Zázračné doplnky výživy: Obchod s dôverou na sociálnych sieťach

Akú silu môžu mať sociálne siete? Pozrime sa spoločne na predaj zázračných doplnkov výživy prostredníctvom Instagramu a na ich dopad na naše telo!

Velmi intenzívne pociťujeme, akú silu majú sociálne siete. Ich algoritmy pracujú rôzne, no napriek tomu existuje mnoho influencerov, ktorí sa dokážu presadiť s čímkoľvek za veľmi krátky čas. Tí najvplyvnejší, resp. tí s najväčším dosahom, začali v poslednej dobe čoraz viac siahať do vôd, ktoré pre nich nie sú úplne prirodzeným prostredím. Na čo narážam? 

Predstavte si, že by vám stolár radil, ktorý liek je najlepší pri liečbe vysokého krvného tlaku. Dali by ste si poradiť? Hm, asi nie. Prečo vás teda beauty či fashion influencerka dokáže presvedčiť, že ten-ktorý doplnok výživy dokáže vyriešiť všetky zdravotné problémy či chybičky krásy ? 

Spolupráce

Reklamy na sociálnych sieťach fungujú na veľmi jednoduchom princípe. Verím, že to ovládate, no považujem za dôležité to pripomenúť. 

Veľké spoločnosti nadviažu s influencerom spoluprácu, na základe ktorej je odmeňovaný za propagovanie ich produktov. V dnešnom konzume už dávno nejde len o bartrové spolupráce (t.j. spolupráce, pri ktorých sa služby vymieňajú za tovar), ale o platené spolupráce. Pri takých sú influenceri platení za zdieľanie príspevkov na sociálne siete. Tretiu skupinu tvoria spolupráce, z ktorých majú influenceri aj podiel z predaných produktov. Práve preto vás nabádajú kupovať a objednávať tovar prostredníctvom ich stories, využitím ich zľavových kódov a podobne. 

Úplne poslednú skupinu tvoria ľudia s širokým dosahom, ktorí sa rozhodli založiť vlastnú značku a vyrábať vlastné produkty. 

Obchod s dôverou

Mnoho ľudí sa rozčuľuje už len pri počutí slova influencer. Povedzme si však na rovinu - je to biznis, ako akýkoľvek iný. Aj fotenie produktov, ich zdieľanie a propagácia zaberá čas, za ktorý sú koniec-koncov influenceri zaplatení. 

Okrem vlny kritiky, ktorú musia bežne znášať, však vieme ešte o jednej veci, ktorú majú všetci spoločnú. Akú? Každý z týchto ľudí obchoduje primárne s dôverou. Prečo? 

Na to, aby ste si výrobok, produkt alebo službu objednali, musíte uveriť. Musíte uveriť, že sú tieto produkty naozaj také dobré, ako píše obľúbený influencer. Že sú tie legíny naozaj tvarujúce a z dobrého materiálu, že ten a ten kadernícky salón robí naozaj najlepší melír, a že kolagén tej či tej značky naozaj vyrieši všetky vaše problémy. A dokonca odvodní pizzu a môžete jej zjesť koľko chcete! Prečo tomu uveríme? Pretože tej influencerke tie legíny sedia bezchybne, tá má zase nádherný melír a tá ďalšia má bezchybnú pleť, vlasy a postavu, ktoré prezentuje ako výsledok dlhodobého užívania kolagénu. Spravidla platí to, že ak ste prejavili dôveru voči jednej osobe, pri ktorej ste s kúpou produktu boli spokojné, nemáte problém zakúpiť čokoľvek, čo bude táto osoba propagovať.

Predaj výživových doplnkov na sociálnych sieťach 

Cieľom tohto článku nie je dehonestovať prácu influencerov. Chcem však, aby ste si uvedomili jednu vec. Je primerané porovnávať oblečenie, topánky, spotrebiče, obrazy či dekoratívnu kozmetiku  s doplnkami výživy? Ako môžete vedieť, že propagované doplnky výživy sú pre vás vhodné a zdraviu a kráse prospešné? 

Do prvej skupiny takýchto doplnkov môžeme zaradiť rôzne rozpustné nápoje, ako kolagény, multivitamíny, vitamínové doplnky na podporu rastu vlasov, nechtov a pod. Netvrdím, že takéto produkty musia byť vyslovene zlé. Vo všeobecnosti sú však veľmi drahé, a to nie kvôli ich kvalite, ale značke, pod ktorou sa predávajú. Vysoké predajné sumy totiž, koniec-koncov, platia marketing, realizovaný prostredníctvom týchto influencerov. Pri užívaní týchto doplnkov Vám síce nehrozia zdravotné ťažkosti, je však veľmi diskutabilné, či vám pomôžu riešiť problém, kvôli ktorému ste ich zakúpili. Ďalšia vec je spôsob, akým ho influenceri propagujú. Rozhodne je to to najlepšie na trhu, pomôže Vám s tým, tým, tým aj tým a budete mať z neho ešte aj krásnu postavu. 

Ako dokázať odlíšiť pravdivé informácie a tie, ktoré sú vytrhnuté z kontextu?

  • Stačí si prečítať niektorý z odborných článkov, ktoré Vám priblížia na čo konkrétny doplnok výživy slúži,
  • pozrieť sa, aké látky obsahuje a vytvoriť si triezvy názor na to, na čo je produkt skutočne dobrý, 
  • A v neposlednom rade, posúdiť, či sa oplatí doň investovať nemalé peniaze, ak nájdete xy ďalších produktov s rovnakým zložením za oveľa nižšiu sumu. 

Disclaimer: ŽIADEN DOPLNOK VÝŽIVY NESPÔSOBÍ CHUDNUTIE. NA CHUDNUTIE JE POTREBNÝ KALORICKÝ DEFICIT, KTORÝ VYTVORÍTE TÝM, ŽE BUDE VÁŠ VÝDAJ VÄČŠÍ AKO PRÍJEM.

Druhú skupinu tvoria náhrady stravy a detoxy, ktoré Vám garantujú rýchly úbytok hmotnosti a ,,prečistenie organizmu”. Nájdete rôzne prášky, tyčinky či nápoje. Áno, z týchto náhrad sa Vám podarí schudnúť. A ktokoľvek, kto tento nezmysel vyskúšal, schudol tiež. Prečo? Energetická hodnota týchto náhrad je totiž hlboko pod hodnotou bazálneho metabolizmu (ak neviete, čo znamená bazálny metabolizmus, prečítajte si tento článok)! Je tu však veľmi veľké ALE! Pri týchto produktoch Vám síce sľúbia, že obsahujú vitamíny a minerály od A-Z, no čo zvyšok? Čo prijímanie dostatočného množstva všetkých makronutrientov? Čo príjem vlákniny? Odkiaľ prijmete zvyšnú energiu, ktorú Vaše telo denne potrebuje na svoju funkciu? Čo hlad, ktorý budete pociťovať už po pár hodinách? A v neposlednom rade - ČO JOJO EFEKT?

10 z 10 prípadov sa po skončení tejto diéty v najlepšom prípade vráti na pôvodnú hmotnosť. V tom horšom prípade (a práve takých je väčšina) je nárast hmotnosti omnoho väčší. Zvlášť vtedy, ak dotyčný človek nevie o výžive absolútne nič a po tejto perfektnej diéte sa začne stravovať tak, ako zvykol predtým. Nehovoriac o zdravotných ťažkostiach, ktoré (veľmi nízky) dlhodobý kalorický deficit môže spôsobiť - od vypadávania vlasov, únavy, migrén, závratov, hormonálnych problémov až ku psychickým poruchám príjmu potravy. A na to Vás rozhodne žiaden influencer ani výrobca neupozorní. A úprimne - pred týmito dôsledkami nevhodnej diéty vás nezachránia ani tie najkvalitnejšie vitamíny či najlepší kolagén na svete. 

Čo radíme? 

Ak vás trápia zdravotné ťažkosti, vaša prvá cesta by mala smerovať k odborníkovi. Ako môžete problém liečiť, pokiaľ neviete, čo ho vyvolalo? Akné, rednutie vlasov, bolesť kĺbov, svalov, lámanie nechtov či zlý spánok - čokoľvek z toho môže naznačovať oveľa väčší problém vnútri tela. Ak zistíte, aký je váš skutočný problém a aký doplnok Vám môže pomôcť, nasmerujte svoje kroky do lekárne alebo do osvedčených obchodov s doplnkami výživy. Ak Vám vyhovuje práve nákup online, stačí vyhľadať osvedčený web s kvalitnými produktami, na ktorý nájdete recenzie bežných užívateľov (ako www.namaximum.sk). Nie len influencerov, ktorí za tieto recenzie dostávajú výplatu. Verte mi, nájdete tam kvalitné doplnky výživy za tretinovú cenu tých, ktorých reklama na vás vyskakuje na každom rohu. Naviac, na takýchto weboch častokrát nájdete aj chatovacie okno, kde Vám pracovníci e-shopu zodpovedajú akékoľvek otázky. 

Ak vás trápi nadbytočná hmotnosť, kontaktuje trénera či výživového poradcu s patričným vzdelaním. Ten Vám nastaví INDIVIDUÁLNY, PESTRÝ jedálniček, ktorý Vám umožní redukovať hmotnosť a zotrvať v nej dlhodobo, bez akýchkoľvek zdravotných ťažkostí. Samozrejme, nie každý tréner je taký odborník, aký vyzerá byť. Vyberajte preto dôsledne a nenechajte sa ovplyvniť len reklamou a dokonalými fotkami. V budúcnosti pre vás pripravujeme článok aj na túto tému, preto nezabudnite sledovať náš instagram @bikinifitness.sk

Majte, prosím, na pamäti, že telo a zdravie máme všetci len jedno. Treba sa oň patrične starať. Nie je dôležité len to, ako vyzeráme, ale aj to, ako sa vo svojim tele cítime. A preto si radšej trikrát rozmyslite, než začnete s užívaním rôznych doplnkov či nevhodnou diétou/ detoxom.

Last, but not least - nie je pravidlo, že cena vždy zodpovedá za kvalitu výrobku. V skutočnosti možno len zodpovedá počtu influencerov, ktorí sú za jeho propagáciu zaplatení. Reklama

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!