Vitamíny, ktoré dokážu zázraky: Aké zvoliť pre krásnu pleť?

Každá žena túži po krásnej, čistej pleti bez vyrážok a upchatých pórov. Prečítajte si o tom, aké vitamíny vám pomôžu. 

Všetcie vieme, že zdravá a krásna pokožka je z veľkej časti zásluhou vyváženej a zdravej stravy, dostatočného pitného režimu a v neposlednom rade dôkladnej každodennej starostlivosti. Hoci na pódiu majú pretekárky na tvári výrazný make-up, nič nedokáže nahradiť zdravú a čistú pokožku, ktorá dodáva úplne iný dojem aj finálnemu looku na pódiu. Dôraz by sme však mali klásť aj na pravidelnú starostlivosť, ktorej súčasťou sú rôzne séra a mastičky s blahodarnými účinkami pre pleť. Prinášame vám preto zopár tipov, ktoré vám pomôžu rozjasniť tvár a vyčarovať na súťaži ten najúprimnejší úsmev!

Vitamín C

Prínosný účinok vitamínu C je dávno známy. Pôsobí proti voľným radikálom, zvyšuje imunitu a okrem iného pomáha aj k správnemu fungovaniu metabolizmu. Viete však, ako užitočne dokáže prospievať aj pleti? Po nanesení na tvár vytvára okamžite ochrannú bariéru, vďaka ktorej zabraňuje prenikaniu škodlivých látok, spomaľuje starnutie, výskumy potvrdzujú, že prispieva k tvorbe kolagénu a dodáva pokožke zdravý vzhľad. Vitamín C sa odporúča používať ráno ako sérum po vyčistení tváre.

Retinol – vitamín A

Každá žena by chcela zostať mladou najdlhšie, ako sa len dá. Ak svojej pleti doprajeme pravidelne retinolové sérum, podľa štúdií dokážeme úspešne bojovať so starnutím pokožky. Skvelým účinkom retinolu je najmä schopnosť odstraňovania odumretých kožných buniek, pokožka sa tak stáva pružnejšou, jemnejšou na dotyk a rovnako podporuje tvorbu kolagénových vlákien. Nie nadarmo sa retinol nazýva elixírom mladosti. Ak trpíte vyrážkami a akné, používaním tohto vitamínu sa pleť rýchlejšie zahojí. A čo je najväčšou výhodou? Retinol je vhodný pre všetky typy pleti a jeho účinky spozorujete takmer okamžite. Avšak pozor! Veľmi dôležitá je trpezlivosť, s retinolom treba začínať v malých množstvách a postupne.

Kyselina salicylová

Bojujete s akné a vždy, keď si myslíte, že problémy sa vyriešili, objaví sa ďalšia vyrážka? Ak siahnete po kyseline salicylovej, nemôžete spraviť chybu. Úspešne vás zbaví boľavých rán, jazvičiek, mastnej pleti a čiernych bodiek. Možno vo vás názov vzbudil nedôveru, ale aj keď ide o kyselinu, zdrojom tej salicylovej je kôra zo stromov vŕby alebo brezy. Najčastejšie sa používa ako sérum, dajte si však pozor na kombináciu produktov. Kyselinu salicylovú nepoužívajte zároveň s vitamínom C a retinolom. Odporúča sa, naopak od ,,céčka‘‘, užívať ju večer na vyčistenú pleť a zbytočne ju nemala by sa nanášať na miesta, ktoré nemajú aknózny prejav, mohla by ich príliš vysušiť.


Zinok môžete užívať aj v podobe suplementov. (Zdroj: bikinifitness.sk)

Kyselina mandľová

Lesklá, mastná pleť nesvedčí žiadnej žene. Ak patríte k tým, ktoré trpia mastnejšou pleťou, upchatými pórmi a drobnými zapálenými pupienkami, kyselina mandľová vám pomôže svojim dvojakým účinkom. Nielen, že šikovne rozkladá odumreté bunky a kožný maz, zároveň aj urýchľuje proces obnovy buniek. Kyselina mandľová patrí medzi silnejšie kyseliny, ale nebezpečná určite nie je. Likviduje baktérie rezistentné voči antibiotikám, vyhladzuje pokožku a zbavuje ju tmavých aj stareckých škvŕn. Vyskúšajte túto kyselinu ako podklad pod make-up a aj pod priamym svetlom dosiahnete matnejší efekt! Pri boji s akné sa používa najčastejšie ako sérum, ktoré sa aplikuje vždy večer na čistú pleť.

Zinok

Medzi prvky, ktoré pomôžu dosiahnuť krásnu pleť nepochybne zaraďujeme aj zinok, ktorý prospieva nielen vlasom a nechtom, veľmi dôležitú funkciu zastáva aj v starostlivosti o pokožku. Zinok znižuje zápalovú reakciu a účinok hormónov na pokožku, patrí taktiež medzi silné antioxidanty. Pri pravidelnom užívaní je pleť na dotyk jemná a chránená pred infekciami. Vedecky podložené je aj to, že ľudia so sklonom k akné trpia nedostatkom zinku. Obrovskou výhodou je, že mastičky obsahujúce tento prvok zoženiete v každej lekárni za ,,pár drobných‘‘ a efekt sa dostaví takmer okamžite. Najčastejšie sa nanáša v krémovej konzistencii na čistú pleť pred spaním, dostupné sú však aj séra pre mastnejší typ pleti. Zinok sa vyskytuje aj v potravinách ako orechy, semienka, droždie a v listovej zelenine a môžete ho užívať aj v podobe suplementov.

Pravidelná a kvalitná starostlivosť o pleť je základ, netreba však zabúdať aj na výživu zvnútra. Nebojte sa siahnuť po kvalitných vitamínových doplnkoch, ktoré dokážu pomôcť stavu vašej pleti. Nájdete ich napríklad na e-shope slovenskej značky namaximum.sk. Medzi tie doplnky, ktoré prispievajú ku krásnej a zdravej pleti patrí zinok, selén, vitamín E, biotín a kremík.Reklama

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!