Kedy je ten najlepší čas pre navštívenie posilňovne? Kedy sa cvičí najlepšie? Efektívnejšie je trénovať ráno, alebo večer?
Kvalitný a poctivý tréning je kľúčom k úspechu. Okrem správnej techniky a výberu cvikov, je dôležité byť v tej najlepšej psychickej a mentálnej kondícii. Kedy je ten najlepší čas pre navštívenie posilňovne?
Ľudské telo, je tak dokonalé, že funguje a udržiava sa automaticky, preto sa náš mozog môže venovať aj vyšším aktivitám. Najväčší vonkajší podnet, na ktorý telo reaguje je denné svetlo. Telo sa mu automaticky prispôsobuje a riadi náš telesný systém, nazýva sa to cirkadiánny systém. Tento pojem neznamená iba striedanie dňa a noci ale dôležité sú aj sociálne podnety, hormóny a teplotné cykly. U človeka majú tieto rytmy približne 24 hodín. Je jasné, že biologický rytmus nie je u každého rovnaký, preto ani v tejto problematike neexistuje jedna správna cesta.
Ako pri všetkom, aj tu existujú len dva typy ľudí. Tí prví, sa ráno skoro zobudia a sú plní energie, hovoríme im ,,larks“ čiže škovránky. Na druhej strane sú tí, ktorým prebúdzanie trvá o čosi dlhšie a vstávajú neskôr. Až po istom čase po prebudení sa cítia ostražití a pripravení fungovať, tým hovoríme im príznačne ,,owls“ takže sovy. Vo všeobecnosti môžeme povedať, že ,,sovy“ budú mať lepší výkon popoludní a ,,škovránky“ skôr ráno. Oba tieto typy ľudí, však v dnešnej populácii tvoria menšinu. Väčšina ľudí ( 60%-70% ) sa radí niekde medzi tieto dva typy.
Nájsť si čas na tréning je možno v dnešnej uponáhľanej dobe ťažké, no v každej fáze dňa je skvelou voľbou.
RÁNO
Hladina testosterónu môže byť veľké plus, ak je tvojím cieľom naberať svalovú hmotu a strácať tuk. Takisto je lepšia mentálna výkonnosť a tiež , pri silovom tréningu veľmi dôležitá schopnosť, prepojenia tela a mysle. Keďže cvičenie zvyšuje hladinu sérotonínu ( nazývaný aj hormón šťastia a pohody) , jeho nedostatok bol spojený s depresiou. Preto bude ranný tréning zaručene spojený s dávkou dobrej nálady.
POPOLUDNIE
Tento tréning je kompromisom medzi ostatnými časťami dňa. Prah bolesti je najnižší, preto tréning popoludní je skvelou alternatívou pre nové rekordy, či prekonávania sa. V tomto čase je viac pravdepodobné, že sa vo fitku nestretneš s návalom ľudí.
VEČER
Večerný tréning je obľúbený u väčšiny pracujúcich či študentov. Človek má po všetkých povinnostiach dňa a všetku svoju pozornosť a silu môže už venovať len tréningu. Vyhneme sa tak stresu, čo je stále len dobré. Od 21:00 hodiny telo začína produkovať ďalší melatonín, čo znamená prípravu na spánok pre všetko procesy v tele. Ten je regulovaný na základe svetelných podnetov a blokovať ho môže intenzívne svetlo v čase , keď je vonku normálne tma.
Môžeme vidieť, že v každom čase dňa môžeme nájsť výhody , ktoré posunú vpred náš silový tréning. Výber toho správneho času je veľmi individuálny, vzhľadom na prácu, spánok, školu či prostredie, v ktorom žijeme. Každý by si mal nájsť ten svoj a držať sa istej schémy. Extrémne striedanie tréningového času môže viesť k tvorbe chronického stresu, pretože si vyžaduje viac plánovania. Takýto stres potom prevyšuje všetky pozitívne účinky cvičenia a prináša množstvo zdraviu škodlivých účinkov. A ktorý tréning je zaručene ten najhorší? Predsa ten, ktorý si neabsolvoval.
Zdroj:
www.bodybuilding.com
www.solen.sk
Foto:
Instagram
Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!
Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!
Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!