Viktória Póczosová - nemala by uniknúť vašej pozornosti

Viktória PÓCZOSOVÁ sa už o pár dní predstaví na pódiu majstrovstiev sveta juniorov v Rumunsku. Prečítajte si o tejto pretekárke viac v článku Sone KOLCUNOVEJ.

Viktóriu Póczosovú ste si mohli všimnúť na súťažnom pódiu ešte v roku 2016, hoci najvýraznejšie úspechy zaznamenala až tento rok v jesennej sezóne, keď sa jej podarilo nazbierať hneď niekoľko cenných kovov. Uvidíme ju aj na majstrovstvách sveta v Rumunsku a práve preto sme sa s teamom BikiniFitness.sk rozhodli priniesť vám rozhovor práve s touto nádejnou pretekárkou v juniorskej a ženskej kategórii. Aké výsledky má teda Viktória dodnes na konte?

 • 1. miesto ... 2016 Mozolani Fitness Cup (neregistrované bikini)
 • 5. miesto ... 2016 Veľká cena Dubnice (neregistrované bikini)
 • 7. miesto ... 2017 Dynamic Cup (bikini nad 165cm)
 • 1. miesto ... 2017 Tatranský pohár (bikini nad 169cm)
 • sbsolútne víťazstvo ... 2017 Tatranský pohár (bikinifitness)
 • 2. miesto ... 2017 Veľká cena Dubnice (bikini nad 167cm)

Viktória PÓCZOSOVÁ – ako sa dostala k bikinifitness kategórii?

Dvadsaťtriročná Viktória pochádza z Fiľakova, no študuje v Nitre. „Študujem na SPU v Nitre odbor výživa ľudí a cez víkendy doma pracujem vo fitku v našom meste ako recepčná a osobná trénerka,“ vysvetľuje zverenkyňa Drahoslava Vaneka. Jej cesta k športu bola všelijaká. Na škole sa snažila vyhnúť telesnej a od mala sa nevenovala žiadnemu športu. Cvičenie ju oslovilo až na gymnáziu, čiže približne pred piatimi rokmi. „Samozrejme ako skoro každá baba som bola nespokojná so svojou postavou. Bola som neforemná a plochá. Skupinové športy u mňa neprichádzali do úvahy, takže padla skúsiť posilňovňu. Najprv to boli prvé pokusy doma, no asi rok po tom sa u nás otváralo fitness centrum. Keď som si hneď v prvý deň kúpila permanentku, bolo to jasné,“ spomína Viky.

Spolu s cvičením prišiel u Viktórie aj záujem o svet fitness a po istom čase začala zo svojho okolia dostávať podnety k súťaženiu. „Ja osobne som sa na to necítila. Až minulý rok prišiel ten moment, kedy som si povedala, že na to dozrel čas,“ hovorí Viktória. Mnoho ľudí sa jej tak dnes pýta, prečo nesúťažila už dávno a v jej konečnom rozhodnutí predsa len skúsiť to na pódiu ju podporujú.

Viktória PÓCZOSOVÁ – aké je súťaženie?

„Je pravda, že som sa veľmi dlho odhodlávala postaviť na pódium, pretože nie som ten typ človeka, ktorý by rád vstupoval pred ľuďmi a vedel sa prirodzene pohybovať po pódiu, ale svoju prvú súťaž som si veľmi užila,“ spomína na Mozolani Fitness Cup Viktória. Na tejto súťaži súťažila ešte medzi neregistrovanými pretekárkami, kde však dokázala obsadiť prvé miesto. „Zvládla som to bez väčších stresov, za čo som bola nesmierne rada. Napriek tomu som sa stavala na pódium len s tým, že si stage vyskúšam a uvidím, ako to vypáli,“ vysvetľuje Viktória.
Súťaženie sa jej však zapáčilo a keďže vedela, že v ňom chce pokračovať, jej ďalšie kroky viedli k vstúpeniu do federácie SAFKST. Súťaží sa zúčastnila až na jeseň a začala hneď súťažným víkendom. V sobotu na súťaži v Dolnom Kubíne obsadila smolnú siedmu priečku, no v nedeľu sa jej na Tatranskom pohári darilo omnoho viac. „Ja som Tatranský pohár považovala vždy za najprestížnejšiu súťaž u nás. Išla som tam s malou dušičkou. Predsa, je to súťaž na vysokej úrovni, s množstvom kvalitných pretekárov, ktorí sa primárne pripravujú na tieto preteky. No keď som tam bola, dúfala som, že sa mi podarí umiestniť čo najlepšie, vydala som zo seba maximum, a podarilo sa, “ spomína s úsmevom na svoje prvé miesto v kategórii Viktória. K tomu sa napokon pridalo aj absolútne víťazstvo. „Mala som obrovskú radosť keď som vyhrala svoju kategóriu. Ale keď som bojovala ako juniorka o absolútne víťazstvo s najúspešnejšími bikinárkami (ktoré mimochodom radím medzi svoje vzory) a pri vyhlasovaní výsledkov povedali moje meno, to bol pocit neopísateľný. Ani som tomu nechcela veriť,“ vracia sa do Prešova v spomienkach Viky.
Presne o týždeň absolvovala Veľkú cenu Dubnice, kde sa prebojovala na druhé miesto medzi najvyššími bikinárkami, čo jej prinieslo aj nomináciu na majstrovstvá sveta juniorov. „Získať nomináciu bolo tiež mojim cieľom, čo sa mi nakoniec podarilo, takže som neskutočne šťastná, ale cítim aj veľkú zodpovednosť,“ povedala v našom rozhovore Viktória.
Najradšej spomína napriek nedávno získaným úspechom ale práve na svoju prvú súťaž. „Bola to moja prvá súťaž, ktorú som aj vyhrala a preto na ňu spomínam najradšej,“ hovorí s úsmevom. Najväčším úspechom pre Viky však nie je žiadna trofej. „Pre mňa je najväčším úspechom, keď sa dokážem pripraviť na súťaž a predviesť formu, akú som chcela, alebo keď odchádzam zo skúšky, ktorú som úspešne zvládla,“ hovorí Viky.

Viktória PÓCZOSOVÁ – ako trénuje?

Vikina suplementácia v diéte a v „off-season“ sa výrazne líši. Mimo súťažnej sezóny sa snaží všetky doplnky výživy úplne obmedziť. „ Je to preto, aby si telo oddýchlo a nezvyklo si a aby boli doplnky účinné v diéte keď ich užívam. V offseason je to u mňa hlavne základ – bcaa, proteín a nejaká predtréningovka. No a následne na začiatku diéty v sezóne zaradím aj spaľovač, arginín, glutamín a multivitamíny a multiminerály, keďže strava je už chudobnejšia,“ vysvetľuje Viky. Podelila sa s nami aj o príklad svojho tréningu. „Medzi moje najobľúbenejšie tréningy patrí jednoznačne ten na chrbát, cviky stále obmieňam a takisto aj počet opakovaní a občas ich cvičím aj v supersetoch,“ uviedla pre objasnenie. Ako teda jej tréning približne vyzerá?

 • začína zhybmi na hrazde (3-4 série po 10-12 opakovaní)
 • nasleduje sťahovanie kladky v sede buď pred, alebo za hlavu (3 x 12-15 opakovaní)
 • ďalej sú to príťahy jednoručky v predklone (4x 12-15 opakovaní)
 • zaradzuje aj veslovanie v sede naúzko alebo naširoko (3x 15 opakovaní)
 • cvičí tiež príťahy veľkej činky v predklone / T-tyče (3x 12 opakovaní)
 • posledným cvikom je sťahovanie kladky reverzným úchopom (4x15 opakovaní)

Viktória PÓCZOSOVÁ- aká je príprava medzi bikinifitnessky?

Ideál bikinifitnessky je u každého o trochu odlišný a práve preto je „ulahodiť každému“ v tomto športe veľmi ťažké. Svoje ideály má aj Póczosová. Aké sú? „Bikinifitnesska musí hneď na prvý pohľad zaujať. Mne sa páčia trošku svalnatejšie dievčatá, no keď je to v spojení s eleganciou v prezentácii, ladnými a prirodzenými pohybmi a chôdzou, tak to je presne ono,“ hovorí Viky. Ona sama s pózingom začína až pár týždňov pred súťažou. Nejaký čas sa vtedy snaží pre nácvik prezentácie vyčleniť každý deň. „Intenzívnejšie je to asi 2-3krát do týždňa, kedy sa zavriem do sály so zrkadlami a nacvičujem 1,5 až 2 hodinky bez prestávky,“ vysvetľuje Póczosová.

Jej príprava bola, našťastie, celkom bezproblémová. Menšie problémy spomína z hľadiska stravy, pretože ani Viktóriu neminuli slabé chvíle a dni, kedy mala chuť na mnohé potraviny ktoré nemohla začleniť do svojho predsúťažného jedálnička. „Ale myslím si, že keď má človek ciele a motiváciu a sústredí sa na to, vydrží to,“ hovorí Viktória. Tradične časťou prípravy, ktorú si mnoho dievčat užíva oveľa viac je výber súťažných plaviek a make-upu. „Prvotne si plavky vyberám podľa toho, čo sa páči mne, no stále si samozrejme nechám poradiť aj od iných ľudí, ktorí vedia celkový výzor objektívne zhodnotiť,“ prezradila Viky. V oblasti make-upu to však necháva na odborníkov, nakoľko sa nepovažuje za najšikovnejšiu v tomto odvetví. „Určite sa to však chystám zmeniť,“ prisľúbila s úsmevom Viktória.

Viktória PÓCZOSOVÁ – vzory, ciele a poďakovania

Za Viktóriinymi vzormi by sme nemuseli cestovať ďaleko, čo potvrdzuje kvalitu Európskych pretekárok keď mladá, talentovaná Viky menuje Saskiu Cakoci, Evu Havelkovú a Nataly Lugovskikh.
„Mojím cieľom je venovať sa fitness s takým odhodlaním a motiváciou ako doteraz a naďalej sa zlepšovať. Ostatné sa uvidí,“ hovorí skromne Viktória. Momentálne však všetka jej energia smeruje k majstrovstvám sveta juniorov, ktoré sa uskutočnia už tento týždeň v Rumunsku. „Na záver by som chcela poďakovať hlavne mojim rodičom a trénerovi, bez ktorých by táto moja cesta nebola zrealizovateľná. Rodičom za to, ako veľmi mi pomáhajú vo všetkom v čom sa dá, lebo zosúladiť školu, prácu a prípravu naozaj nie je jednoduché a prispôsobujú tomu všetko. Ďalej za to, ako bravúrne zvládajú moje nálady a mňa samotnú v strese. Trénerovi za všetku pomoc a podporu, počas tréningov a aj mimo nich, lebo sa na neho môžem hocikedy s čímkoľvek obrátiť. Nesmiem vynechať ani kamarátov a známych od ktorých dostávam tiež veľkú podporu a milé slová,“ povedala Viktória, čím krásne uzavrela náš rozhovor. My spolu s teamom bikinifitness.sk a eastlabs.sk budeme držať mladej pretekárke prsty a veríme, že sa na pódiu majstrovstiev ukáže v čo najlepšej forme.Reklama

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!