Yana Sukhovolskaya - nemala by uniknúť vašej pozornosti

Ruska Yana SUKHOVOLSKAYA žije a súťaží na Slovensku - v kategórii bikinfitness. Rozhovor s ňou je súčasťou profilového článku od Sone KOLCUNOVEJ. 

Rodičia z nej chceli mať umelkyňu, no Yana Sukhovolskaya sa venovala športu a dnes úspešne súťaží v bikinifitness. Mladú Rusku sme mohli vidieť na pódiu Slovenskej asociácie SAFKST už v jeseni 2016, no v jari 2017 na seba upozornila hneď dvoma štvrtými miestami. Aké výsledky má dodnes na konte?

 • 8. miesto ... 2016 Mozolani fitness Cup (bikinifitness do 163cm)
 • 11. miesto ... 2016 Veľká cena Dubnice (bikini do 164cm)
 • 4. miesto ... 2017 ExtrifitSlovakia Cup (bikini do 160cm)
 • 4. miesto ... 2017 SAFKST Majstrovstvá Slovenska juniorov (bikini do 160cm)

Yana SUKHOVOLSKAYA – cvičila napriek hre na husliach

Ak by ste počuli na súťaži meno Yana Sukhovolskaya, asi by ste si pomysleli, že si na Slovensko prišla vyskúšať súťaženie nejaká Ruska alebo Ukrajinka. Yana však na Slovensku žije už šesť rokov a cvičiť začala až po príchode sem. „Som študentka strednej školy. Keďže som prišla z Ruska, musela som opakovať ročník, aby som sa naučila po slovensky,“ hovorí dvadsaťročná Yana.
„V detstve som robila veľa športov, aj keď som to mala zakázané. Babka a mamina ma totiž poslali na umeleckú hrať na husliach. Napriek tomu som sa ale venovala plávaniu, bojovému umeniu, tenisu a dokonca som skúsila aj gymnastiku a poledance,“ vymenúva rad športov, ktorým sa venovala Yana. Neskôr však zatúžila telo spevňovať a tak zavítala do posilňovne. „Cvičiť som začala z vlastnej chuti a len tak pre seba. Neskôr prišiel aj nápad s bikinifitness, ktorému sa venujem už dva roky,“ hovorí Yana Sukhovolskaya.
Od začiatku cvičenia jej boli inšpiráciou bikinifitnessky, ktoré sledovala na sociálnych sieťach. „Hlavný impulz prišiel z okolia, keď mi bolo povedané, že by som to mala skúsiť a nemám čo stratiť,“ spomína Yana, ktorá sa však nestretla s veľkým pochopením u najbližších a preto svoju prvú prípravu držala v úplnom utajení. „Mamina si myslela, že každý športový suplement je nevyhnutne hneď steroid. A to isté si myslela aj o cvičení. Že hneď budem príliš svalnatá a to sa jej nepáčilo,“ spomína s úsmevom na tieto situácie Yana.

Yana SUKHOVOLSKAYA – aké je pódium?

Yanu sme mohli po prvýkrát vidieť na súťažnom pódiu už v roku 2016 na jesennej súťaži Mozolani Fitness Cup. Tam dosiahla na ôsme miesto, no na súťaž má pozitívne spomienky. „Moje prvé spomienky sú spojené s eufóriou. Vôbec som nemala trému a každú chvíľku na pódiu som si jednoducho užívala,“ spomína na Žilinskú súťaž Yana.
Na oboch súťažiach jesennej sezóny 2016 sa Yane podarilo dostať do semifinále. „Bola som s tým veľmi spokojná a šťastná,“ hovorí Yana.
V jej príprave na jar však nastali zmeny, ktoré sa v jari ukázali ako veľmi prospešné. Aké boli? „Povedala som si, že tento šport robím len pre seba a začala som sa omnoho viac zaujímať o to, ako funguje moje telo. Hľadala som, na čo reaguje najlepšie a začala ho počúvať,“ hovorí Yana o zmenách, ktoré sa udiali počas prípravy na jarnú sezónu 2017.
Napriek tomu, že Yana nemala v jari takú formu, o akej snívala, skúsila si hneď dve súťažné pódiá. Na oboch sa umiestnila na štvrtom mieste. „Moja prvá „zemiaková medaila“ ma veľmi potešila, lebo to bol krok dopredu. Tá druhá ma naopak veľmi sklamala a keď som odišla z pódia a objala priateľa, jednoducho som vybuchla do sĺz,“ hovorí o emotívnych okamihoch v zákulisí súťaže v Starej Ľubovni. Síce vnímala, že má za sebou veľký kus práce a jej štvrté miesto je vlastne neuveriteľným pokrokom, no chcela viac. „Vždy chcem viac a očakávam od seba vždy maximum,“ vysvetľuje Yana. „Napriek tomu boli pre mňa majstrovstvá Slovenska veľkou skúsenosťou a zoznámila som sa s mnohými dievčatami, s ktorými komunikujem doteraz,“ vraví Yana.
„Mojím najväčším úspechom je, že som dokázala presvedčiť svoje okolie a tak od seba neočakávam najlepšie výsledky len ja ale aj oni a ja ich tak nesmiem sklamať,“ delí sa s nami o svoj najväčší úspech Yana Sukhovolskaya.

Yana SUKHOVOLSKAYA – ako trénuje?

Yanina najobľúbenejšia partia je chrbát a tak sa s nami podelila aj o svoj tréning na túto partiu. Ako teda precvičuje chrbát Yana Sukhovolskaya?

 • najprv zaradzuje rozcvičku s gumami (najmä rotáciu ramien do všetkých strán) aby sa rozohriali šľachy, kĺby a svaly
 • nasledujú zhyby na hrazde (prvá séria je rozcvičovacia, potom 4 pracovné série po 10-15 opakovaní)
 • ďalej sú to príťahy kladky zvrchu (4x10-12 opakovaní)
 • cvičí aj pullover na kladke (s lanom alebo tyčou, 3x 10 opakovaní)
 • ďalším cvikom sú príťahy činky k hrudi v predklone (4x 10-12 opakovaní so zvyšujúcou sa váhou)
 • príťahy na low row machine (3x 8 opakovaní)
 • tréning zakončí hyperextenziou na spodný chrbát (4x 20 opakovaní, 10 opakovaní so závažím, 10 bez)

Yana SUKHOVOLSKAYA – príprava do bikinifitness je náročná, no má svoje čaro

V bikinifitness nesmie chýbať podľa Yany najmä ženskosť, keďže je to podľa nej jemná kategória, ktorá upozorňuje najmä na pekné a jemné ženské telo. „Nesmie chýbať sexepíl. Nemôže to byť vulgárne, no kto by sa nechcel pozerať na vkusne upravené a osvalené ženské telo?“ vysvetľuje Yana svoje ideály.
Jednou z kľúčových zložiek dobrého dojmu na pódiu je aj správna prezentácia, ktorú si Yana nacvičuje v príprave skoro každý tréning. Pózam venuje čas vždy keď vidí zrkadlo a trénuje najmä štvrťobraty. „Plavky na pódiu musia zakryť nedostatky a naopak zvýrazniť prednosti a krásu pretekárky. S makeupom mi pomáha sestra, ktorá miluje šminky. Doma si skúsime rôzne líčenia a pred súťažou to už zvládnem sama,“ opisuje Yana vyberanie jednotlivých prvkov vizáže.
Chvíle ktoré na pódium vedú však nie sú zďaleka jednoduché. Prípravu opisuje ako pohodovú, kým neprišiel posledný týždeň pred súťažou. „Vždy som si hovorila, že ak to nevyjde, môžem skúsiť niečo iné a nemusím súťažiť. Robím to predsa len pre seba. Napriek tomu som bola odhodlaná vytrvať aj v ťažkých chvíľach. Veľkú podporu som dostávala od rodiny a priateľa,“ spomína na prípravu Yana.
Tiež prezrádza svoje motivačné motto, ktoré ju sprevádzalo prípravou. „Hovorila som si: „Máš cieľ a musíš ísť rovno za ním. Ak chceš tak si daj ten cukrík alebo lyžičku nutelly, ale potom sa nečuduj, že budeš druhá od konca.“ Toto mi znelo v ušiach po celú prípravu,“ prezradila v rozhovore Yana, ktorá dokonca v príprave nevyužívala ani extrémnu suplementáciu. „Využívam iba BCAA, aminokyseliny, kĺbovú výživu a vitamíny na vlasy a pokožku,“ povedala Yana, ktorá cvičí sama a nad sebou nemá žiadneho trénera.

Yana SUKHOVOLSKAYA – vzory, ciele a poďakovania

Aj keď sa Yana kvôli súkromným dôvodom nezúčastní jesenných súťaží, neznamená to, že momentálne nerobí svoje maximum pre to aby sa na pódium nabudúce postavila v čo najlepšej forme. „Mám veľa vzorov aj medzi ruskými dievčatami. Je to napríklad Natalia Lugovskykh, Xenia Sheveleva, Anastasia Zolotaya alebo Natalia Zabavina. Zo Sloveniek je to určite Olívia Pohánková a Lucia Košecká,“ prezrádza Yana.
Na záver dostala Yana tiež priestor poďakovať ľuďom, ktorí jej pomáhali v príprave. „Ďakujem každému, kto ma podporuje v mojej ceste za cieľom, ktorý som si stanovila. Hlavne rodine, kamarátom a priateľovi, ktorí ma vždy podržia keď mám slabé chvíle. Tiež by som chcela vyjadriť obrovskú vďaku Extrifit Slovakia, ktorí ma podporujú v príprave na ďalšiu sezónu. Čitateľom by som chcela povedať iba to, že všetko čo robíte je hlavne pre vás samých. A ak budete mať pred očami váš cieľ, vaše sny sa splnia,“ ukončuje motivačne náš rozhovor Yana. Mladej Ruske budeme držať prsty v jej ďalšej príprave a veríme, že ju v jari uvidíme na pódiu v čo najlepšej forme!Reklama

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!