Zuzana Kardošová - nemala by uniknúť vašej pozornosti

Zuzana KARDOŠOVÁ dosiahla na majstrovstvách Európy 2017 v juniorskej kategórii do 160cm na zlatú medailu. Čo prezradila v rozhovore Soni KOLCUNOVEJ?

Zuzana KARDOŠOVÁ. Že ste o nej už niekde počuli? Stavím sa že áno. Zuzke sa podaril nevídaný úspech – po 16 dňoch súťaženia na IFBB/SAKFST scéne sa postavila na pódium majstrovstiev Európy a dosiahla na titul juniorskej majsterky Európy do 160cm. Že je to fantastické? Uznávam. Navyše prirátajte, že Zuzana má momentálne 16 rokov a posilňovňu navštevuje od svojich štrnástich rokov. Mladý, veľmi perspektívny talent z malej dedinky Pružina pri Považskej Bystrici. Čo všetko však Zuzka absolvovala na ceste k titulu majsterky Európy?

 • 3. miesto ... 2017 Majstrovstvá Slovenska žien do 160cm
 • 1. miesto ... 2017 Majstrovstvá Slovenska junioriek do 160cm
 • 1. miesto ... 2017 Majstrovstvá Európy (juniorky do 160cm)

Začiatky Zuzany KARDOŠOVEJ – aké boli?

So športom sa narodila a baví ju každý jeden. Od troch rokov sa učila lyžovať, v desiatich vymenila lyže za snowboard a tomu sa venuje dodnes. „Asi 4 roky som sa venovala plávaniu v MŠK Púchov, a zároveň tancovala v TK Evita. Za základnú školu som robila takmer každý šport, no najviac ma bavila atletika, kde som zbožňovala krátke trate a skok do diaľky. Rovnako ako atletika to bol aj gymnastika,“ obracia sa do minulosti momentálna študentka bilingválneho gymnázia v Sučanoch. Aj keď ju tak bavilo vzdelávať sa a bola dobrou študentkou, nikdy sa viac nepotešila dobrému výsledku z matematickej olympiády ako umiestneniu na súťaži z atletiky či gymnastiky.
Zuzanu však do fitka priviedla zvláštna situácia. „Mamina sa ma raz večer opýtala, či sa nehanbím byť väčšia ako ona. Viete si predstaviť ešte vtedy 13 ročnú rozzúrenú buchtičku? Áno, presne tak som vyzerala,“ smeje sa s odstupom času Zuzka. Začala sa tak pohrávať s myšlienkou, že bude menej jesť a robiť naozaj veľa, veľa kardia. Presne to aj spravila a vďaka behaniu vonku a jedeniu menšieho množstva jedla schudla 6kíl. Následne si Zuzka povedala, že to takto asi ďalej nepôjde a začala navštevovať posilňovňu.
„Tam mi „dali rozum” a začala som sa nutrično-vyvážene stravovať. Začala som na sebe pracovať pod dohľadom trénera a jediné čo som chcela vidieť, boli výsledky. Bola som do toho skutočne „zažraná“,“ spomína Kardošová, ktorá je v takomto kolotoči už vyše dva a pol roka a sama priznáva, že to nikdy nebude ľutovať a je hrdá, že sa nevzdala aj napriek podmienkam, ktorým bola vystavená.
Najskôr si cvičila pre seba, neskôr to prišlo. Ako sa dostala Zuzka na pódium? „Zo začiatku sa mi dievčatá vôbec nepáčili. Boli na mňa príliš osvalené. Aj napriek tomu, že som bola toho názoru, každým večerom som prechádzala youtube, a pozerala videá tých “príliš” osvalených bikinárok,“ hovorí Zuzka. Neskôr to však prišlo a Zuzka začala snívať o tom, že sa raz postaví na súťažné pódiá.
Rovnako ako súťaženie, ani bikini nebol jej prvotný výber. Naopak. Voči bikinifitnesskám mala averziu a zdalo sa jej, že v tejto kategórii súťaží už úplne každý. „Môj sen bolo súťaženie v kategórii fitness. Krásne postavy, a ešte krajšie zostavy. Žiaľ, vybrala som si školu, akú som si vybrala a bolo priam nemožné stíhať tento šport a zároveň mať vynikajúce výsledky v škole, ako som bola naučená. Najskôr som sa to snažila zladiť, ale časom som zistila, že si viac škodím ako pomáham,“ opisuje Zuzana. Následne sa spolu s trénermi rozhodli, že vyskúšajú tú Zuzkinu, nie veľmi obľúbenú bikinifitness nomináciu. Bola to akási alternatíva, spolu s trénerskou dvojicou Melišová-Rezák to brali s rezervou. Chceli Zuzku nechať vyskúšať si pódium, aby zbytočne nestála pri nedokončenej príprave do fitness. „Ako sa blížil čas prvej súťaže, nevedela som sa dočkať. Jasné, už som tie bikini zbožňovala,“ smeje sa Zuzka a zdôrazňuje, že predsa len ich môže byť veľa, no úspešných bude vždy len pár.
Na to, aby sa však Zuzka mohla postaviť na pódium, potrebovala povolenie od rodičov. „Už rok vzad som bola rozhodnutá, že chcem súťažiť vo fitness, no doma mi to nedovolili. Bola som vtedy nahnevaná na celý svet,“ spomína Zuzana, ktorej rodičom sa svaly absolútne nepáčili a nevdeli pochopiť, že sa môže venovať takému športu. „Napriek tomu, že som mala za celé moje cvičenie 2 proteíny, maminka ho brala ako steroid,“ obracia sa s úsmevom do nedávnej doby Zuzka. Napokon jej však súťaženie odobrili. „ „Chod’ na súťaž, ale ani mi o tom nehovor”, také boli slová mojej mamy pred pol rokom, za čo jej chcem poďakovať, bolo to veľmi motivujúce,“ poznamenáva so smiechom Zuzka. „Vôbec som si to nevšímala, lebo som vedela, že ked’ uvidí fotky zo súťaže, zmení názor! Predsa len je to moja mama. Rodina, kamaráti, blízki a priateľ ma veľmi podporovali,“ hodnotí napokon Zuzana.

Zuzana KARDOŠOVÁ – aké je pre ňu pódium?

Po prvýkrát sa na súťažné pódiá postavila na majstrovstvách SR žien 2017 v Žiari nad Hronom. Ako 16 ročná bola jednou z najmladších pretekárok, ktoré sa tejto súťaže zúčastnili, no napriek tomu sa jej podarilo na svojej prvej súťaži dosiahnuť na stupne víťazov a obsadila bronzovú priečku. „Svoje súperky som videla až 5minút pred tým, ako som vyšla na stage. Úprimne, pýtala som sa sama seba, čo tu robím,“ hovorí o svojej prvej súťaži Zuzka. Nakoniec však nad stresom vyhralo šťastie a Kardošová si pódium užila. „Tak som sa tešila, že som nemala vážne žiaden stres. Povedala som si, že som do toho dala všetko, formu mám a už nezmením, a zrazu som tam stála.“ Napriek tomu, že túto súťaž nemala s akou porovnať, hodnotila ju kladne a to najmä preto, že mala pri sebe svoj team a trénerov a pred sebou úžasné publikum. A napokon aj slzy v očiach pre jej tretie miesto.
Nasledovali juniorské majstrovstvá Slovenska. Zuzkine pocity? „Myslím, že aj keby sa to posnažím opísať, nepodarí sa mi to. Ten pocit pozná každý pretekár, ktorý prvýkrát vyhrá v športe, ktorý miluje. Najlepšie videl moju radosť tréner, ktorý stál v zákulisí a prežíval to so mnou,“ spomína na súťaž v Starej Ľubovni Zuzka Kardošová.

Majstrovské Španielsko v podaní Zuzany KARDOŠOVEJ

„Asi 3 dni po majstrovstvách juniorov som sa dozvedela správu, že ma SAFKST dodatočne nominoval na Majstrovstvá Európy v Santa Susanne,“ objasňuje Kardošová. Následne opisuje ako sa tejto správe potešila a vraj naozaj „skákala meter do výšky“. „Týmto sa chcem poďakovať federácii SAKFST za prejavenú dôveru reprezentovať našu krajinu, aj napriek tomu, že som sa nezúčastnila zrazov,“ ďakuje Zuzana zväzu.
No svoje súťaženie v Španielsku hodnotí pozitívne. „Až na to že som do nedele musela odolávať tým dobrotám na švédskych stoloch. Našla som si tam „partičku” úžasných ľudí, ktorých som si za krátky čas dokázala veľmi obľúbiť,“ hovorí Zuzka, ktorej sa tiež páčilo, že celý Slovenský tím ostal v Santa Susanne o deň dlhšie, takže jeden mali voľný.
Aké však boli Zuzkine pocity na pódiu, keď ostala pri vyhlasovaní výsledkov vzadu sama a vedela, že je majsterkou Európy? „Tí, čo videli video z vyhlásenia výsledkov, si vedia možno predstaviť , čo to pre mňa bolo. Slzy mi vybehli už keď sme tam vzadu stáli tri a kov bol jasný,“ spomína na pocity zo Španielska Zuzana. Len 16 dní predtým sa prvýkrát postavila na pódium a vo svojich šestnástich rokoch sa stala majsterkou Európy. „Nikdy som nepočula rodičov šťastnejších, ako vtedy keď mi po mojom víťazstve zdvihli telefón. Ten tón hlasu, tá radosť.. nikdy na to nezabudnem, boli naozaj hrdí a šťastní,“ hovorí o reakciách na jej víťazstvo. Tréneri s ňou plakali cez telefón, prežívali to, akoby na pódiu stáli oni sami a členka YAMAMOTO teamu tiež spomína na obrovský ohlas fanúšikov na jej úspech na sociálnych sieťach.
Zuzka priznáva, že na ME bola jej forma najlepšia, užívala si všetky fotenia a na svoje víťazstvo spomína najradšej.

Príprava Zuzany KARDOŠOVEJ

Za svoj najväčší úspech Zuzka považuje to, že zotrvala a nenechala sa odradiť od cvičenia. „Keď už som mala chvíľku, že to cele zabalím, prišlo ku mne akési šťastie. Prišiel Tomáš Rezák, a nahuckal mi , že to nikdy nemám vzdať a vydržať, vraj výsledky prídu. Tak som sa vlastne stala členkou teamu Juliany Melišovej a Tomáša Rezáka,“ vysvetľuje Zuzka a nezabúda poďakovať svojim trénerom.
Púšťame sa tiež do debaty o tom, čo nesmie na ideálnej bikinifitnesske chýbať. Zuzkin názor sa zhoduje s tým u väčšiny. „Určite sebavedomie a úsmev . Upútať pozornosť rozhodcov, samozrejme v zdravej miere je základ,“ povedala v rozhovore Zuzka, ktorá tiež zdôrazňuje, že bikinifitnesska by mala mať na veľmi dobrej úrovni „celkový package“, takže celý balík obsahujúci úpravu vlasov a makeupu a plaviek.
Napriek tomu nachádza Zuzka krásu v jednoduchosti – maľuje sa sama a vlasy si len žehlí, takže pri tom potrebuje len drobnú pomoc. „Plavky som riešila s Miškou Sallut, ktorá mi samozrejme poradila,“ objasňuje Zuzka, ktorá stavila na kvalitu, ktorá je známa už aj ďaleko za hranicami Slovenska.
A čo diéta? Kardošová spomína na svoj školský pobyt v Edinburghu mesiac a pol pred prvou súťažou, kde stravu nemohla zvládnuť tak, ako by chcela. „Ja som jednoducho milovník sladkého a začať diétu bolo pre mňa viac než ťažké. Najťažší bol pre mňa prvý týždeň. Neustále mi škvŕkalo v bruchu, stále som bola hladná. No keď som vydržala prvý týždeň, všetko bolo fajn. Nemala som nijakú drastickú diétu,“ hovorí Zuzana, ktorej to určite uľahčilo prípravu a v dňoch pred súťažou tak nebola vyčerpaná na smrť po niekoľkých dňoch na sacharidových nulách.

Tréning Zuzany KARDOŠOVEJ

Zuzana trénuje silovo trikrát do týždňa, nezávisle od týchto tréningov odcvičí v týždni dvakrát kardio a dvakrát brucho. Počet sérií a opakoví pri silových tréningoch sa
1. deň – zadok

 • začína abdukciou
 • nasledujú hip thrusty
 • ďalej cvičí výpady za chôdze
 • do tréningu zapája aj rumunský mŕtvy ťah

2. deň – horná časť tela

 • nakoľko má Zuzana dostatok svalovej hmoty, zapája do tréningu 1-2 cviky na každú partiu v počte sérií 3-4

3. deň – nohy + zadok

 • zaradzuje hacken drepy v opačnom postavení
 • predkopávanie
 • cvičí aj zakopávanie
 • v tréningu sa objavujú aj pile drepy
 • občas zapája aj výpady

Zuzana KARDOŠOVÁ – vzory, ciele a poďakovania

Členka teamu Yamamoto Zuzana Kardošová hodnotí spoluprácu s touto firmou na viac než výbornú. „Nie je to len sponzor, je to jedna veľká rodina, úžasní ľudia. Chodia s nami na súťaže, venujú sa nám a je vidieť, že to robia zo srdca,“ hovorí Zuzka, ktorá sa členkou teamu stala len v marci na castingu vo Vranovskom hoteli Patriot.
Vzor toho, ako by chcela vyzerať však Zuzana nemá, pretože zastáva názor, že výnimočnosť pretekára je v tom, že je svojský a nie kópiou. „Určite sa mi však páčia PRO bikini Saskia Cakoci , Olívia Pohánková, Ruska Nataly Lugovskykh, Ashley Kaltwasser, Alla Semenova, alebo tak trošku iná Valeria Amirrato,“ prezradila v našom rozhovore Zuzka. Jej ciele na jeseň neupresnila. Všetko vraj závisí od formy, s akou príde. „Samozrejme by som chcela mať tak úspešnú sezónu ako teraz,“ konštatuje napokon.
Záver nášho rozhovoru vypĺňa poďakovaniami, ktorých má v rukáve dosť. „Chcela by som sa srdečne poďakovať svojim trénerom: Julke Melišovej a Tomášovi Rezákovi za perfektnú prácu, starostlivosť a hlavne za štýl akým nás vedú. Mať takúto rodinu je nad zlato. Samozrejme ďakujem slovenskej asociácii za prejavenú dôveru a umožnený štart na ME. Ďakujem sponzorovi YAMAMOTO , bez ktorého by nebola príprava takáto dobrá. A ešte raz ďakujem rodine, priateľom , EastLabs a všetkým, ktorý mi akokoľvek pomáhali,“ dopĺňa na záver Zuzana, ktorej držíme spolu s mnohými ďalšími fanúšikmi prsty aj v jesennej sezóne a veríme, že na pódium prinesie znova výbornú formu.Reklama

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!