Zuzana SATMÁRYOVÁ - Nemala by uniknúť vašej pozornosti

Prečítajte si rozhovor so Zuzanou Satmáryovou, reprezentantkou Slovenska v bikinifitness, ktorá prezradí aj to, ako vyzerá príprava v jej podaní. 

Každý, kto pozorne sleduje slovenskú fitness scénu si ju už všimol. Na každej súťaži, kde sa objaví doslova žiari, čo umocnila aj červenými plavkami, ktoré zvýraznili jej ryšavé vlasy. A aj napriek tomu, že súťaží medzi masters pretekárkami, poráža aj podstatne mladšie bikinifitnessky. Mnohí už pravdepodobne vedia, že v dnešnom rozhovore som vyspovedala Zuzanu Satmáryovú.

Dcéra ako veľká podpora

Napriek tomu, že Zuzka krátky čas na prvom stupni základnej školy chodila na hodiny gymnastiky a neskôr tancovala moderné tance, spätne sa za športovkyňu nepovažuje. „Až neskôr a teda na strednej škole som sa začala zaujímať o cvičenie s vlastnou váhou a skúšala som to doma, vymýšľala som si cviky. Všimla som si, že mi to celkom ide a aj ma to bavilo,“ vysvetľuje Zuzka. Po prvýkrát zavítala do posilňovne, keď chodila odprevadiť svoju dcéru na tanečný krúžok, ktorý prebiehal v priestoroch malej posilňovne. „To bolo približne v roku 2007. Vtedy to však boli skutočne len začiatky, rozbehlo sa to až neskôr – v roku 2008, keď otvorili Relaxx v Petržalke. Až vtedy som spoznala naozajstné fitko a začala viac trénovať,“ dodáva Zuzka.

Po čase strávenom tréningami v posilňovni sa k Zuzke dostal aj nápad súťažiť, ktorý jej vnukol jej kamarát tréner. „Pýtal sa ma, prečo nesúťažím, vraj by som podľa neho vyhrávala. Tak som súhlasila a začala som makať pod jeho vedením – vtedy už konečne aj s prvými viditeľnými výsledkami,“ spomína Zuzka. Veľkej podpory sa dočakala aj od svojho okolia a blízkych, ktorí ju podporujú a absolvujú s ňou aj súťaže. Napríklad Zuzkina dcéra s ňou absolvovala veľa súťaží ešte vo federácii SANK, pričom bola jej podpora a vždy jej pomáhala. „Dcéra so mnou bola napríklad aj v Amerike na Natural Olympii v Las Vegas. Mama s otcom boli na začiatku prekvapení. Nečakali, že pôjdem touto cestou, hlavne keď som s týmto všetkým začínala celkom neskoro, keď som mala 36 rokov. O to viac sú hrdí a uvedomujú si, čo všetko za prípravou je,“ dodáva Zuzka.

Na pódium jednoducho patrí

Zuzka Satmáryová spomína aj na svoju prvú prípravu na rozdiel od väčšiny bikinifitnessiek v dobrom. A to aj napriek tomu, že príprava bola tvrdšia, najmä čo sa týka diéty. „Vtedy ma viedol Karol Méry s priateľkou Andrejkou a boli to tí najlepší tréneri. Bola som silne motivovaná, no aj nervózna a dodržiavala som do bodky diétu aj tréningy,“ spomína Zuzana. Nervózna bola aj na svojej prvej súťaži, no stres opadol po postupe do finále. Zuzka sa vo federácii SANK stala hviezdou a dosiahla skvelé úspechy aj vďaka tomu, že sa vždy vedela uvoľniť a na pódiu sa predviesť v tom najlepšom svetle. „V SANKu som súťažila v nominácii fitness figure vo výškovej a aj masters kategórii,“ objasňuje Zuzka. V jej zbierke sa teda z niektorých podujatí objavili aj dve medaily. „Napríklad z Majstrovstiev Európy mám dve zlaté, z Majstrovstiev sveta mám zlato z kategórie masters, dve striebra a dvakrát bronz zo slovenských šampionátov,“ vymenúva Zuzka. Jednoznačne najväčším úspechom z tejto federácie je pre úspešnú športovkyňu zlato a bronz z naturálnej Olympie v USA. „Páči sa mi súťažiť a cítim sa na pódiu výborne, vtedy aj teraz. Cítim to tak, že tam patrím,“ hovorí.

Nová federácia ju lákala kvôli väčšej konkurencii

Počas rokov sa však zmenila federácia, v ktorej Zuzka súťaží a po hviezdnej kariére v SANKu zatúžila po väčšej konkurencii a kariére bikinifitnessky a preto začala súťažiť v SAFKSTe – pod hlavičkou IFBB. „Rozdiel je v konkurencii. Myslím si, že v oboch federáciách sú výborne pripravení športovci. V SAKSTe je to však tvrdšie a treba povedať, že skutočne aj ťažšie a to predovšetkým na zahraničných pódiách,“ hodnotí Zuzana. S prestupom do novej federácie sa zmenil napríklad aj tréning, keďže bikinifitnessky dávajú dôraz na špecifické partie. Dnes sa už Zuzka trénuje prevažne sama, stráži ju len pozorné oko Vladka Pečeňu, zatiaľ čo vo svojich začiatkoch bola vedená trénerom po všetkých stránkach. „Hlavný rozdiel v príprave je v strave, teraz sa už nepripravujem tak striktnou a dlhou diétou, môj metabolizmus je skvele nastavený. Je jasné, že musím dodržiavať isté stravovacie štandardy, ktoré na mňa fungujú. Bez disciplíny to nejde,“ vysvetľuje Zuzka.

Napriek tomu, že keď sa postavila znova na súťažné pódium v novej federácii, nemala pocit ako na prvej súťaži, no súperky v Zuzane dokázali vzbudiť rešpekt. „Moje najobľúbenejšie súťaže sú tie, na ktorých dosiahnem najlepší výsledok,“ zhŕňa Zuzka. Avšak na slovenských súťažiach sa vo federácii SAFKST pravidelne umiestňuje na popredných priečkach, len málokedy jej ujde finálová šestka a Slovensko dostala možnosť reprezenovať dokonca aj na Majstrovstvách sveta masters 2019 v Tarragone. A aký je teda jej najväčší úspech? „Pre mňa je úspechom to, že som zdravá, že mám telo, ktoré mi umožňuje robiť tento šport, že mám super rodinu, partnera a prácu, ktorá pre mňa nie je povinnosťou, ale radosťou,“ vymenúva Zuzka.

Spojenie ženskosti a športu

Jedným z faktorov, pre ktoré sa mnoho dievčat a žien rozhodne pre kategóriu bikinifitness je aj prepájanie športu so ženskou krásou a jemnosťou. Inak to nie je ani u Zuzky Satmáryovej. „Keď som začínala súťažiť, maľovala som sa sama, no nebolo to veru nič moc. Potom som mala štastie, že mi make-up robil ešte v SANKu vizážista, niečo som sa priučila a teraz sa snažím sama. Sledujem TOP bikinifitnessky a aj na súťažiach vnímam, ako to má vyzerať, aby bola tvár tip top,“ vysvetľuje Zuzka, pracujúca taktiež v obore krásy. Úpravu vlasov zvláda s pomocou kaderníčky alebo dievčat na súťažiach, keďže pre Zuzku samú je náročné zvládnuť svoje husté a kučeravé vlasy. Mnohým ženám sa páči aj výber plaviek, v ktorých sa napokon na súťažnom pódiu ukážu. „Strih plaviek sa u mňa prispôsobuje trendom, z farieb mám rada červenú a zelenú, takže uvidíme, čo ďalej vymyslíme,“ hovorí Zuzana.

Celkový look však musí doplniť dobrý pózing, ktorým bikinifitnesska správne odprezentuje tvrdú prácu na svojej forme. Ako často ho trénuje Zuzka? „Tak často, ako sa dá a s prichádzajúcim sútťažným obdobím ešte viac. Neviem to presne špecifikovať, pretože to prispôsobujem aj práci a iným povinnostiam, no keď mám napríklad dievčatá, ktoré učím pózovať, tak si zatrénujem aj s nimi,“ povedala v rozhovore Zuzana.

Skvelý postoj k cvičeniu a špecifická diéta

Väčšina fitnessiek má svoju obľúbenú partiu a konkrétny cvik, na ktorý nedajú dopustiť. Ako je to ale u hviezdy slovenských pódií Zuzky Satmáryovej? „Najradšej cvičím asi nohy. Ale aj chrbát či ramená. Nevnímam to tak. Keď cvičíš, musí byť všetko v harmónii, mám celkovo rada pohyb a veľa cvikov,“ odpovedá, no zároveň potvrdzuje staré známe – bikinifitnessky makajú najmä na zadku. Okrem špecifického (a skvelého!) postoja k cvičeniu Zuzka prezradila aj to, ako vyzerá jej diéta. „Asi dva alebo tri mesiace pred súťažným obdobím sa upokojím a prestanem postupne jesť sladkosti, ktoré milujem. Potom nabehnem na klasický režim vajec, mäsa, zeleniny, obilnín, ovocia, vhodných tukov. Takto však vyzerá moja strava bežne, čiže to nepovažujem za diétu, iba upravím množstvo jedla, nekupujem si koláčiky, pozerám sa do zrkadla a občas sa odvážim pre orientáciu. A makám ďalej v posilke,“ vysvetľuje Zuzka svoj princíp prípravy, ktorý možno mnohých prekvapil.

Cieľom úspešnej pretekárky je pritom len žiť v spokojnosti, radosti a láske. „A pri tom si aj zasúťažiť, lebo aj to je môj život a baví ma to,“ dodáva Satmáryová, pre ktorú je vzorom jej otec. „Ďakujem za tento rozhovor. Znovu mi pripomenul vďačnosť za všetko, čo mám a čo môžem a za ľudí, ktorí sú pri mne a pomáhajú mi nielen v športovej kariére,“ hovorí na záver Zuzka, ktorej budeme aj naďalej držať prsty a ja verím, že nás bude ešte neraz skvelo reprezentovať na medzinárodných pódiách.Reklama

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!