Čo všetko by ste mali vedieť o tréningu chrbtového svalstva? Dočítaš sa v novom článku od Andrey FEDOROVEJ.
Svalnatý a vypracovaný chrbát do tvaru V je neodmysliteľnou súčasťou vyšportovanej ženskej postavy takmer rovnako ako svalnatý a guľatý zadok. Aj vďaka širokému chrbtu vieme opticky zúžiť pás, čím sme bližšie k dosiahnutiu postavy v tvare presýpacích hodín.
Ak chceme poriadne precvičiť chrbát, musíme vedieť, ktoré svaly sa do pohybu zapájajú. Vymenovať ich všetky by však nemalo zmysel, keďže chrbát tvorí množstvo svalov rôznej veľkosti a tvaru. Rovnováha medzi nimi je pre naše zdravie nesmierne dôležitá. Všetky navzájom spolupracujú a ovplyvňujú sa. Preto sa nemôže pri danom cviku chrbta zapájať len latissimus alebo len trapézy. Z funkčného hľadiska ich vieme zaradiť do skupín s podobnými vlastnosťami. Pozrime sa na nich bližšie:
Čo s tým? Pri zistení spomínaných svalových dysbalancií (resp. aj preventívne) by sme sa mali vo všeobecnosti zamerať najprv na uvoľňovanie a naťahovanie skrátených svalových skupín a potom na posilnenie oslabených oblastí. Preto tu zdôrazním, že všetko nie je len o dvíhaní čo najťažšieho závažia. Sústrediť by sme sa mali aj na vykonávaný pohyb, teda techniku, ktorou cvičíme.
Aký konkrétny cvik vám napadne, ak vám niekto povie, že ide cvičiť chrbát? V niekom, kto do posilňovne ešte nikdy nevstúpil a neokúsil endorfíny po poriadnom silovom tréningu to môže evokovať, že chrbát je v podstate len jeden sval ako aj biceps, či triceps.. Všetky istotne vieme, že to tak nie je. Ako sme si už spomenuli, svalov na chrbte je veľa a nie je jednoduché ich izolované zapojenie. Pri tréningu chrbta sa zameriavame na určité oblasti. Ktoré z nich by nemali chýbať ani v tvojom tréningovom pláne?
Podľa uznávaného fyzioterapeuta a špecialistu na fitness a posilňovanie Petra Tlapáka by sme svoj cvičebný plán mali stavať vždy od centra k periférii, teda od oblastí najbližších k chrbtici smerom ku končatinám. Preto pri tréningu chrbta radí začať tréning rotačnými cvikmi zameranými na rotátory pozdĺž chrbtice (patriace ku hlbokým svalom). Podľa neho sa tak posilní nosný stredový korzet a vytvorí pre periférnejšie svaly pevnú oporu, čím je pohyb účinnejší. Môžeme sem zaradiť:
Tieto svaly navzájom spolupracujú. Avšak, aby došlo k ich zapojeniu, je nevyhnutné pohyb vykonávať správne. Čo tým myslím? Napr. pri sťahovaní kladky na široko robí veľa z nás častú chybu - pohyb začíname hlavne bicepsom. Dôsledkom toho sa dolné fixátory nezapájajú dostatočne a pravidelným cvičením takouto chybnou technikou ich funkcia slabne. Pre ich správne zapojenie musíme vychádzať z toho, aby pri pohybe došlo k:
Široký sval chrbta a jeho spolupracujúce svaly tvoria najmohutnejšiu časť nášho pozadia. Ako dosiahnuť jeho najlepšie prekrvenie? Jednoznačne príťahmi rôzneho úchopu, uhla, smeru – čo nám zabezpečí rozdielnu aktiváciu svalov. Ideálne je zaradiť do tréningu príťahy zhora, z boku, zospodu, či na kladkách a striedať pri tom nástavce. Ktoré cviky môžeš použiť?
Príťahy zhora na kladkách a strojoch: o Širokým úchopom k hrudníku -pozor aby pohyb nezačínal ťahať biceps
o Širokým úchopom za hlavou
o Úzkym úchopom k hrudníku (tzv. triangel)
o Stredným úchopom podhmatom
o Príťah zhora na kladke jednoruč
o Príťahy zhora na stroji
o Sťahovanie hornej kladky nadhmatom v stoji
Zhyby: o Širokým úchopom
o Úzkym úchopom (podhmatom, alebo s použitím nastavca triangl)
Príťahy kolmo k hrudníku (pre väčšiu aktiváciu širokého svalu chrbta je ideálnejšie držať lakte počas cvičenia pri tele, dvihnutím lakťov vyššie sa viac aktivujú vyššie uložené svaly – zadné ramená, ktoré však niektorí tréneri zaradzujú k tréningu chrbta):
o Veslovanie na kladke
o Vodorovné príťahy na stroji v sede alebo s oporou hrudníka
o Príťahy jednoručnej činky v predklone (s kľakom na lavičke)
o Príťahy veľkej činky v predklone (širokým, úzkym úchopom nadhmatom, podhmatom)
o Veslovanie s tyčou (s použitím triangla)
K aktivácii fixátorov lopatiek dochádza najviac pri cvikoch: o Sťahovanie protismerných kladiek v sede na šikmej lavičke
o Obrátený peckdeck
• Paravertebrálne svaly- o tzv. hyperextenzie na šikmej/vodorovnej lavičke s rovným chrbtom/guľatením chrbta
Mnohí z nás sú toho názoru, že širší úchop pri cvičení nám zabezpečí väčšiu aktiváciu širokého svalu chrbta. Je to skutočne tak? Toto problematikou sa zaoberali v Journal of Strength and Conditioning Research (Andersen V., et. al.: „Effects of grip width on muscle strength and activation in the lat pull-down.“ Journal of Strength and Conditioning Research, 28(4):1135-42, 2014). Ich výskum bol realizovaný testami pomocou EMG – elektromyografickej aktivity. Pri testovaní porovnávali široký, stredný a úzky úchop. Latissimus dorsi sa zapájal do pohybu mierne výraznejšie pri použití širokého a stredného úchopu v porovnaní s tým užším. Išlo však iba o zanedbateľné odchýlky.
Ako dosiahnuť ešte väčší progres? Používaj trhačky. Prečo? Sú skvelými pomocníkmi v situácii, kedy by si zvládla ešte 2-3 opakovania, ale pre nedostatočnú silu v úchope to už nedokážeš. Pomôžu ti udržať väčšiu váhu, a tak namiesto sústredenia na to, aby ti činka nespadla, sa s fixovaným úchopom môžeš viac zamerať na techniku a precítenie svalov. Nepočúvaj názory iných, že trhačky alebo rukavice sú len pre slabochov. TVOJ TRÉNING – TVOJE OPAKOVANIA – TVOJ PROGRES – TVOJE VÝSLEDKY.
Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!
Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!
Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!