Wellnes Fitness - poznáte pravidlá novej IFBB nominácie?

Súčasťou IFBB programu sa možno čoskoro stane nová nominácie - Wellness Fitness. Stručné pravidlá spracované Evou Kvasničkovou!

Komu je nominácia Wellnes Fitness určená?

Wellness Fitness je určené ženám, ktoré či už cieleným tréningom, alebo vďaka genetickým predpokladom, disponujú nadmerným osvalením dolných končatín a gluteálov v rozsahu, ktorý by pre iné kategórie (bodyfitness a bikinifitness) bol hodnotený ako asymetrický (priveľký) vzhľadom k hornej polovici tela.

Aké sú kritériá na hodnotenie súťažiacich v nominácii Wellness Fitness?

Súťažiace v nominácii Wellness Fitness majú disponovať nízkym percentom telesného tuku, nevyžaduje sa u nich však separácia svalov ako pri nominácii bodyfitness. U TOP súťažiacich v tejto nominácii sa očakáva úplná absencia celulitídy, neprimeraných a nadmerných tukových zásob, ale na druhej strane negatívom je aj žilnatosť, prehnaná svalová definícia, príznaky akýchkoľvek virilizačných prejavov (súvisiacich s aplikáciou nepovolených farmák). Akceptované a žiadané je výrazné osvalenie gluteálov i kvadricepsov (zadok a stehná), výrazný pomer medzi šírkou pásu a pliec, vhodne volená úprava tváre, vlasov a pokožky, ladná, estetická prezentácia. Osvalenie hornej časti tela je na hranci fitness bikini a bodyfitness/fitness (s výrazne slabšou definíciou).

Podľa akých pravidiel sa súťaží v nominácii Wellnes Fitness?

Pravidlá sa v technickej časti vo veľkej miere zhodujú s pravidlami bodyfitness a bikini fitness tzn. aj tu existuje eliminácia (porovnávanie v skupinách), semifinále (porovnávanie v skupinách) a finále ("T" walk, alebo " I" walk, porovnávanie v skupinách).

  • Plavky a topánky ... sú rovnaké, ako sú v IFBB akceptované v nominácii bikini fitness (tj. podprsenka zapnutá na chrbte, neupevnená o spodný diel, spodný diel zakrývajúci aspoň 1/3 zadku, topánky bez platformy).
  • Pózing ... súťažiace sú hodnotené v štvrťobratoch. V zadnej a ani prednej póze sa nerozťahuje chrbát ako pri bodyfitness, takže mnohé osvalenejšie pretekárky môžu pri tomto pózingu pôsobiť subtílnejšie. V zadnej póze sa vlasy odhŕňajú preč z chrbta. V bočných pózach je výrazne pokrčená zadná noha, predná noha je buď prepnutá, alebo zľahka pokrčená (podľa preferencie pretekárky; pozri obrázok hore). Vo všetkých pózach dávajú pretekárky jednu ruku v bok. Pri individuálnych prezentáciách sa využíva, rovnako ako pri bodyfitness - bikinifitness, T-walk alebo I-walk, podľa špecifikácie danej súťaže - táto forma prezentácie pozostáva z voľne volenej kombinácie povinných, ale vlastných póz vhodných na demonštrovanie proprocií aj formy.

Nominácia Wellness Fitness a Európa

Krajiny, ktoré v roku 2016 zaradili nomináciu Wellness Fitness do programu IFBB súťaží v Európe, sú Portugalsko a Maďarsko (obe krajiny majú v pláne zorganizovať v tomto roku cca 6 súťaží). Zaradenie Welleness Fitness do veľkých medzinárodných súťaží by malo byť jednou z tém najbližšieho IFBB kongresu, ktorý bude súčasťou 2016 IFBB Majstrovstiev sveta v kulturistike a klasickej kulturistike mužov - tie sa uskutočnia budúci víkend v Španielsku, v známom letovisku Benidorm.
Tento kalendárny rok je možné v Európe vidieť (prípadne ešte sa aj zúčastniť v pozícii súťažiacej) nomináciu Wellness Fitness ešte počas Mediterranean Championship (18. - 19. november 2016) v Lisabone, ako doplnkovú kategóriu pohárovej súťaže Trofeu Carlos Rebolo (pozn. EastLabs Team sa dohodol s organizátormi súťaže na účasti tzn. z danej nominácie pripravíme foto aj videomateriál).

Nominácia Wellness Fitness a zvyšok sveta

Vďaka genetickým predpokladom miestnych žien súťaže určené pre nomináciu Wellnes Fitness masívne prebiehajú naprieč takmer celým juhoamerickým kontinentom, najpočetnejšie a najprestížnejšie súťaže (Arnold Classic South America, Majstrovstvá Brazílie a ďalšie) "otvárajú" pre súťažiace v nominácii Wellness Fitness štandardne štyri výškové kategórie - do 158cm (vrátane), do 163cm (vrátane), do 168cm (vrátane), nad 168cm plus kategóriu Masters Wellness.
Aktuálne sa uskutočnila súťaž v nominácii Wellness Fitness aj vrámci IFBB Amateur Championship, v Dubaji, v Spojených Arabských Emirátoch.Reklama

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!