Zväčšenie pŕs: Všetko, čo si chcela vedieť o zákroku

Michala Šormanová pred niekoľkými týždňami absolvovala augmentáciu pŕs. V rozhovore povedala všetko o tomto zákroku.

Hoci sú časy, keď boli zväčšené prsia absolútnou nevyhnutnosťou pre úspech v bikinifitness dávno preč, tento zákrok stále láka desiatky súťažiacich dievčat. Každý zásah do tela je však spojený s veľkým množstvom otázok. Vyspovedali sme Michalu Šormanovú, ktorá len pred niekoľkými týždňami absolvovala augmentáciu pŕs na klinike Chirkoz v Bratislave. Zákrok bol súčasťou výhry v instagramovej súťaži a dnes je Miška presne dva mesiace po zákroku. Hoci zatiaľ nemá svoju vlastnú fotografiu ,,pred a po", pre portál bikinifitness.sk porozprávala všetko o tejto operácii a odpovedala na najčastejšie otázky, ktoré si dievčatá v súvislosti s touto témou kladú.

Rozmýšľala si nad augmentáciou pŕs už predtým, ako si zákrok vyhrala?

Nad augmentáciou pŕs som začala premýšľať už začiatkom roka 2011, kedy sa u nás o bikini fitness ešte veľmi nehovorilo. Mojou motiváciou bola jedna online trénerka, podľa ktorej som vtedy cvičila, obdivovala som jej kondičku, ale aj celkový výzor a vravela som si, že by som raz chcela vyzerať presne tak. Tréningami si vieme telo krásne vyformovať, ale s týmto ani tréningy veľa neurobia. Plastická chirurgia je dnes dostupná vec, tak prečo na sebe nejaké detaily k väčšej spokojnosti nevylepšiť? V poslednej dobe som nad augmentáciou premýšľala intenzívnejšie a šťastie v podobe toho, že som vyhrala mi pripadá ako zhmotnenie mojich myšlienok.

Stretla si sa niekedy s vyložene negatívnymi názormi na tento zákrok? Ako si na tieto „hejty“ reagovala?

Áno, vždy sa nájdu aj ľudia, ktorí majú potrebu spochybňovať nás a naše rozhodnutia. Pokiaľ to bol niekto cudzí na mojich sociálnych sieťach vyslovene s „hejtom“, voči tomu som už obrnená a keby tí ľudia vedeli, ako veľmi ich mám na háku tak by mi ani nepísali (smiech).  Keď to bol niekto blízky, povedala som moje dôvody a buď to ten človek pochopil, alebo nie. Keď niečo chcem, nemám potrebu vysvetľovať a obhajovať sa. Kto ma má rád a verí môjmu úsudku, chápe ma a podporí ma. Za týchto ľudí som v mojom živote vďačná.

My si stojíme za tým, že zväčšenie pŕs dnes už nie je žiadnym „must-have“ v bikinifitness. Ako to vnímaš ty?

Nemyslím si, že s väčšími prsiami sa z priemernej pretekárky stane IFBB Pro s top formou. Navyše, súťažné bikiny sú dnes šité tak, že na hrudníku s vypchávkami vyrobia hotové zázraky. Pre veľa dievčat je súťaženie záležitosť len na niekoľkých sezón a nemyslím si, že by bolo rozumné dávať si kvôli tomu robiť trvalý zásah do tela. Ale zato by som tento zákrok odporučila každému, kto chce a jasne pozná svoje dôvody.


Operatér MUDr. Dziuban operoval aj Michalu Šormanovú. (Zdroj: Instagram/Chirkoz_medical_clinic)

Mnoho dievčat určite zaujíma, ako prebiehal čas do samotného zákroku. Čo sa deje na predoperačných vyšetreniach?

Najprv som absolvovala konzultáciu u pána doktora Dziubana na klinike Chirkoz v Bratislave. Povedala som mu moju predstavu a nechala som si od neho poradiť. Pán doktor Dziuban mi odporučil implantáty značky Motiva a vyskúšala som si sizer na vybranú veľkosť. Keďže som aktívna a milujem pohyb chcela som menšiu veľkosť. Vybrali sme 355ml ergonomické, vložené pod sval, aby vyzerali čo najprirodzenejšie. V mojom prípade predoperačné vyšetrenia obsahovali rozbor krvi, moču, EKG a zhrnutie zdravotného stavu internistom, nič zložité. Sú aj prípady, kedy pacientka takýto zákrok podstúpiť nemôže, ale o tomto by som sa bližšie informovala na konzultácii priamo u doktora.

Ako prebiehal samotný zákrok? Skús nám ho opísať od príchodu na kliniku až po prebudenie z narkózy, aby sme si to vedeli lepšie predstaviť.

Po príchode na kliniku som na recepcii odovzdala naštudované a podpísané papiere s informáciami o operácii a môj súhlas. Tieto dokumenty som dostala na prečítanie domov, aby som sa tomu mohla v pokoji venovať. Teším sa, že celý tento deň operácie sa niesol vo veľmi pozitívnej atmosfére vďaka veľmi milým zamestnancom kliniky. Kvôli anestézii som v deň operácie nejedla ani nepila, operácia bola doobeda, tak som vôbec nepociťovala nejaký smäd alebo hlad. Na prezlečenie som dostala „anjelika“ - košeľu so zaväzovaním na chrbte, kompresné nadkolienky a jednorazovú ochrannú čiapku na vlasy.

Absolvovala som rozhovor s pánom anesteziológom, potom s pánom doktorom Dziubanom, ktorý si na mne poznačil miesta kadiaľ pôjde rez (a s mojimi psími očami na požiadanie na mňa nakreslil aj smailíka, nech je veselo) (smiech). Pani sestrička mi zaviedla do žily kanilu a išla som na sálu. Ľahla som si, cez kanilu som dostala lieky na uvedenie do anestézie a najbližšie čo si pamätám je že som sa zobudila na izbe už po operácii. Prvé minúty po zobudení som bola trochu oťapená, ale vysmiata, že to mám za sebou. Infúziou som dostala aj lieky proti bolesti.

Každá operácia je zásah do tela, človek bolesť cíti, ale na to máme medicínu, aby sme využili lieky proti bolesti, ktoré nám zaberú. Prvé hodiny po operácii som cítila na prsiach tupú bolesť a tlak, ale nebolo to nič, čo by jedna žena nezvládla. Večer po operácii som mohla ísť domov, ale až po tom čo som bola schopná sama sa najesť, napiť, prejsť sa. Celú dobu sa o nás staral veľmi milý personál. Sestrička mi pomohla sa obliecť a odniesť veci do auta. Podmienkou je, že vás musí prísť po operácii niekto vyzdvihnúť, inak vás domov nepustia. Cestou autom som cítila otrasy, no vďaka liekom proti bolesti sa to dalo zvládnuť v pohode.

Okrem toho, že sa veľa žien bojí samotnej operácie, veľa sa hovorí aj o tom, že prvé dni po operácii sú veľmi bolestivé. Ako to bolo u teba? Nakoľko je žena „KO“ a nemôže nič robiť?

Všeobecne verím, že pozitívny mindset je základom všetkého. Tým, že som sa na tento zákrok veľmi tešila, celkovo som to brala len ako niečo čo prejde, zahojím sa a bude dobre. Na klinike Chirkoz mi povedali, že po prvých troch dňoch mi bolesť ustúpi a mali pravdu. Potom už  som nepotrebovala ani lieky a cítila som sa dobre. Prvé dni som cítila v prsných svaloch malé napätie, ktoré mi trochu ťahalo ramená do protrakcie, čo bol prirodzený dôsledok natiahnutých prsných svalov implantátom.

Toto ale postupne povolilo a časom som to už úplne prestala cítiť. Približne dva týždne po zákroku som sa snažila vyvarovať prudkých pohybov a nosenia ťažších vecí, nedvíhať ruky nad hlavu. Prispôsobila som si domácnosť – aby som nič nemusela dočahovať nechala som si taniere a poháre na kuchynskej linke, alebo som na dočahovanie používala stolček. Vždy treba počúvať svoje telo, kam nás pustí. Po tých 2 týždňoch som už normálne fungovala.


Aj takto môže vyzerať zväčšenie prsníkov (Zdroj: Instagram/Chirkoz_medical_clinic)

Ako prebiehala celá rekonvalescencia?

Prvé dva týždne treba spať v polosede, prvé ráno sa mi trochu ťažšie samej vstávalo. Dva mesiace po operácii sa nosí nonstop aj v noci pooperačná podprsenka. Je podobná ako športové podprsenky, takže mi bola úplne prirodzená a pohodlná. Spôsob liečby a kontrol je pravdepodobne u každého lekára individuálny. Mne vyhovuje prístup pána doktora Dziubana, u ktorého sú kontroly naplánované v čase 1 týždeň, 2 týždne, 2 mesiace, 6 mesiacov a 12 mesiacov po operácii. Prvé dva týždne som sa mohla sprchovať len od pŕs dole a vrch tela som umývala vlhčenými obrúskami a uteráčikom. Vlasy som si musela nechať umyť v záklone spriaznenou dušou, aby sa mi nenamočila rana.

Po prvom týždni som bola za pánom doktorom na previazaní rany. Po 2 týždňoch po kontrole mi dal pán doktor obväz dole a od toho dňa som sa mohla celá normálne sprchovať. Tento postup je zvolený myslím aj z dôvodu, že mi vrchná vrstva rezu nebola zašívaná ale len „zlepená“, aby som mala jazvu čo najmenšiu. Z dôvodu lepšieho hojenia som sa teda musela vyhnúť kontaktu s vodou.

Kvôli noseniu pooperačnej podprsenky vlastne výsledok zákroku nejakú dobu nevidíš a počas rekonvalescencie sa určite veľmi tešíš na to, ako to bude vo finále vyzerať, nemám pravdu?

Prsia som si videla prvýkrát na kontrole po 2 týždňoch. Nie je to ale finálna podoba, svoj tvar si prsia hľadajú a pomaly menia až do pol roka – rok po zákroku, kým sa úplne usadia a nadobudnú úplne prirodzený tvar.

Ako sa cítiš aktuálne? Si so zákrokom spokojná?

Aktuálne mám presne dva mesiace od zákroku. Zdravotne sa cítim výborne. Jazva sa mi krásne hojí. Ošetrujem si ju silikónovým gélom na jazvy, ktorý sa dá kúpiť voľne v lekárni. Malý opuch, ktorý je po operácii prirodzený mi už ustúpil. Prsia, ktoré som mala po operácii trochu tvrdšie mi úplne zmäkli, že ich na dotyk cítim úplne ako prirodzené. Vidím od operácie aj pozitívnu zmenu v tvare, prsia vyzerajú každým dňom prirodzenejšie a so zákrokom som spokojná.

Myslíš, že je namieste báť sa bolesti po zákroku?

Osobne si myslím, že je to zbytočné. Ja som nad nejakou bolesťou pred operáciou vôbec nepremýšľala, rovno som videla ten super finálny výsledok. Mne to popravde ani nejako nenapadlo nad tým premýšľať, asi na takéto premýšľačky a komplikovanie si života veľmi nie som. Ak nad tým ale niekto má chuť premýšľať, chápem to a je asi dobré s nejakou bolesťou rátať. Ale ako vravím, treba si zohnať dobré tabletky proti bolesti a bude to ľahko zvládnuteľné, o ničom inom to nie je.

Počula si už aj o negatívach, o ktorých hovoria ženy, ktoré si týmto zákrokom prešli? Brala si ich tiež na vedomie?

Sem tam sa v médiách nájde niečo negatívne, nepodarené operácie a podobne, ale reálne je to tak malé percento, že mi fakt ani nenapadlo nad tým premýšľať. Navyše som si dopredu pozerala recenzie na kliniku Chirkoz aj pána doktora Dziubana a vedela som že to dopadne výborne.

Počula si už taký príbeh o zlých implantátoch, ktorý ťa naozaj desil?

Áno, počula. Ale to je pre mňa niečo ako pozerať horory – nie je to môj žáner, tak to nevyhľadávam, radšej komédie (smiech).

Je potrebné sa o implantáty nejako špeciálne starať, resp. robiť zmeny v tréningu, aby sa neposúvali alebo sa im neškodilo?

Zatiaľ som ešte vrch tela cvičiť nezačala, takže momentálne z vlastnej skúsenosti povedať neviem. Určite to budem vedieť subjektívne zhodnotiť v príprave na ďalšiu súťaž. Podľa informácií, ktoré zatiaľ mám, sa vraj môže vrch tela pomaly začať cvičiť po 3-4 mesiacoch od operácie a celkovo ubrať na intenzite tréningu pŕs. Na druhej strane vidíme kopec online videí, kde dievčatá s implantátmi cvičia hardcore tréningy, tak si myslím, že aj toto bude individuálna záležitosť.

Často sa hovorí aj o reoperácii po niekoľkých rokoch. Hovorila si o tom s doktormi? Je to potrebné vo všetkých prípadoch alebo len v niektorých?

Pán doktor ma o tom dopredu oboznámil, toto rozpätie sa vraj udáva cca 10 – 15 rokov, ale záleží od konkrétneho prípadu. Nemyslím si, že by to bolo dané že tú reoperáciu nutne u každého treba absolvovať. Kamarátka má implantáty 17 rokov a podľa jej slov jej žiadnu reoperáciu netreba.


Mudr. Dziuban, ktorý operoval aj Michalu Šormanovú (Zdroj: Instagram/Chirkoz_medical_clinic)

Informovala si sa o tom, ako je to s implantátmi pri dojčení? Predstavujú nejakú prekážku?

Keď sa implantáty vkladajú pod sval údajne dojčenie nijako neovplyvňujú.

Kedy po zákroku môžeš začať cvičiť?

Po konzultácii mi pán doktor odporučil začať cvičiť najskôr po 2 mesiacoch. No určite záleží aj na tom, čo chce človek cvičiť, v žiadnom prípade hneď nezačať s ťažkým silovým tréningom. Hľadať nenáročnú a prirodzenú pohybovú aktivitu, pri ktorej sa nezapája vrch tela, sa dá aj skôr. Mne sa na začiatku osvedčili krátke prechádzky na čerstvom vzduchu. Po 5 týždňoch som pridala krátke kardio na stacionárnom bicykli, neskôr pár drepov, výpadov s vlastnou váhou v štýle ľahkej rozcvičky. Treba v tomto počúvať aj lekára aj vlastné telo a nehrnúť sa po mesiaci na ťažké váhy, ale dopriať telu čas na zahojenie.

Potrebné je určite aj dôsledne zvážiť, komu sa zveríš do rúk a hľadať si o klinike dostatok informácií. Čo bolo podľa teba najväčším benefitom v Chirkoze?

Myslím si, že pri výbere kliniky sú dôležité recenzie – spokojnosť zákazníkov. A to nie len pri konkrétnom zákroku na ktorý ideme, ale celkovo dobré meno - vo všeobecnosti pri všetkých zákrokoch. Veľmi sa mi páči práca pána doktora Dziubana, fotky klientiek pred a po operácii a tak isto dlhoročná prax a skúsenosti.

Plusom je, že si túto kliniku vyberajú aj známejšie osobnosti, veď o súťaži som sa dozvedela cez Zuzku Plačkovú, ktorá je v Chirkoze stálou klientkou. Pre mňa je dôležitý aj prvý dojem, aký som mala keď som prvýkrát prišla na kliniku – veľmi milý personál, útulné a čisté prostredie, priateľské gestá, samozrejmosťou je ponúknutý nápoj a dať klientovi ľudsky najavo že ho na klinike Chirkoz radi vítajú.

Ak budeš mať akékoľvek ďalšie otázky týkajúce sa augmentácie pŕs, Mišku môžeš kontaktovať na jej instagrame, kde ti rada dá podrobnejšie informácie, prípadne sa obráť na nás a my ti sprostredkujeme jej odpoveď. Veríme, že sme ti prostredníctvom tohto rozhovoru priniesli dostatok informácií a zodpovedali sme najčastejšie otázky týkajúce sa tohto zákroku.



Reklama

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!