Zrodená pre fitness: Superhviezda Michaela PAVLEOVÁ o svojej kariére

Ťažko by ste na aktuálnej scéne fitness hľadali väčšiu hviezdu, akou je Michaela PAVLEOVÁ. V článku Sone KOLCUNOVEJ si môžete prečítať o jej ceste k absolútným víťazstvám na najprestížnejších súťažiach. 

Keď sa povie fitness, dnes si asi každý, kto sleduje súťažnú scénu na Slovensku si predstaví ikonu slovenského fitness Michaelu PAVLEOVÚ. Miška už povyhrávala doslova všetko, čo sa dalo a rok 2019 jej priniesol najväčšiu zbierku zlatých kovov, akú si mohla želať. Pozrime sa však na jej cestu od úplných začiatkov.

Michaela PAVLEOVÁ – Fitness bol ako šitý pre ňu

Zverenkyňa trénera Alexandra Hlobíka Miška Pavleová začínala so súťažením vo fitness už v detskom veku. Všetko sa to udialo vďaka Miškinej učiteľke v škôlke, ktorej dcéra sa fitnessu venovala. „Pri nácviku programu pre rodičov si ma všimla a opýtala sa mojej maminy, či by som nechcela skúsiť prísť na tréning,“ opisuje Miška svoje úplné začiatky. Dnes devätnásťročná fitnesska sa následne počas celého detstva fitnessu intenzívne venovala, získavala úspechy a naberala skúsenosti. „Fitness bol šport ako šitý pre mňa. Spájal hudbu, akrobaciu a tanec. Nikdy nezabudnem na zážitky s dievčatami zo súťaží, kde sme sa veľa nasmiali a sem tam sme si aj poplakali,“ spomína na svoje detské roky v tomto športe Miška. Jej najväčším úspechom v detskom fitness bol pravdepodobne zisk titulu majsterky Slovenska, čo sa Michaele podarilo v roku 2009.

Napriek svojej vášni pre fitness sa Miška už v detskom veku stretla so striktnejšími kritériami vo svete fitness. „Už ako dieťa som mala v porovnaní s inými dievčatami svalnatejšiu postavu a preto ma rozhodcovia posúvali na nižšie priečky. To ma demotivovalo, súťaženie ma prestalo baviť a tak som skončila,“ vysvetľuje Miška. Avšak od športu sa nevzdialila, len zmenila formu. Michaela sa po vzore svojho brata začala venovať atletike, čo ju pár rokov veľmi bavilo. „Najviac sa mi na atletike páčila férovosť. To, že výsledok nezávisel od toho, kto sedel práve v porote, ale len a len od môjho výkonu. Dobehneš prvý, si prvý. Nebolo o čom diskutovať,“ hovorí Miška. Špecialitou mladej športovej nadšenkyne bol šprint na krátke trate, skok do diaľky a do výšky a dokonca sa jej podarilo pridať aj nemálo medailových umiestnení. „Vyhrala som majstrovstvá Slovenska v šprinte na 150 m a taktiež som absolvovala niekoľko zahraničných súťaží, kde som sa umiestnila na medailových alebo popredných priečkach,“ spomína Miška.

Michaela PAVLEOVÁ – Pätnásťročný veľký talent

V roku 2016 sa však talentovaná fitnesska k športu z detských čias vrátila. „Veľmi mi chýbala akrobacia, saltá, stojky, tanec a hlavne hudba. Niečo, kde sa môžem predviesť, ukázať a strhnúť na seba pozornosť. Veľmi sa mi páčilo, ako sa dievčatá na súťažiach maľujú, natierajú farbou a nosia vysoké opätky,“ spomína Miška na časy, keď ako pätnásťročná tínedžerka chcela takto vystupovať tiež. Chýbal jej však aj súťažný klub, dievčatá a všetky vzťahy v typicky dievčenskom kolektíve. „Neľutujem ani sekundu a som šťastná, že som urobila toto rozhodnutie,“ vracia sa v spomienkach k celej svojej ceste v juniorskom a ženskom fitness Miška. Popri radosti z návratu sa mladá fitnesska nebála ani diéty a s radosťou sa pustila do novej výzvy.

Ja sama som si Mišku po prvýkrát všimla v roku 2016 na Veľkej cene Dubnice, kde sme pôsobili spolu s početným EastLabs Teamom. „Bola to druhá súťaž v mojej juniorskej kariére, takže bola pre mňa dosť stresujúca, ale zároveň to bola výzva byť zase o niečo lepšia, ako na prvej súťaži. To sa mi aj podarilo. Umiestnila som sa na druhom mieste, čo bol pre mňa veľký úspech a naozaj ma to potešilo,“ hovorí o Dubnici Pavleová. Práve na tejto súťaži sa rozhodovalo o účasti juniorských reprezentantiek na Majstrovstvách sveta 2016 v Dominikánskej republike a o Miškinej účasti sa naozaj uvažovalo. Avšak bol v tom jeden háčik. „V tom čase mala iba 15 rokov a tak som sa nemohla zúčastniť, čo mi bolo veľmi ľúto. Zároveň ma to však veľmi potešilo, že vôbec o niečom takom uvažovali aj napriek tomu, že to bola len moja druhá súťaž,“ dodáva Miška.

Michaela PAVLEOVÁ – Každý neúspech nás posúva vpred

Nasledoval však ešte úspešnejší rok 2017, v ktorom Miška vyhrávala súťaž za súťažou. „V tom roku som sa po prvýkrát zúčastnila medzinárodnej súťaže. Tou boli Majstrovstvá Európy v Santa Susanne a doniesla som si odtiaľ 4 zlaté medaily, keďže som súťažila za juniorky aj ženy zároveň. A to aj napriek tomu, že som vtedy mala len 16 rokov,“ spomína na tento rok Michaela. Okrem toho, že o roku 2017 hovorí ako o roku plnom krásnych a nezabudnuteľných zážitkov, na ktoré s úsmevom spomína, si tiež pamätá vtipný problém na letisku. Z Majstrovstiev Európy 2017 totiž odchádzala ako majsterka a absolútna majsterka Európy v kategórii junioriek aj žien a teda domov si niesla aj poriadne množstvo ťažkých medailí a pohárov. „Kvôli tomu, že tam bolo toľko ťažkých pohárov a medailí mi nechceli zobrať do lietadla batožinu. Bola priťažká,“ smeje sa Miška.

Aj keď rok 2018 si Pavleová určite predstavovala úspešnejší, aj ona potvrdzuje, že bez pádu by to nešlo a každý neúspech vás posúva vpred. „Nebol to práve rok, aký som očakávala, keďže som chcela obhájiť tituly z predchádzajúceho roka. Bohužiaľ sa mi to nepodarilo ani na jar na Majstrovstvách Európy žien v Santa Susanne, ani na Majstrovstvách sveta žien v Bialystoku,“ konštatuje Miška. Podstatné je však bojovať. Aj Miška v roku 2018 zviedla ťažký boj a to kvôli zraneniu, ktoré si spôsobila pri gymnastickom tréningu v auguste. Sezóna už takpovediac klopala na dvere, no Miška sa nechcela vzdať. „Znemožnilo mi to sa dostatočne pripraviť na sezónu, čo sa odrazilo hneď na prvej súťaži, ktorou bol Arnold Classic v Barcelone, kde som sa nedostala ani do finále. Bolo to pre mňa obrovské sklamanie, ale zároveň ma to nakoplo zabrať čo najviac, aby sa to odrazilo na blížiacich sa Majstrovstvách sveta žien,“ spomína Michaela. Napokon skončila v silnej konkurencii žien ako sedemnásťročná na tretej priečke. „Bola som veľmi spokojná, nakoľko cieľ bol získať medailu po pokazenej príprave plnej prekážok. A to sa mi podarilo,“ uzatvára rok 2018 Miška.

Michaela PAVLEOVÁ – Rok 2019 ako z rozprávky

Rok 2019 bol asi najúspešnejší, aký si môže fitnesska predstaviť. Miška odštartovala sezónu na domácich súťažiach, vďaka ktorým sa jej podarilo nominovať sa na Majstrovstvá Európy 2019 v Santa Susanne a taktiež si po prvýkrát skúsila aj Diamond Cup. „Po  „neúspešnom“ roku 2018 som sa koncom roka rozhodla zmeniť trénera, čo sa v konečnom dôsledku ukázalo ako správny krok, ktorý ma posunul vpred. Úplne som zmenila tréningový proces a stravovanie. Cítila som sa oveľa lepšie, vyrovnanejšie a plná energie,“ hovorí Miška. Zmenu badala hneď na prvých súťažiach jarnej sezóny, kde si bola sama sebou oveľa istejšia. Sezónu začala úspešná fitnesska na Majstrovstvách Slovenska žien 2019, kde sa jej podarilo vyhrať a nominovať sa na Majstrovstvá Európy žien. Následne sa napriek druhému miestu z Majstrovstiev Slovenska juniorov nominovala na Európsky šampionát aj v tejto vekovej kategórii. „Pokračovala som mojimi obľúbenými Majstrovstvami Európy v Santa Susanne, kde sa mi podarilo opäť sa dostať na vrchol a získať aj absolútne prvenstvo v ženskej kategórii.  Stala som sa zároveň vicemajsterkou Európy v junioroch, čo ma síce trošku mrzelo, ale držím sa hesla „praj a bude ti dopriate“,“ hovorí Michaela, ktorá prehrala so Slovenkou Tatianou Ondruškovou.

Miška však bola nesmierne šťastná a v dobrej forme pokračovala aj na medzinárodnej súťaži Diamond Cup Budapešť, kde tiež vyhrala – to všetko ju ešte viac motivovalo udržať sa na popredných priečkach aj v jesennej časti sezóny. Prvou jej súťažou v jeseni 2019 bol Arnold Classic v Barcelone, kde nastupovala na pódium po minuloročnom nevydarenom účinkovaní. „Vedela som, že horšie už to nemôže dopadnúť a musím ísť na 200%. To sa mi aj podarilo. Skončila som prvá a dokonca som sa stala absolútnou víťazkou tejto prestížnej súťaže v kategórii fitness,“ spomína Miška. Súťaž taktiež sprevádzal chaos spôsobený niekoľkonásobnou zmenou pódia, na ktorom mali fitnessky vystúpiť. Keďže v deň súťaže Miškinej kategórie sa konala aj Elite PRO Show, chvíľu sa uvažovalo, že vystúpia na rovnakom pódiu ako profesionálky. Nakoniec sa to však neudialo a Miška ukázala, že napriek stresu dokáže zachovať chladnú hlavu.

„Mojim posledným obrovským snom a cieľom v amatérskom fitness bolo obhájiť absolútne prvenstvo na juniorských majstrovstvách sveta a získať absolútne víťazstvo medzi ženami na majstrovstvách sveta. Môj sen sa splnil a to do bodky. Získala som aj posledný titul, ktorý mi chýbal v mojej zbierke,“ púšťa sa do opisu záveru jesennej sezóny Michaela. Skvelý výkon predviedla v Budapešti na juniorských Majstrovstvách sveta 2019, z ktorých odchádzala aj ako veľká favoritka nadchádzajúcich ženských majstrovstiev. Tie sa podarili na výbornú. Hojne obsadené fitness kategórie ovládla taktiež, hoci mala v tom čase len osemnásť rokov.

Michaela PAVLEOVÁ – Je fitness tímový šport?

„Vážim si úplne všetky víťazstvá. Aj úspechy, aj neúspechy. Ale asi úplne najviac si cením víťazstvo z  Majstrovstiev sveta žien 2019, kde bola obrovská konkurencia a bol to môj sen,“ vysvetľuje Miška. Ako veľmi príjemné prekvapenie označuje tiež víťazstvo na Arnold Classic, kde nastupovala motivovaná predošlým neúspechom. Veľký víťazstvá s ňou určite prežíva aj rodina, ktorá je na ňu hrdá a tešia sa z jej úspechov a Mišku môžete často na súťaži vidieť spolu s mamou, ktorá jej pomáha. „Je to tímová práca a sama by som to určite nezvládla. Preto som rada, že mám okolo seba ľudí, ktorí ma podporujú a znášajú moje nálady, ktoré sa často počas prípravy menia. Najviac to určite prežíva moja mama, ktorá to celé na 100% absolvuje a drží mi palce priamo v dejisku takmer na všetkých súťažiach a to aj v zahraničí,“ prezrádza Miška.

Mladý talent je zatiaľ v maturitnom ročníku a Miška mala podobne ako tisíce maturantov tiež absolvovať skúšku dospelosti, no tá sa zrušila. Avšak pandémia koronavírusu ovplyvnila aj školstvo a všetci študenti sú dnes odsúdení na samoštúdium. „Podľa mňa sa takéto tréningové vyťaženie so školou skĺbiť nedá,“ smeje sa Pavleová. „Ale poznám dievčatá, ktoré to zvládajú, ja žiaľ medzi nich nepatrím. Cítim obrovský deficit a chýbajú mi prednášky učiteľov a vysvetlenia. Snažím sa to všetko dobehnúť, ale nie je to ono. Taktiež sa to týkalo maturity. Neboli sme v škole a nemal mi kto poradiť pri riešení zadaní, ktoré dostávame,“ hovorí o tejto sfére života Miška.

Michaela PAVLEOVÁ – Trénuje aj trojfázovo, súťažný make-up si robí zásadne sama

Príprava tejto úspešnej fitnessky trvá približne tri mesiace. Začína tréningami 3-4x do týždňa v posilňovni a dvakrát precvičuje gymnastiku. „Čím sú súťaže bližšie, tým viac tréningov pridávam a som prísnejšia v strave, všetko závisí od mojej aktuálnej formy. Posledný mesiac pred súťažou trénujem počas niektorých dní aj dvoj – trojfázovo podľa potreby. Ak je to potrebné, pridávam aj kardio – buď bežiaci pás alebo bicykel,“ vysvetľuje Miška svoj proces prípravy. V závere teda trénuje 6x do týždňa a gymnastiku pridáva len podľa pocitu a viac-menej už len na doladenie alebo precvičenie zostavy. V súťažnej príprave Pavleová zaraďuje zvýšenú dávku vitamínov a minerálov. „Pridávam spaľovač, poprípade aj L- carnitine a keď mám chuť a nedostatok bielkovín, tak si dám proteín. To je však len naozaj výnimočne. A to je vlastne všetko. Mimo súťažnej prípravy nezaraďujem žiadne suplementy okrem vitamínov a minerálov, ktoré človek bežne užíva,“ hovorí Miška.

Najdôležitejší je v celom procese prípravy na súťaž výber hudby, ktorý trvá aj niekoľko týždňov. „Rozhodujeme sa podľa toho, čo je ideálne pre mňa, čo by mi mohlo sadnúť, ale zohľadňujeme aj to, či by sa mohlo páčiť rozhodcom. S postupom času je to ťažšie, keďže veľmi veľa dobrých pesničiek už bolo viackrát použitých v iných zostavách,“ prezrádza Miška. Hudba sa jej musí páčiť a musí ju nadchnúť, aby sa na ňu dobre tancovalo a aby vyjadrovala určitý príbeh. „Zostavu nechávam na choreografičku, ktorá má voľnú ruku. Ak niečo vyslovene v zostave chcem, poviem jej to a zakomponujeme to do zostavy,“ hovorí Miška. Výber kostýmu následne prebehne na základne toho, čo sa k danej choreografii a hudbe hodí. Vo výbere plaviek však má Miška priestor využiť vlastný vkus a vyberie si to, čo sa jej v danom období páči. Dôležitou zložkou celej prípravy na súťažné pódium je aj správna voľba make-upu a účesu. „Zvládam to od začiatku úplne sama. Milujem make-up a rada s ním pomáham aj iným dievčatám. Rada skúšam a vymýšľam, čo sa ku mne a mojej zostave najviac hodí. Nikdy nejdem rovnako nalíčená na dve súťaže, to je nuda,“ hovorí s úsmevom Michaela. K téme zostavy taktiež prispôsobuje aj účes, ktorý si tiež robí výlučne sama. „Nemám rada, keď sa mi o tieto beauty veci stará niekto iný, ako ja sama. Predsa len sama viem najlepšie, čo sa mi hodí a páči a ako to chcem. Keď sa to nepodarí, môžem nadávať len sama sebe,“ dodáva Pavleová.

Michaela PAVLEOVÁ – Šikovných detí je dosť, nie každý má dosť disciplíny

Zdá sa, že bratislavským Majstrovstvám sveta žien 2019 sa konečne podarilo prelomiť trend ubúdajúcich pretekárok vo fitness, čo bolo určite dobrým znamením. Prečo však vôbec k takémuto trendu došlo? „Podľa mňa máme detí s dobrým pohybovým základom dosť, ale nie každý zvládne prísnu diétu a režim, ktoré si už juniorské fitness vyžaduje. Tak isto je to psychický tlak a možný neúspech hlavne pri deťoch, ktoré boli úspešné v detskom fitness,“ ozrejmuje Miška. Deti tak podľa nej možno nezleniveli, ale nemajú dostatočne pevnú vôľu, keďže každé porušenie disciplíny sa prejaví v ich výsledku. Cieľom mladej Michaely je teraz v prvom rade zmaturovať. „Rada by som sa na jeseň vrátila na pódiá. Dúfam, že táto nešťastná situácia nám to všetkým umožní,“ hovorí Pavleová. Miška tiež využila priestor sa na záver poďakovať ľuďom, ktorí pri nej stoja: „Chcela by som sa poďakovať všetkým, ktorí mi pomáhajú v mojej príprave a podporujú ma, pretože bez nich by som nedosahovala také výsledky, aké dosahujem. Som vám všetkým veľmi vďačná a vážim si to.“ Ak vás zaujíma Miškina cesta, môžete ju sledovať na instagrame. Ja verím, že o Miške budeme ešte veľa počuť a nepíšeme o nej na našom portáli posledný raz. Držíme ti prsty, Miška!Reklama

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!