a veríme, že ju v čo najlepšej forme uvidíme na stagei už čoskoro.Reklama

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!